انتخاب/ سال60
🔹جلسه‌ آئین‌نامه‌ داشتیم‌. حق‌ استعفای‌ نمایندگان‌ را مشروط به‌ تصویب‌ مجلس‌ کردیم‌.آقایان[مهندس‌ مهدی‌]بازرگان،دکتر[کاظم‌]سامی‌و[علی‌]گلزاده‌غفوری‌ ناراحت‌ شدند، زیرااین‌ قانون‌ جلوی‌ کارشکنی های‌ اقلیت‌ را تا حدودی‌ می‌گیرد.
سپس‌ آقای‌ حسام‌ الدین‌ امامی‌ مفسر مطبوعات‌ آمد و از کم‌ کاری‌ و بی‌ خطی‌ کیهان‌ واطلاعات‌ و ضعف‌ تبلیغات‌ شکایت‌ کرد و پیشنهادهای‌ مفیدی‌ داشت‌

سال61
🔹جلسه‌ علنی‌ داشتیم‌ و قبل‌ از دستور درباره‌ پیشنهاد ایران‌ و سوریه‌ در خصوص‌ اخراج‌ اسرائیل‌ از سازمان‌ ملل‌ صحبت‌ کردم‌ و آن‌ رااقدامی‌ مهم‌ و انقلابی‌ معرفی‌ کردم‌ و تهدید آمریکا را که‌ در صورت‌ اخراج‌ اسرائیل‌، سازمان‌ [ملل‌]متلاشی‌ می‌شود، محکوم‌ کردم‌ و برای‌ ایجاد سازمانی‌ عادلانه‌تر و بدون‌ حق‌ وتو اظهار امیدواری‌ کردم.
در اساسنامه‌ سپاه‌ تغییراتی‌ داده‌ شد که‌ باعث‌ رضایت‌ نسبی‌ سپاهیان‌ شد.

سال62
🔹گروهی‌ از نمایندگان‌رادیکال‌ ظهر به‌ دفتر آمدند و از بسته‌ شدن‌ دست‌ مجلس‌ برای‌ اقدام‌ به‌ نفع‌ محرومان‌ و علیه‌مستکبران‌ و قدرت‌ یافتن‌ طرفداران‌ سرمایه‌داری‌ گله‌ داشتند و مخالف‌ بودند. از من‌ به‌ خاطر حمایت‌ از آقای‌ [سیدتقی‌]خاموشی‌ گله‌ داشتند و می‌خواستند آقای‌ [حبیب‌ الله‌ عسکراولادی‌]وزیربازرگانی‌ را استیضاح‌ نمایند. با آنها مفصلا صحبت‌ کردم‌؛ بعضی‌ قانع‌ شدند و بعضی‌ نشدند.
آیت‌الله‌ [ابوالحسن‌]شیرازی‌ امام‌ جمعه‌ مشهد آمدند؛ از فشار شهرداری‌ برای‌ پول‌ گرفتن‌ ازمردم‌ گله‌ داشت‌. ایشان‌ را با توضیح‌ نیازها و هزینه‌های‌ فراوان‌ شهرداریها توجیه‌ کردم‌.

سال63
🔹احمد آقا درباره‌ تجویز انتشار کتابی‌ از دکتر [ابراهیم‌] یزدی‌ [از نهضت‌ آزادی‌ایران‌] در خصوص‌ ملاقات‌ها و مذاکرات‌ مستقیم‌ امام‌ در پاریس‌ با دول‌ غربی‌، از جمله‌ آمریکا،مشورت‌ کرد؛ مانعی‌ ندیدیم‌.

سال64
🔹عصر اعضای سمینار برنامه ریزی صدا و سیما آمدند و برای آنها مفصلاً صحبت کردم. [آقای رضا امراللهی] رئیس سازمان انرژی اتمی آمد و درباره تعامل با فرانسه با من مشورت کرد. او تصور می ‏کند که آنها می‏ خواهند، موانع روابط را رفع کنند. دکتر خلیلی که در فرانسه اقامت دارد، نزد من آمد و مدعی بود که فرانسوی‏ها مایل به اصلاح روابط با ما هستند. دکتر رقابی نیز گزارشی از وضع سرخ پوستان آمریکا داد. اعضای سمینار پزشکان عضو حزب جمهوری اسلامی آمدند و برای آنها مفصلاً درباره لزوم تحول در طبابت، کاهش هزینه مداوای مجروحان و تقویت معنویت پزشکان صحبت کردم.
شب به عیادت آقای ربانی[املشی] در بیمارستان قلب رفتم. حالشان خوب نیست. دیر وقت به منزل رسیدم. بچه‏ها بیرون شام خورده بودند و برای من هم یک [ساندویچ] همبرگر آورده بودند.

سال65
🔹اول وقت همراه رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر به زیارت امام رفتیم. حالشان خوب است. به نماز جمعه رفتم1. تهدید ریگان نسبت به سوریه و ایران و کشف شبکه قاچاق اسلحه از آمریکا به ایران سروصدا دارد.

سال66
🔹آقای [محمدعلی] رحمانی، مسئول بسیج آمد. از برخورد فرماندهان سپاه ناراضی است و کاهش داوطلبان اعزام در هفته‌های اخیر را معلول همین اختلال امور بسیج می‌داند.

سال67
🔹برای شرکت در جلسه شورای عالی پشتیبانی جنگ به دفتر آیتالله خامنه‌ای رفتم. درباره اعزام نیرو به جبهه ها بحث شد. گفتند سطح اعزام خوب است و قرار شد تبلیغات برای تداوم اعزام ادامه یابد. آقای دکتر [علی اکبر] ولایتی [وزیر امور خارجه] آمد و گزارش سفر به سوریه را داد. راضی است و معتقد است سوریه نمیخواهد حزب الله را تضعیف کند ؛ از مواضع آنها راضی است.
عصر فرماندهان نیروی دریایی سپاه آمدند. از نداشتن قایق‌های مناسب و شناورهای مورد نیاز و اسلحه لازم برای مقابله با آمریکایی‌ها نالیدند و گفتند که آمریکا و کشورهای جنوب، اخیراً خیلی مزاحم و فعال شده‌اند. گفتم بعد از این، برای هر مورد عملیات اجازه موردی لازم است.
آقای ری شهری [وزیر اطلاعات] آمد. گزارش اطلاعاتی و امنیتی داد و از آثار منفی انشعاب در جامعه روحانیت مبارز صحبت شد. او طرحی برای تحرک سیاست خارجی داشت.

سال68
🔹 در تنفس آقای [قاسم مهرزاد] صدقیانی [نماینده سلماس] آمد. برای سپاه سلماس کمک خواست و برای رفتن من از مجلس گریه کرد و از اینکه نتوانم در مقام ریاست قوه مجریه کاری در حد انتظار مردم انجام دهم، اظهار نگرانی کرد

سال69
🔹آقاى[علی‌محمد] بشارتى، [قائم مقام وزیر امور خارجه] اطلاع داد که وزارت اطلاعات، [آقای ابوخالد]، فرستاده ویژه [یاسر]عرفات، [رهبر سازمان آزادیبخش فلسطین- ساف- ] و صدام[حسین، رییس جمهور عراق] را که نامه‌اى از طرف آنها آورده، دستگیر کرده است؛ به آقای[علی]فلاحیان، [وزیر اطلاعات] دستور دادم، سریعاً آزاد کنند؛کار بدى کرده‌اند؛ به خاطر اختلاف با وزارت امور خارجه، [چنین کاری را کرده اند]. [آقای ابوخالد]، وقت ملاقات مى‌خواست. گفتم نامه را به وزارت امورخارجه تسلیم کنند.
اخوى محمود، از وزارت خارجه آمد. نامة صدام[حسین،‌رییس‌جمهور‌عراق] و یاسرعرفات[رهبر سازمان آزادیبخش فلسطین] را آورد که ابوخالد آورده است. صدام پیشنهاد ملاقات سران دو کشور در شهر مکه براى مصالحه داده و عرفات خواستار پذیرش این پیشنهاد شده است. در این باره، تلفنى با رهبرى صحبت کردم. قرار شد فردا براى بررسى موضوع، شورای‌عالى امنیت ملى جلسه بگیرد

سال70
🔹[آقای سید محمد خاتمی]، وزیر [فرهنگ و] ارشاد [اسلامی] و مدیران و نمایندگى‌هاى فرهنگی خارج از کشور آمدند.گزارش دادند و من هم برایشان صحبت کردم. گفتند اخیراً میدان کار در خارج براى آنها باز شده است. بعداً آقاى سراج [الدین موسوی] آمد و براى ساخت مدرسه در پاکستان استمداد کرد.
آقاى [محمد محمدی]رى‌شهرى، [نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی] آمد. راجع به سیاست‌ها در برگزارى مراسم حج مشورت کرد و نظر خواست. از بى‌نظمى وضع بعثه در گذشته گفت.
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar