قانون/ ماده یک – تعاریف
مهمان: زلزله، توفان، صاعقه، عامل تروریستی، یک نوع بیماری خطرناک، آفتی که به مزرعه‌ای بزند و آن را ویران کند را گویند. هر آنچه از ضرر و زیانش گریزی نباشد.
میزبان: آتش به دل، مالباخته، جان به سر، آن کسی که زجر می‌بیند و حرفی نمی‌تواند بزند، آتش به مال خود زده و داغ دیده.
ماده دو – کلیات
هر خانواده موظف است به نوبه خود تمام سعی و کوشش خود را برای میزبان واقع نشدن به کار بگیرد و همیشه سعی کند میهمان باشد. بهترین روش برای این مقصود فحش دادن به کل فامیل از اول تا آخر و قهر کردن با همه است. در غیر این صورت به هر حال از یک جایی میهمان می‌آید و هیچ جوری نمی‌شود همه درزها را بست.
ماده سه – وظایف میهمان
میهمان باید توجه داشته باشد که با توجه به وضعیت بد اقتصادی باید از فرصت میهمان بودن حداکثر استفاده را کرده و ضمن سیر کردن خود و اهالی منزل، آذوقه یک هفته خود را نیز تامین کند.
میهمان باید، میزبانان خود را بنا بر میزان ثروت و دارایی اولویت بندی کرده و از گذاشتن وقت بیهوده روی میزبانانی که فقط یک لیوان چای جلوی آدم می‌گذارند خودداری کند و توان خود را معطوف میزبانان ثروتمندتر کند.
میهمان موظف است زمان رفتن خود به میهمانی را طوری تنظیم کند که به یکی از وعده‌های اصلی مثل نهار یا شام نزدیک باشد تا بتواند میزان چتر بودن خود را در حد مقتضی گسترش دهد.
میهمان در هنگام ورود به خانه میزبان باید بنا بر نوع چیدمان خانه و محل قرار گیری آشپزخانه، بهترین مکان را برای نشستن انتخاب کند. بهترین مکان دارای شرایط ذیل است:
الف - قرار داشتن در ابتدای سیکل پذیرایی. به این صورت که هر نوع ماده خوراکی جدیدی که می‌خواهند تعارف بکنند ابتدا از او شروع شود.
ب - نزدیک بودن به آشپزخانه برای بررسی مواد موجود در آن و تعداد ظروف روی گاز و همین طور بررسی وضعیت نهار و شام.
ج - نزدیک بودن به دستشویی برای فضاسازی برای خوراکی‌های جدید.
تبصره: میهمان پس از هر بار پر شدن پیش‌دستی‌اش باید به طرز سیاست‌مدارانه‌ایی جای خود را عوض کند و از خوراکی‌های موجود در ظرف افراد دیگر استفاده کند. در صورتی که امکان جابه‌جایی وجود نداشت باید نسبت به جابه‌جا کردن پیش‌دستی خود با دیگر افراد خانه اقدام کند یا زباله‌های خود را در ظرف اطرافیانش بیندازد.
همچنین بهتر است فرد خورنده بعد از هر چند دقیقه خوردن؛ خودش را چند باری تکان دهد تا خوراکی‌های جمع شده در معده ته‌نشین شده و جای اضافی برای خوردن بقیه مواد موجود فراهم شود.
مین موظف است شور قضیه را در بیاورد و تا ته یخچال را در نیاورده و خانه را زیر و رو نکرده است از میهمان بودن صرف نظر نکند. او باید تمام سعی و تلاش خود را در بهم ریختن خانه، عاصی کردن همسایگان میزبان و ایجاد سر و صدا به کار بگیرد و از هیچ کوششی در این راه دریغ نکند.
ماده چهار -وظایف میزبان
میزبان موظف است حتی‌المقدور از باز کردن در روی میهمانان خود اجتناب کرده و این‌گونه نشان دهد که در خانه نیست.
میزبان باید از قرار دادن هر نوع وسایل پذیرایی (اعم از خوردنی و غیرخوردنی) در جلوی دست میهمان خودداری کرده و آن‌ها را در هفت سوراخ قایم کند.
میزبان موظف است جوری قیافه بگیرد و اخم کند که میهمان حساب کار دستش بیاید.
میزبان باید تا جایی که امکان دارد از زود آوردن وسایل پذایریی خودداری کرده و برای هر یک عدد نخودچی که به میهمان خود می‌دهد جان او را تا لب بیاورد. پذیرایی کلا باید به روش قطره چکانی انجام شده و از رو دادن به میهمان اکیدا اجتناب شود.
میزبان باید هرچه سریع‌تر با روش‌ها و راهکارهای مختلف میهمان را به بیرون خانه راهنمایی و خود را از وضعیت منفعل میزبان بودن خارج کند. برای این کار می‌تواند بخشی از میوه و شیرینی را بیرون از خانه قرار دهد و وقتی که میهمان برای خوردن آن‌ها از خانه خارج شد؛ در را روی او بسته و دیگر باز نکند.

حسام حیدری

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar