ایرنا/ کارشناس ارشد مطالعات تاریخ شفاهی دیپلماسی وزارت امور خارجه از چاپ و انتشار 19 عنوان کتاب از خاطرات دیپلمات های وزارت امور خارجه خبر داد.
« حسن علی بخشی » در مراسم رونمایی از دو اثر «سرمایه گذاری خارجی در پرتو دیپلماسی» و «خاطرات آنکارا» نوشته بهمن حسین پور سفیر پیشین ایران درترکیه گفت: وزارت امور خارجه تاکنون خاطرات برخی از سفرا و دیپلمات های وزارت امور خارجه را چاپ کرده و تدوین خاطرات برخی دیگر از دیپلماتها را در دستور کار دارد.
به گفته وی بخش تاریخ شفاهی وزارت امور خارجه چاپ و انتشار خاطرات علی آهنی، حسین شیخ الاسلام، محمد رئوف شیبانی، سید محمد حسینی، شمس اردکانی، صباح زنگنه، محسن پاک آیین، گواهی، سید محمد صدر و علی اصغر سلطانیه را در دست تهیه دارد.
وی با اشاره به چاپ خاطرات علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر پیشین امور خارجه اظهار داشت: نگارش خاطرات منوچهر متکی، علی اکبر ولایتی و سید کمال خرازی وزرای پیشین امور خارجه هم در دستور کار این بخش قرار دارد.
علی بخشی با اشاره به دشواری های ثبت و نگارش خاطرات سفرا و دیپلمات ها گفت: با توجه به اینکه دیپلمات ها وسفرا عمدتا با خطوط قرمز منافع ملی سروکار دارند نوشتن خاطرات آنها دارای حساسیت های ویژه ای است با این حال ثبت خاطرات دیپلمات ها به ویژه در دو دهه نخست انقلاب اسلامی در اولویت وزارت امور خارجه است.
وی افزود: در سال 1382 آقای دکتر خرازی وزیر وقت بخشنامه ای تحت عنوان «نوشتن نانوشته ها» ابلاغ کرد اما کتابی چاپ نشد.
به گفته علی بخشی از سال 1393 بخش تاریخ شفاهی وزارت امور خارجه به صورت تخصصی کار ثبت و نگارش خاطرات شفاهی دییپلمات ها را در دستور کار قرار داده است.
علی بخشی با بیان اینکه وزارت امور خارجه در زمینه تاریخ شفاهی به نوعی سرآمد دستگاه های دولتی است،گفت:این کتاب ها که بخش مکشوف خاطرات سفرا و دیپلماتها هستند یا موضوع محور هستند و به مسائلی همچون قطعنامه 598 یا برجام می پردازند و یا شخصیت محور هستند و به بررسی خاطرات دیپلمات ها می پردازند.
به گزارش ایرنا بهمن حسین‌پور که از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۱ به مدت چهار سال سفیر ایران در ترکیه بود، خاطرات خود از چند سال حضور در این کشور را به صورت کتابی مصور منتشر کرده است. کتاب سفیر سابق ایران در ترکیه شامل پیشگفتار، مقدمه، ۹ فصل و آلبومی از تصاویر مربوط به دوران فعالیت حسین پور در ترکیه است.
آشنایی اجمالی با ترکیه و اهمیت روابط با این کشور، معرفی نگارنده، ورود به ترکیه و شرح خاطرات، اولین اقدامات ضروری در سال اول ماموریت، پروژه هایی که به نتیجه نرسید، اقدامات انجام گرفته در روابط دوجانبه، استفاده از دیپلماسی عمومی، امور مربوط به ایرانیان مقیم و نگاهی به روند مناسبات ایران و ترکیه فصل‌های تشکیل دهنده کتاب هستند.
«سرمایه‌گذاری خارجی در پرتو دیپلماسی» نوشته بهمن حسین‌پور نیز حاصل تجربه سال‌ها فعالیت یکی از دیپلمات‌های موفق ایران در کشورهای خارجی است که به‌اختصار آگاهی‌هایی را در مورد طراحی و استفاده مطلوب از دیپلماسی اقتصادی در عرصه سیاست خارجی و بررسی و شناخت تجارب سایر کشورها به دست می‌دهد و دیپلمات‌های ایران می‌توانند اطلاعات سودمندی را در زمینه نحوه سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی از این کتاب دریافت کنند. مؤلف بر آن است تا با کمک این کتاب دیپلمات‌های کشورمان گامی ارزنده در جهت توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای دیگر بردارد.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar