ایسنا/ باستان‌شناسان در یونان موفق به کشفی شدند که گفته می‌شود قدیمی‌ترین نسخه برگرفته از کتاب حماسی «اُدیسه» اثر «هومر» است.
تیمی از باستان‌شناسان یونانی و آلمانی در کاوش‌های خود در شبه جزیره پلوپنز و در محوطه باستانی المپیا موفق به کشف بخش‌هایی از شعرهای حماسی هومر در کتاب «اُدیسه» شدند که بر روی یک لوح گِلی حکاکی شده است.
وزیر فرهنگ یونان درباره این اکتشاف توضیح داد: "این لوح گلِی شامل ۱۳ قطعه شعر از راپسودی چهاردهم کتاب شعر «اُدیسه» است که در آن قهرمان داستان یعنی «اودیسئوس» دوست قدیمی‌اش «ائومایوس» را مورد خطاب قرار می‌دهد. برآوردهای اولیه حاکی از آن است که قدمت این اثر کشف‌شده به عصر رومی‌ها پیش از قرن سوم پس از میلاد بازمی‌گردد. هنوز قدمت دقیق این اثر نیاز به بررسی و تایید دارد اما این لوح گِلی یک کتیبه باستانی فوق‌العاده و یک اثر تاریخی ادبی است.
کتاب اشعار حماسی «اُدیسه» را که دارای ۱۲۱۰۹ خط شعر است به «هومر» شاعر یونان باستان نسبت می‌دهند و داستان آن درباره «اودیسئوس» پادشاه شهر ایتاکاست که پس از سقوط تروا بعد از ۱۰ سال سرگردانی در تلاش برای بازگشت به خانه است. این کتاب دومین اثر عمده و مهمی است که پس از «ایلیاد» به «هومر» نسبت داده می‌شود و مححققان زمان نگارش آن را بین‌ سال‌های ۷۲۵ تا ۶۷۵ قبل از میلاد تخمین می‌زنند. «اُدیسه» همواره به عنوان یکی از بزرگترین آثار ادبیات جهان شناخته می‌شود.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar

آپديت جديد تو راهه
coming soon آگهی