خراسان/ مجله «لیت هاب» فهرستی از توصیه های کازوئو ایشی گورو، نویسنده بریتانیایی-ژاپنی برنده نوبل ادبیات سال 2017 را از میان مصاحبه های مختلف جمع آوری و در یک مطلب گردآوری کرده است که خواندن آن ها خالی از لطف نیست.به گزارش ایبنا، آثار بی نظیر کازوئو ایشی گورو همیشه تحسین منتقدان را برانگیخته و ارائه موضوعات مختلف در ژانرهای متفاوت، او را به یکی از نویسندگان بزرگ عصر حاضر تبدیل کرده است. بسیاری از نویسندگان تازه کار آرزو دارند پا در جای پای چنین نویسنده ای بگذارند.
1- از چیزی ننویسید که خوب بلد هستید
«از چیزی بنویسید که از آن اطلاع دارید» احمقانه ترین جمله ای است که تاکنون شنیده ام، زیرا سبب می شود هرکس زندگی نامه خود را به نگارش دربیاورد. این کار تخیل انسان را خشک می کند و استعداد نویسنده را شکوفا نمی کند.
2- به محدودیت های گونه های ادبی مختلف توجه نکنید
شیوه خاصی برای نوشتن وجود دارد و با توجه به الگوها می توان داستان ها را دسته بندی کرد، اما جدی گرفتن این الگوها به نظر من خطرناک است. من مخالف هرگونه پدیده ای هستم که نقش پلیس را برای تخیل ایفا می کند.
3-  با احساس خود بنویسید
من هیچ وقت در داستان هایم به دنبال ارائه نکته ای اخلاقی نیستم. دوست دارم بعضی از خصوصیات انسانی را پررنگ جلوه دهم، اما هیچ وقت برای نیل به این هدف تلاش نمی کنم. احساساتِ داستان برای من از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
4- با روابط آغاز کنید
همیشه به چگونگی ارائه و معرفی شخصیت های داستانم به خواننده فکر می کردم. سپس دریافتم بهتر است روی روابط این شخصیت ها تمرکز کنم و پس از آن شخصیت ها به صورت طبیعی شکل می گیرند.
5- به دنبال ارتباط جمله ها نباشید
وقتی شروع به نوشتن می کنم توجهی به ارتباط جملات با هم ندارم. اولین پیش نویس من بسیار کثیف است. همیشه پس از اتمام کارم شروع به منظم کردن جملات می کنم یا بخش های اضافی را حذف می کنم.
6-  ذهن خود را از تأثیرات اطراف دور کنید
وقتی شروع به نوشتن می کنید، دور نگه داشتن ذهن از اتفاقات پیرامون بسیار سخت می شود. در واقع من از عمد از اتفاقات اطرافم دوری می کنم.
7-  از به کار بردن تلمیح بپرهیزید
من دوست ندارم در آثارم اشاره ای به آثار ادبی دیگر داشته باشم. دوست ندارم به دیگران بگویم چرا فلان اثر معروف را نخواندی یا برای درک اثری خاص باید از دانش بالایی برخوردار باشی. احساس می کنم نام بردن از آثار دیگر در کتابم نشانه فخرفروشی است و انگار ادعای باهوش و خاص بودن دارم! از طرف دیگر، احساس می کنم وقتی نام اثری دیگر را بنویسم ذهن من به سمت آن اثر و محیط حاضر در آن می رود و دنیایی جدیدی که در حال خلق آن هستم، نابود می شود.
8- مراقب شروع داستان باشید
همه داستان ها بر پایه اتفاقات اولیه بنا می شود. همان طور که قبل از ازدواج باید درباره طرف مقابلتان تحقیق کنید، قبل از آغاز نوشتن کتاب باید به چگونگی شروع آن به خوبی بیندیشید. این روند برای هر نویسنده شکل متفاوتی دارد. بعضی ها دوست دارند از تجربیات شخصی شان بگویند و بعضی دیگر بیان اتفاقات زندگی دیگران را جذاب تر می دانند. برخی نویسندگان هم استفاده از ژانر خاص را چارچوب مناسبی برای درست شروع کردن داستانشان می دانند. در هر صورت باید بدانید که قسمت آغازین هر داستان در شکل گیری کلیت داستان نقش مهمی دارد.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar