خبرگزاری کتاب ایران/ درباره کتاب «ماه کرمو» که به تازگی با ترجمه او از سوی نشر آفرینگان راهی بازار کتاب شده است، گفت: رمان «ماه کرمو» اثر سالی گاردنر است و داستان پسری به اسم استندیش تریدوِل را بیان می‌کند. پسری غیر معمولی که در مدرسه هم دوست و رفیقی ندارد. اما با آمدن پسری به اسم هکتور که هم همسایه‌شان می‌شود و هم همکلاسی‌اش، دل و جرأتش بیشتر می‌شود.

وی افزود: با دل و جرأتی که هکتور به استندیش تریدوِل می‌دهد زندگی‌اش تغییر می‌کند تا جایی‌که به فکر کارهای خیلی بزرگی می‌افتد. استندیش که پسری خیالباف بیشتر نبود به قهرمان داستان و کشورش تبدیل می‌شود و کاری می‌کند کارستان.

ظهیری درباره پیام این کتاب برای مخاطبان که می‌تواند از رده سنی 9 سال تا 99 سال باشد، نیز توضیح داد: به نظر من پیام این کتاب ایمان است. ایمان داشتن به تونایی‌های هر فرد با هر موقعیت اجتماعی و جسمی. هر کس می‌تواند هرکاری را انجام دهد به شرط آنکه به خودش ایمان داشته باشد. برای نوجوان‌ها پیام‌های دیگری هم دارد؛ خیالبافی و تخیل یکی از لازمه‌های یک زندگی موفق و متفاوت با دیگران است. گاهی باید شک کرد به تمام چیزهایی که دیگران سال‌ها درست می‌پنداشته‌اند و باید هنجارها را شکست و نترسید از چیزی که قرار است اتفاق بیفتد.
این مترجم در ادامه به نویسنده کتاب «ماه کرمو» اشاره کرد و گفت: سالی گاردنر نویسنده‌ای اهل بریتانیا سات که در حوزه ادبیات کودک و نوجوان و تصویرسازی فعالیت دارد. نخستین کتاب خود را در سال 1993 با عنوان درخت کوچک فندق نوشت. برای نگارش کتاب «ماه کرمو» موفق به دریافت مدال کارنگی و جایزه کاستا شد که هر دو از جوایز بسیار ارزشمند در حوزه ادبیات کودک و نوجوان هستند. برخی از آثار دیگر او عبارتند از «شاهزاده کوچک من»، «قوی‌ترین دختر دنیا»، «پسری که توانست پرواز کند»، «مامان امشب بیرون نرو».

ظهیری بیان کرد: نثر کتاب و شیوه نگارش سالی گاردنر و داستان پرازی‌اش سبب شد که این کتاب به محبوب‌ترین کتابی که در زمینه کودک و نوجوان ترجمه کرده‌ام بدل شود. شیوه نگارش رک و راستی که نویسنده دارد و بی‌پرده حتی صحنه‌های نسبتاً دردناکی را توصیف می‌کند که خواندنش در کتاب‌های این گروه سنی زیاد مرسوم نیست، از نقاط قوت این کتاب به شمار می‌آید.
وی افزود: دنیایی که نویسنده در کتاب خلق کرده که هم خیلی به دنیای ما نزدیک است و هم تفاوت‌های بسیاری با آن دارد، خواندن کتاب را برای تمامی گروه‌های سنی لذتبخش کرده است. به نظر من نوجوانان با خواندن چنین کتاب‌هایی که واقعیات و تلخی‌ها را در کنار تلاش‌ها و دوستی‌ها به تصویر می‌کشند دنیای پیرامون خود را بهتر خواهند شناخت.

ظهیری درباره چگونگی انتخاب کتاب «ماه کرمو» نیز توضیح داد: این کتاب را با همکاری و مشورتی که با ناشر داشتم برای ترجمه انتخاب کردم و به نظر من از بهترین و تأثیرگذارترین کتاب‌هایی است که به شخصه در این گروه سنی مطالعه کرده‌ام و امیدوارم با اقبال نوجوانان روبه‌رو شود. البته پیش‌تر سه جلد کتاب در حوزه نوجوانان ترجمه کرده بودم و این زمینه مورد علاقه‌ام است.
نشر آفرینگان، کتاب «ماه کرمو» را در قالب 278 صفحه با شمارگان هزار و 100 نسخه و قیمت 180 هزار ریال منتشر کرده است.
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar