آخرین خبر/ اگر کسی به اینجا بیاید، فکر می‌کند اصلا جنگی در کار نیست. اما این فقط یک توهم است. جنگ اینجا هم هست، فقط تأثیرش بر ما یک جور دیگر است. اول بهت زده می‌شوی. جنگ مثل یک هیولاست. جانوری افسانه چ‌ای که از یک جای خیلی دور می‌آید. دلت نمی‌خواهد باور کنی که این جانور کاری به کار زندگی تو دارد، سعی می‌کنی به خودت بقبولانی که همه چیز همان طور که بود باقی می‌ماند، که این هیولا تأثیری بر زندگی تو نخواهد گذاشت، حتی وقتی که داری نزدیک شدنش را حس میکنی.

تا اینکه این هیولا گلویت را می‌گیرد. نفست طعم مرگ می‌گیرد، خواب‌هایت پر میشود از تصویرهای کابوس‌وار بدنهای تکه تکه شده و کم کم مرگ خودت را تصویر میکنی.

به تدریج وقتی جنگ پیشتر می چ‌رود برای خودت واقعیتی موازی می‌سازی: از یک طرف یک جور وسواس گونه سعی میکنی به چیزی که پیش از این روال عادی زندگی روزمره‌ات بوده بچسبی، وانمود می‌کنی همه چیز عادی است، جنگ را نادیده می‌گیری.

از طرف دیگر نمی‌توانی آن تغییرهای عمیقی را که در زندگی‌ات و در خودت اتفاق افتاده انکار کنی، تغییر ارزشهایت، احساساتت، واکنش ها و رفتارهایت (می‌تونم کفش بخرم؟ اصلا این کار معنی داره؟ حق دارم عاشق بشم؟) در دوران جنگ نحوه نگاهت به زندگی و چیزهایی که در آن اهمیت دارند به کلی تغییر می‌کند. حتی ساده ترین چیزها هم دیگر آن اهمیت یا معنای سابق را ندارند.

اینجاست که می‌فهمی جنگ شده است، می‌فهمی که جنگ به تو رسیده است.

کتاب بالکان اکسپرس
اسلاونکا دراکولیچ
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar