خبرگزاری کتاب ایران/ بنیاد شهید انقلاب اسلامی در 22 اسفند ۱۳۵۸، براساس فرمان بنیانگذار انقلاب اسلامی، در 10 بند، برای رسیدگی به وضعیت خانواده‌های شهدا و همچنین رسیدگی به امور معلولین و آسیب‌دیدگان انقلاب اسلامی تشکیل شد. در 19 اردیبهشت 1383، براساس فرمان رهبری و همچنین مصوبه شورای عالی اداری، طرح تجمیع نهادهای ایثارگران در ساختاری یکپارچه از سوی دولت تصویب شد و بنیاد شهید انقلاب اسلامی به بنیاد شهید و امور ایثارگران تغییر نام پیدا کرد.

رحیم نریمانی؛ مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران به این مناسبت، در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا، با اشاره به اهداف تشکیل این مرکز، بیان کرد: اداره‌کل اسناد و انتشارات، در سال 1368، بعد از ادغام معاونت‌های فرهنگی و پژوهشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، در راستای افزایش بهره‌وری و راندمان کاری تشکیل شد.

وی افزود: مرکز اسناد با هدف ایجاد یک زنجیره فعالیتی در حوزه اسناد به‌عنوان یک منبع، مخزن و گنجینه از اسناد تحت عنوان وصیت‌نامه، دلنوشته‌ها و خاطرات شهدا به‌عنوان یک محتوای غنی، اصیل و واقعی و همچنین بخش انتشارات به‌عنوان یک ابزار رسانه‌ای برای انتقال این پیام‌ها و محتواها، تاسیس شد. یکی از سیاست‌های کلان و راهبردی بنیاد شهید و امور ایثارگران، توسعه بهره‌برداری از اسناد و وصیت‌نامه‌های شهدا به‌عنوان یک میراث ارزشمند است.
نریمانی در ادامه با اشاره به فعالیت واحد انتشارات این اداره‌کل، گفت: انتشارات اداره‌کل بنیاد شهید در مدت 29 سال فعالیت، یک‌هزار و 600 عنوان کتاب در حوزه ایثار و شهادت، تهیه، تدوین و منتشر کرده است. این انتشارات تاکنون افتخارات زیادی را به‌عنوان ناشر حوزه ادبیات ایثار و شهادت کسب کرده است. همچنین سه پایگاه خبریِ «نوید شاهد»، «قربانیان ترور» و «حمایت از مصدومین شیمیایی» راه‌اندازی شده که به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی و اردو، در حال تولید محتوا هستند.

مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران، در معرفی برخی دیگر از فعالیت‌های پژوهشی و فرهنگی بنیاد نیز اظهار کرد: یکی از برنامه‌های راهبردی و حمایتی بنیاد که از امسال آغاز شده، آموزش نویسندگان نوقلم در حوزه ایثار و شهادت با حضور استادان دانشگاه و پیشکسوتان این حوزه در استان‌های مختلف کشور است. این طرح، امسال در استان تهران انجام شد و درنظر داریم از سال 1398، آن‌را در استان‌های دیگر نیز اجرایی کنیم. همچنین در هفته‌های اخیر، نخستین جشنواره اینفوگرافیک با عنوان «رسم سرخ» را در دو بخش ایستا و متحرک، برگزار کردیم.

وی با اشاره به تهیه و انتشار 85 عنوان کتاب چاپ نخست از ابتدای سال 97، گفت: در آستانه هفته شهید، چند عنوان از جدیدترین کتاب‌های حوزه ایثار و شهادت را منتشر کردیم. جلدهای 1 تا 3 «فرهنگ اَعلام شهدای استان تهران»، دفتر اول از «وصیت‌نامه کامل شهدای استان البرز»، دفتر اول از «وصیت‌نامه کامل شهدای استان چهارمحال و بختیاری»، دفترهای اول و دوم از «وصیت‌نامه کامل شهدای استان خراسان رضوی»، دفتر دوم از «وصیت‌نامه کامل شهدای استان کردستان» و «فرهنگ‌نامه جاودانه‌های تاریخ» مربوط به سرداران شهید استان یزد، این آثار هستند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید