میزان/ بر اساس صحبت‌های حسن کیائیان مدیر نشر چشمه، کتاب «هنر خوب زندگی کردن» نوشته رولف دوبلی با ترجمه عادل فردوسی پور و «طریق بسمل شدن» اثر محمود دولت‌آبادی پرفروش‌ترین کتاب‌های انتشارات چشمه در سال ۱۳۹۷ بودند.

کتاب «هنر خوب زندگی کردن» که نوشته رولف دوبلی است، با برشمردن ۵۲ الگوی ذهنی تلاش دارد تا به خواننده کمک کند که از شر اشتباهات معمول نوع بشر در به هدر دادن زندگی خود و دیگران در امان بوده و عمر را کمتر به بطالت بگذراند.

دوبلی در این کتاب به مخاطبان می‌گوید که مغز بشر با سرعت کمتری نسبت به سرعت مدرنیزاسیون زندگی بشر توسعه یافته است و همین باعث ایجاد خطا‌های بی‌شماری در زندگی بشر می‌شود. به روایت نویسنده، او در این کتاب به ما نمی‌گوید که زندگی خوب چیست بلکه سعی دارد تا به ما بگوید زندگی خوب چه چیزی نیست!

کتاب «هنر خوب زندگی کردن» پر از جملات و حکایت‌های تکان‌دهنده و به یاد ماندنی است که مسیر مخاطب را برای رسیدن به زندگی بهتر هموارتر می‌کند.

همچنین کتاب «طریق بسمل شدن» از محمود دولت‌آبادی با موضوع و محوریت جنگ و در واقع در ضدیت با جنگ نوشته شده است. شخصیت‌های اصلی داستان یعنی فرمانده، سرباز، کاتب و اسیر در تپه‌ای به نام «صفر» محاصره شده‌اند و به دنبال راهی برای رسیدن به تانکر آب پایین دره هستند تا خود را از تشنگی چند روزه‌ای که درگیرش هستند و مرگ و زندگی‌شان بدان وابسته است، پیدا کنند.

این کتاب تنها سرگذشت‌نامه‌ای از جنگ هشت ساله ایران و عراق نیست؛ در این داستان با بیان پرسش‌های مفهومی، تصویرسازی‌های فوق‌العاده محمود دولت‌آبادی و تک‌گویی‌های کاتب از لایه‌های عمیق‌تری از این داستان پرده برمی‌دارد و باعث می‌شود تا از نزدیک با زشتی و بدقوارگی جنگ روبه‌رو شویم.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید