آخرین خبر/ مهسا ملک مرزبان در اینستاگرامش نوشت:

دیروز کجا بودم؟
جایی که خیلی از ما از بچگی با آن بزرگ شدیم و خاطره داریم. دیروز جشن چهل سالگی کتابخانهء کانون پرورش فکری بود و من از دوباره دیدن آن کتاب‌های قدیمی و چسب خورده و ترمیم شده و هنرمندانی که از بچگی کتاب‌هایشان را خواندم و از تماشای تصاویرشان لذت بردم، کلی هیجان زده شدم.

یادم هست احساسی به شدت عمیق‌تر از این بعد از دیدن نمایشگاه کارنامه تجربه کردم. کارنامه در خرداد ۹۵ در موزه هنرهای معاصر برپا شد، نمایشگاه پژوهش محور و آرشیوی بود و به طور عمومی ۶۰ سال و به طور خاص ۳۰ سال فرهنگ دیداری و تصویری کودکان را به نمایش گذاشته بود. این نمایشگاه بر دوره ۱۳۳۰ تا ۱۳۶۰ تمرکز داشت و تاثیر جریان های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و تاثیر غرب و گروه های چپ را بر فرهنگ دیداری کودکان نشان می داد. آن سال بعد از تماشای نمایشگاه مطلبی نوشتم درباره پدران معنوی ما دهه پنجاهی‌ها و گفتم چقدر خودم را مدیون نویسندگان و نقاشان و فیلمسازانی می‌دانم که برای ما آثار ماندگاری تولید کردند و سواد و سلیقه‌ای را شکل دادند که هنوز هم اعتبار دارد و ما هم باید بر پایهء چنین الگویی برای نسل‌های بعدی آثار شاخص و ماندگار تولید کنیم.

دیروز هم این شانس را داشتم که آقای فرشید مثقالی را ببینم، در مراسم چهل سالگی کتابخانهء کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که اتفاقا در محل کتابخانه هم برگزار شده بود. «مارمولک کوچک اتاق من»، با نقاشی‌های آقای مثقالی از اولین کتاب‌هایی بود که در هفت سالگی خواندم و با قهرمان قصه‌ش که یه دختر هفت ساله بود و نقاشی‌هاش به شدت همذات پنداری کردم. .

دیروز این کتاب را در قفسه‌های قدیمی کتابخانه کانون پیدا کردم و به آقای مثقالی گفتم: می‌دونین چقدر توی ذهن ما با نقاشی‌ها و تصویرسازی‌هاتون حضور دارین؟ گفت: مگه هنوز یادته؟ تو اون موقع یه دختر کوچولو بودی! گفتم: من تمام این سالها شما و کارهاتون رو دنبال کردم، از همون موقعی که یه دختر کوچولو بودم ولی فرشید مثقالی رو بخاطر ماهی سیاه کوچولو، بابا نوروز، خروس زری پیرهن پری و آرش کمانگیر می‌شناختم... آقای مثقالی، زرین کلک، صادقی، بیضایی، یوشیج، بهرنگی، ساعدی، ابراهیمی، باغچه‌بان، کیارستمی و... ما مدیون شماییم. کدوم یک از ما ممکنه با دیدن آرم کانون یاد اینهمه کتاب و فیلم و نقاشی نیفته؟ .
پ‌ن: ممنونم از پدر و مادر عزیزم، معلم‌هایم، مدرسهء ابتدایی‌ام و همهء آنهایی که کتابِ خوب برایم آوردند و من را با دنیای ادبیات آشنا و مانوس کردند.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید