فرهیختگان/ ساعت ۱۰ صبح، سرود ملی و بعد هم صدای رادیو نمایشگاه که با خوشامدگویی به مخاطبان کارش را شروع کرد. «اینجا مصلی روز اول نمایشگاه کتاب» صف طویلی برای سوار‌شدن به شاتل‌ها شکل گرفته و بخشی از کسانی که آمده‌اند، غرفه‌داران و بخشی هم مخاطبان و عاشقان کتاب هستند. پله ورودی شبستان پر شده و اکثرا دانشجویان شهرستانی که برای گرفتن بن‌ها‌یشان آمده‌اند تا کتاب‌های موردنظرشان را بخرند. گله اکثرشان هم این است، نمی‌دانند کارت‌هایشان را چگونه تحویل بگیرند.

غرفه‌ها در شبستان هنوز راه نیفتاده و کتیبه‌ها نصب نشده، اما به‌قول دوستی تازه روز اول است 10 روز وقت دارند که همه‌چیز را درست کنند. خیلی از غرفه‌ها کارتخوان ندارند و همین باعث شده که مردم برای خریدهایشان مشکل پیدا کنند، از بانک سوال کردیم و می‌گویند، چهارهزار کارت‌خوان درخواست داده شده، امروز سعی می‌کنیم همه کارت‌خوان‌ها را وصل کنیم.

غیر از حواشی‌ای که هر روز در این ستون برایتان می‌گوییم، یک اتفاق جذاب نمایشگاه را هم برایتان روایت خواهیم کرد، امروز غرفه کتابستان معرفت برعکس غرفه‌های دیگر شلوغ بود و دلیلش هم کتاب جدیدی است که این نشر به نمایشگاه آورده است، کتاب «به من گفتند تنها بیا» خاطرات تنها زن خبرنگاری که به مقر داعش رفته است: «من روزنامه‌نگاری بودم که ستیزه‌جویی اسلامی در اروپا و خاورمیانه را برای نیویورک‌تایمز، خروجی‌های خبری مهم آلمانی‌زبان و اکنون واشنگتن‌پست، پوشش می‌دادم؛ دیده بودم که در دنیای خلق‌شده پس از حملات 11سپتامبر، دو جنگ به رهبری آمریکا و تحولاتی که اکنون به بهار عربی مشهور شده‌اند این گروه شکل گرفت. سال‌ها بود که با برخی اعضای آتی این گروه حرف می‌زدم. به رابط‌هایم با داعش گفتم که هر سوالی بخواهم می‌پرسم و قرار نیست تاییدیه نقل‌قول‌ها را بگیرم یا مقاله را پیش از انتشار نشان‌شان بدهم. همچنین باید تضمین می‌کردند که ربوده نشوم. و چون گفته بودند کس دیگری را از واشنگتن‌پست نیاورم...»

این کتاب را فائزه نوری ترجمه کرده، کتاب آنقدر جذاب بوده که همان روز اول خیلی‌ها برای خریدش صف کشیده‌اند. محمد یکی از کسانی است که برای خرید کتاب آمده، وقتی می‌پرسم چرا برای خرید این کتاب آمدی؟ و از کجا متوجه شدی؟ می‌گوید: «وقتی کتاب به زبان اصلی منتشر شد منتظر ترجمه‌اش بودم و امسال فهمیدم کتابستان آن را منتشر کرده است. برای خریدش آمدم. این کتاب قرار است چند چاپش به نمایشگاه برسد و مطمئنا استقبال از آن باعث تجدید چاپ‌های متعدد می‌شود. اینجا مصلی، نمایشگاه کتاب تهران است اگر عاشق کتاب هستید تا ۱۴ اردیبهشت فرصت خرید کتاب دارید.

نویسنده: عاطفه جعفریما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید