خراسان/ همان‌طور که اخبار جعلی داریم، شعر و متن جعلی هم داریم که این روزها به واسطه شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد و به نامِ شاعران و نویسندگان مختلف منتشر می‌شود؛ از اشعار نو و غزل‌های عاشقانه گرفته تا متن‌های احساسی، فلسفی و روان‌شناسی. موضوع وقتی جالب می‌شود که ببینیم چهره‌هایی هم که با اصطلاح سلبریتی شناخته می‌شوند، گرفتار گرداب جعلیات شده‌اند و مطالبی را به نام بزرگان ادبیات و فرهنگ منتشر می‌کنند.


شعرهای اشتباهی
به تازگی عباس غزالی، بازیگر کشورمان، متنی در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده و آن را به احمد شاملو نسبت داده است. متن با این جمله‌ها شروع می‌شود: «من زندگی خودم را می‌کنم و برایم مهم نیست چگونه قضاوت می‌شوم...». در حالی که این متن را چند سال قبل، فردی به نام حمید دلجو، در صفحه شخصی‌اش منتشر کرده که گویا نویسنده‌ متن هم خود اوست. از طرفی شهره سلطانی، بازیگر، یک رباعی از خیام در صفحه‌اش منتشر کرده است که در انتساب آن به خیام تردید وجود دارد و بعضی از منابع، این رباعی را به همشهری‌اش، عطار نسبت داده‌اند. چند ماه پیش هم پرویز پرستویی، بازیگر مطرح کشورمان، شعری را با مطلع «یاد دارم در غروبی سرد سرد/ می‌گذشت از کوچه ما دوره‌گرد» به قیصر امین‌پور نسبت داده بود. سعید بیابانکی، شاعر، واکنش جالبی به این موضوع داشت: «خواهش می‌کنم این شعرها و جملات جعلی را در صفحه اینستاگرامتان که چهار میلیون دنبال کننده دارد، به نام قیصر امین پور، دکتر علی شریعتی، سیمین دانشور، ابن سینا و... منتشر نکنید».

برای خاطرِ مخاطب
بد نیست سلبریتی‌هایی که تعداد زیادی دنبال کننده در صفحات مجازی دارند، برای احترام به مخاطب هم که شده، ابتدا منبع مطلبی را که می‌خواهند به اشتراک بگذارند، شناسایی و بعد آن‌ را منتشر کنند. اگر هم اهل مطالعه و تحقیق نیستند، حداقل می‌توانند با یک جست‌وجوی ساده در سایت‌های معتبر ادبی، از منبع شعر و متنی که منتشر می‌کنند، مطمئن شوند. واضح است که تکرار چند باره انتشار جعلیات از طرف هنرمندان مطرح، تصویر خوشایندی از آن‌ها ارائه نمی‌دهد.

نویسنده: الهه آرانیان


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید