آخرین خبر/ درحالی‌که کتاب‌های تاریخ مملو از داستان‌های نوابغ خودشیفته و آینده‌نگری است که دنیا را با نیروی محض و نامعقولانه‌ی خود زیرورو کرده‌اند، پی برده‌ام که اگر جست‌وجو کنیم خواهیم فهمید که تاریخ همچنین به‌دست اشخاصی شکل گرفته که در هر قدم از راه با خودپسندی خود جنگیده‌اند؛ کسانی که از توجه مردم دوری کرده و اهداف‌شان را بر تمایل‌شان برای شناخته‌شدن اولویت داده‌اند. درگیری با چنین داستان‌هایی و بازگویی‌شان روش من برای آموزش بوده است.
احساس خاص‌بودن یا قدرت اختیار و انگیزه‌داشتن همیشه خوب است؛ اما هدف کتاب حاﺿر این نیست. درعوض، صفحات این کتاب را به این منظور تنظیم کرده‌ام که شاید به همان چیزی که من در آخر رسیدم شما هم برسید و آن‌هم این است که «خودتان را بیش‌تر دست‌کم بگیرید». امیدوارم روی داستانی که درباره‌ی منحصربه‌فرد‌‌‌‌بودن‌تان تعریف می‌کنید، کم‌تر حساب کنید و درنهایت، برای انجام کاری که قرار است با آن دنیا را دگرگون کنید فرصت کافی پیدا کنید.
از بیسمارک نقل می‌شود که «بالاخره هر احمقی هم می‌تواند از تجربه‌ی خودش عبرت بگیرد؛ ترفند اصلیْ عبرت‌گرفتن از تجربه‌ی دیگران است.» این کتاب حول ایده‌ی دوم شکل گرفت و در کمال شگفتی خودم، میزان دردناکی از ایده‌ی اول را هم شامل شد. به‌قصد مطالعه‌ی خودپسندی شروع کردم و به درون خودپسندیِ خودم و خودپسندیِ کسانی که سال‌ها الگوی خود می‌دانستم فرورفتم.
شاید لازم باشد که شما هم مقداری از آن‌را خودتان تجربه کنید.
.
توصیه هایی به جوانی که میخواهد به جایی برسد
در باب خودپسندی
نوشته‌ی رایان هالیدی
ترجمه‌ی سیمین محمدی

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید