تبیان/ صحبت از کتاب و کتاب‌خوانی از موضوعاتی است همه ما به آن‌ها علاقه‌مند بوده و برای کسانی که با این یار مهربان ارتباط خوبی دارند احترام خاصی قائل هستیم اما وقتی نوبت به خود ما می‌رسد عوامل مختلفی چون نداشتن حوصله مطالعه، خسته‌کننده بودن کتاب، عدم لذت از کتاب و … منجر به این می‌شود که تا از آن دور شویم.

اهمیت انتخاب کتاب خوب، کمتر از اهمیت کتاب‌خوانی نیست
خواندن این گزارش را که حاوی پیشنهاد‌های خوبی برای انتخاب یک کتاب خوب است را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
در ابتدای سخن گفتیم عواملی منجر به این می‌شوند که بین ما و کتاب فاصله بیافتد. در مرحله اول یادمان باشد خیلی از این عوامل به انتخاب نادرست کتاب برمی‌گردد. بنابراین انتخاب یک کتاب خوب یکی از مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین گام‌ها برای خواندن کتاب و کتاب‌خوان بودن است.

از دوستانتان کمک بگیرید
یکی از راحت‌ترین کارها برای یک انتخاب صحیح برای خرید کتاب خوب، این است که از دوستانی که اهل کتاب هستند سراغ کتاب‌ها و انتشارات، نویسندگان و مترجمان خوب را بگیرید. این کار چند مزیت برای شما دارد؛
اول اینکه می‌توانید به کتاب‌های خوبی که تحول و تغییری در روش، منش و سبک زندگی شما ایجاد کند دست پیدا کنید.
دوم اینکه هر انتشارات برای خود روش و مسیری در تولید کتاب دارد؛ برخی در انتشار کتاب‌ها نگاه صرفاً تجاری داشته و به محتوا و کم و کیف مطالب و نویسنده و مترجم کاری ندارند. برعکس برخی با داشتن یک سبک و روش استاندارد و باکیفیتی، می‌توانند به مخاطبین خود این اطمینان را بدهند که کتاب‌های خوبی در این انتشارات چاپ می‌شود. چنین رویکرد و نگاه نسبت به نویسندگان و مترجمان نیز صادق است.

لیست تهیه کنید
فهرستی از کتاب‌هایی که به شما معرفی‌شده را یادداشت کنید. در هر جمع و یا گروه‌های مجازی که در مورد کتاب خوبی صحبت شد و یا جایی نقد کتابی را مطالعه کردید که از آن خوشتان آمد آن را به فهرست‌تان اضافه کنید. اگر در این مورد دوستانی ندارید سایت‌هایی مثل کافه بوک نیز در معرفی کتاب مفیدند. عضو شدن در گروه‌های دوستانه‌ای که هر بار کتابی برای مطالعه پیشنهاد می‌دهند هم می‌تواند لیست کتاب‌های شما را افزایش دهد.
خود کتاب‌ها معرف یکدیگرند، چراکه با خواندن هر کتاب به شبکه­‌ای از کتاب‌­ها متصل می­‌شویم.

کتاب، کتاب می‌آورد
فراموش نکنید با داشتن چند کتاب خوب شما به مجموعه‌ای از کتاب‌های خوب رسیده‌اید. می‌پرسید چگونه؟ خود کتاب‌ها معرف یکدیگرند، چراکه با خواندن هر کتاب به شبکه­‌ای از کتاب‌ها متصل می­‌شویم.
ضرب‌المثلی هست که می‌گوید: «کتاب، کتاب می‌آورد.» وقتی از خواندن کتابی لذت می‌برید احتمال دارد که با نوشته‌های دیگر آن نویسنده هم ارتباط خوبی برقرار خواهید کرد. بنابراین توجه به این امر هم می‌تواند راهنمای خوبی برای شما در انتخاب کتاب‌هایتان باشد.

از کتاب خواندن لذت ببرید
در گام بعد مطابق سلیقه، انگیزه و دانش قبلی‌تان دست به انتخاب بزنید. سبک موردعلاقه‌تان را بشناسید و سعی کنید از وقت گذاشتن با کتابی که قصد تهیه‌اش را دارید، لذت ببرید.
از راه‌های دیگری که می‌تواند انتخاب کتاب خوب را برای شما به همراه داشته باشد، خواندن خلاصه و توضیحاتی که پشت جلد و داخل کتاب نوشته‌شده است. این کار به شما کمک می‌کند تا با محتوای کتاب آشنا شوید.

در انتخاب کتاب، رعایت سنتان را بکنید
بهترین کار این است که مناسب سن‌تان کتاب انتخاب کنید. نگران نباشید، با این کار چیزی را از دست نمی‌دهید. شما در هر مرحله از سن و سال و رشد که قرار می‌گیرید، کتاب متناسب با آن‌سو و شرایط را خواهید خواند. هر سن و سالی مقتضیات خاص خودش را دارد؛ دغدغه‌ها، نوع نگاه، کلمات مورداستفاده، حتی صفحه‌بندی کتاب‌های کودک و نوجوان از کتاب‌های بزرگ‌سال متفاوت است. به همین خاطر انتخاب کتاب مناسب از نظر سنی، باعث می‌شود لذت بیشتری از مطالعه‌تان ببرید.

هیچ‌وقت برای شروع دیر نیست
اگر بعد از مدت‌ها تصمیم دارید که دوباره دست به کتاب شوید، برای شروع کتاب‌های کم‌حجم‌تر که خیلی هم محتوای سنگین و ثقیلی ندارد را برای شروع انتخاب کنید.

پشت جلد را بخوانید
از راه‌های دیگری که می‌تواند انتخاب کتاب خوب را برای شما به همراه داشته باشد، خواندن خلاصه و توضیحاتی که پشت جلد و داخل کتاب نوشته‌شده است. این کار به شما کمک می‌کند تا با محتوای کتاب آشنا شوید.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید