خبرگزاری کتاب ایران/ «تلی دختری با موهای بلند بلند بلند» کتابی است نوشته سولماز خواجه‌وند که با تصویرگری محمدحسین ماتک در قالب کتاب‌های نردبان قرمز منتشر شده و به موضوع آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان می‌پردازد.

«تلی» نام شخصیت اول این داستان است که همراه پدر و مادرش که هواشناس هستند در خانه‌ای نزدیک ابرها زندگی می‌کند. پدر و مادر تلی در خلال آزمایش‌های هواشناسی به تدریج درگیر غبار و آلودگی هوا می‌شوند. بعد از مدتی آن‌ها مجبور می‌شوند به ماموریت هواشناسی یک ماهه بروند. در این مدت تلی که دختری خیال‌پرداز است در تصورش با غولی آشنا می‌شود و همراه او به سیرکی می‌رود و در آن‌جا با ترس‌هایی روبه‌رو می‌شود.

خواجه‌وند تلاش کرده با این داستان مفهوم ترس و راه‌های مبارزه با ترس را به کودکان آموزش دهد و حس شجاعت را در آن‌ها تقویت کند.

در بخشی از این داستان می‌خوانیم: «بوبو و پرنده با هم دعوا می‌کردند. پرنده پاهایش را بالا آورد و پنجول‌هایش را کشید توی صورت بوبو. بوبو چشم‌هایش را گرفت و عقب رفت. پرنده جلوی پنجره نشسته بود و با چشم‌های باریک بوبو و تلی خوابیده را نگاه می‌کرد و همین‌طور آرام آرام ضرب آهنگ‌ تهدیدآمیز یکنواختی را با طبل می‌زد. تلی توی خواب فریاد بی‌صدایی زد. مثل گیر کردن بادکنک توی گلو. بوبو برگشت و به تلی نگاه کرد. دوید توی اتاق، راکت تنیس را با دندان گرفت و آورد و پرتش کرد طرف تلی. راکت صاف رفت و روی سر تلی فرود آمد. تلی وحشت‌زده از خواب پرید.»

انتشارات فنی ایران (نردبان قرمز)، کتاب «تلی دختری با موهای بلند بلند بلند» را با شمارگان هزار نسخه و قیمت 9 هزار تومان منتشر کرده است.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید