خراسان/ یکی از شیرین‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین رسوم ما ایرانیان، همین جشن چهارشنبه‌سوری است که در آن مردم بدی‌هایشان را در آستانه سال نو دور می‌ریزند و همدیگر را در آتش می‌اندازند یا منفجر می‌کنند. البته امسال چهارشنبه‌سوری رنگ و بوی خاصی دارد، که متاسفانه ما از پشت ماسک دوفیلتره متوجه بویش نمی‌شویم. امسال با شیوع کرونا، آیین‌های چهارشنبه‌سوری تغییر مختصری کرده که بعضی از آن‌ها را برای شما بازگو می‌کنیم که اگر شب از لای پنجره بیرون را نگاه کردید، نترسید.
درست کردن نارنجک اکلیل- وایتکس: امسال هم مثل سال‌های قبل، جوانان زحمتکش وطن دست به ساخت نارنجک‌هایی می‌زنند قد کله بنده که ارتش سرخ چین غلط می‌کند بتواند مشابهش را درست کند. منتها امسال به جای طلا و نقره که اصلا صرف هم نمی‌کنند، از وایتکس استفاده می‌شود که قدرت تخریب مناسبی هم دارد و اگر ویروس‌ها را هم نکشد، حتما بعد از برخورد به دیوارها تا اعماق آن ها نفوذ کرده و همه چیز را سوراخ می‌کند.
پریدن داخل آتش: امسال به جای پریدن از روی آتش، هموطنان می‌توانند مستقیم وسط آتش شیرجه بزنند و به جای «زردی من از تو، سرخی تو از من» بخوانند: «کرونای من از تو، دمای بالای چهل درجه تو برای از بین بردن انواع ویروس‌های پلید از من» و به این شکل زنجیره انتقال ویروس را بشکنند.
اسپری زنی: مراسم قاشق‌زنی امسال با قاشق و ظرف یک‌بار مصرف انجام می‌شود و بعد از هربار زدن قاشق به ظرف، یک دور هم اسپری ضد عفونی به خوراکی‌های داخل ظرف زده می‌شود. بالاخره دست 10نفر به آن خوراکی‌ها خورده و ممکن است بهداشتی نباشد، ولی ما هم باید حتما آداب و رسوم را به‌جا بیاوریم، مجبوریم!
اما بعضی از کارهایی که هرسال انجام می‌دادیم تغییر نکرده و امسال هم به روال سال‌های گذشته قابل انجام است، مثل تماشای «استاد ایپ 1» و «اسپایدرمن» برای سیصدمین بار از تلویزیون که هر سال همین موقع هم پخش مجدد می‌شود.

نویسنده : مهرشاد مرتضوی|

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید