تسنیم/ محمدتقی صابری در پیامی به مناسبت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با تبریک این روز به تمامی علاقه مندان این حماسه سرایِ بزرگ ایرانی، نوشت: در گاه شمار ایران، روز 25 اردیبهشت به نامِ روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی نام گذاری شده است.

سفیر ایران در این پیام خاطر نشان کرد: شاهنامه اگرچه بی گمان، شاهکاری ماندگار و اثری گرانمایه برای ایرانی تباران و همه ی پارسی زبانان است؛ بی شک پیام حق طلبانه و جهان شمول آن، در کنار برجستگی های ادبی و داستان های حماسی آن، علاقمندان این اثر ماندگار را از مرزها فراتر برده و ادیبان و پژوهشگران بسیاری را در جای جایِ جهان، بر خوان رنگین آن نشانده و بن مایه پژوهش های فراوان درباره این کتاب شده است.محمد تقی صابری با تجلیل از این شاعر پارسی گو گفت: بقا و دوام زبان پارسی وام دار تلاش های ارزنده فردوسی بزرگ است. تلاش وی در حافظه تاریخ نگارش شده و میراث فردوسی تا همیشه، ماندگار خواهد بود چرا که به گفته ی او:

نمیرم از این پس که من زنده ام
که تخم سخن را پراکنده ام


سفیر ایران در این پیام تصریح کرد: تاثیر فردوسی بر ادیبان و شاعران دیگر، شگرف است و به راستی می‌توان گفت شاهنامه فردوسی الهام بخش بسیاری از آثار حماسی در ادب فارسی، بوده است. اگر خوب به ژرفای شاهنامه بنگریم، می بینیم خرد جانمایه این کتاب ارزشمند میباشد.

سفیر کشورمان در پایان این پیام، شعری از بانو گلرخسار شاعر تاجیک در وصف شاهنامه فردوسی را آورده است:
شاهنامه سخن است،
شاهنامه خرد است،
شاهنامه ادب است،
ادبی کز ثمرِ سبزِ درختش، جاودان بهره بگیریم.

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید