ایرنا/ به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در ادامه‌ تعطیلی سالن‌های تئاتر و سینما به دلیل شیوع بیماری کرونا، اداره کل امور سینمایی و تئاتر کانون از سه هنرمند نقال دعوت کرد تا داستان‌های ایرانی کهن را به‌شیوه نقالی روایت کنند.
بر اساس این گزارش، محمد معجونی در اولین نقل خود داستان قنبر فتاح را روایت می‌کند، این روایت داستان تلاش قنبر برای جنگ با حضرت علی (ع) است که در نهایت قنبر با شناخت از آن حضرت، در زمره مریدان ایشان قرار می‌گیرد و سال‌ها با او زندگی می‌کند.
بر همین اساس نقل تیمور لنگ و حمله‌ او به ایران، داستان قرچه سگزی و نبرد با رستم و روایت بیژن و منیژه سه نقل دیگری است که از سوی معجونی در این طرح روایت خواهد شد. امیرحسین انصافی دیگر هنرمند نقال نیز با روایت سه نقل، قصه‌ حمال تبریزی، پیر چنگی و کشتی نوح علاقه‌مندان را به شنیدن داستان‌های ایرانی دعوت می‌کند.
انصافی در نقل حمال تبریزی، حکایتی از خلوص بندگی یک حمال و خواسته او از خدا و اجابت تمنایش را نقل می‌کند، پیر چنگی حکایت مطرب خوش آوازه‌ای است که جز خدای خود کسی را ندارد و روایت قصه‌ی حضرت نوح (ع) و ساختن کشتی برای نجات موجودات جهان از عذاب، دیگر نقالی‌ او است.
در همین حال فهیمه باروتچی با نقل طوطی و مرد بقال به روایت داستان شیرین طوطی سخن‌گو و شکستن شیشه‌ روغن برای کودکان می پردازد. هم‌چنین او داستان شفا یافتن مرد کور، قصه مرد تهی‌دستی را نقل می‌کند که از ثروت‌مندی طلب غذا کرده ولی مورد بی‌مهری واقع می‌شود اما مرد نابینایی همان فقیر را کمک کرده و دعای مرد فقیر نور را به چشمان مرد نابینا برمی‌گرداند.
قصه‌ حاتم طایی دیگر نقالی این هنرمند است که در آن به پادشاهی بخشنده اشاره شده است که وقتی قصه بخشندگی حاتم را می‌شنود، حسادت کرده و دستور قتل حاتم طایی را می‌دهد. این ۱۰ نقل به‌زودی در صفحه پرتال و صفحه‌ اختصاصی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در اینستاگرام منتشر خواهد شد.

گرگم و گله می‌برم به جشنواره انیمیشن هیروشیما ۲۰۲۰ راه یافت
گرگم و گله می‌برم آخرین ساخته امیرهوشنگ معین از تولیدات سال ۲۰۱۸ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به بخش مسابقه رسمی هجدهمین جشنواره بین‌المللی انیمیشن هیروشیما ۲۰۲۰ راه یافت. این پویانمایی ۸ دقیقه‌ای که تاکنون جوایزی زیادی را از جشنواره‌های بین‌المللی دریافت کرده است، این‌بار در جشنواره هیروشیما با دیگر آثار به رقابت می‌پردازد.
جشنواره بین‌المللی هیروشیما یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های انیمیشن جهان و مورد تایید جایزه آکادمی اسکار برای فیلم‌های کوتاه است، که هر دو سال یکبار در شهر هیروشیمای ژاپن برگزار می‌شود.
بر همین اساس، بنا به تصمیم خانم سایوکو کینوشیتا و به دلیل شیوع ویروس کرونا، جشنواره بین‌المللی انیمیشن هیروشیما از۳۰ مرداد تا ۳ شهریور ۱۳۹۹ (۲۰ تا ۲۴ آگوست ۲۰۲۰) بدون حضور مخاطبان و تنها با حضور داوران ژاپنی برگزار می‌شود.
گرگم و گله می‌برم یک انیمیشن دیجیتالی است که در آن کودکان، داستان آشنای گرگ و بزغاله‌ها را در مدرسه به شکل نمایشِ عروسکی به اجرا در می‌آورند و بزِ مادر در فراغ بزغاله‌هایش و گرگِ خشمگین در تنهایی‌اش، با هم رو دررو می‌شوند و مثل همیشه گرگ شکست می‌خورد. روز ۳ شهریور هم‌زمان با آخرین روز از این جشنواره، اسامی برندگان اصلی اعلام خواهد شد.