آخرین خبر/ فکر می‌کردم، موجودات یا انسان هستند یا نیستند، نمی‌دانستم یکی می‌تواند فقط کمی انسان باشد.
راوى داستان «اتاق» کودکی پنج ساله است که در اتاقى به دنیا آمده و دنیایی بزرگتر از آن را در زندگی‌اش ندیده است. رمان «اتاق» داستان زندگی مادر و فرزندی است که در اتاقی محبوس شده‌‌اند و فضای اتاق برای مادر سراسر شکنجه است و تنهایی ، اما برای جک که غیر از اتاق جایی ندیده شرایط خیلی متفاوت است. تنها زمانی که این دو شخصیت در کنار هم قرار می‌گیرند مخاطب احساس می‌کند با داستانی واقعی روبه‌رو است که روابط انسانی در آن نقش مهمی دارد.
نویسنده در صفحات آغازین این کتاب به مرور مخاطب را وارد فضای داستان می‌کند و شرایط را برای او شرح می‌دهد. انتخاب راوی پنج ساله داستان هم در نوع خود شایان ‌توجه است. شاید یکی از دلایل نویسنده برای انتخابش این بوده که حوادث داستان را از ذهن شخصیتی برای مخاطب روایت کند که اطلاعات کافی از دنیای اطرافش ندارد و در بسیاری از موارد نامطمئن و البته صادق است، این‌گونه است که مخاطب درگیر داستان می‌شود و سعی می‌کند خود تصمیم بگیرد و گره‌های داستان را بگشاید.

این رمان به یکی از موفق‌ترین آثار داستانی تبدیل شد و توانست جوایز زیادی را از آنِ خود کند.
رمان «اتاق» به فهرست نهایی جایزه ادبی بوکر راه یافت و سه هفته بعد عنوان رمان برتر نویسندگان راجرز کانادا را از آن خود کرد. از طرفی این رمان خیلی زود به صدر جدول پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌ تایمز راه یافت ؛ رمانی که بر اساس آن فیلمی سینمایی ساخته شد و توانست جایزه اسکار را به دست آورد.

اتاق (رمان خارجی)
اما دون اهو
مترجم: علی قانع
نشر آموت/ چاپ هجدهم/ ۳۶۰ صفحه/ ۴۵۰۰۰ تومان