جماران/ رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه در سخنرانی‌اش به مناسبت گشایش مسجد ایاصوفیا به روی نمازگزاران شعری به زبان فارسی خواند.
شعری که اردوغان در بازگشایی مسجد ایاصوفیا خواند شعری فارسی از سلطان محمد فاتح عثمانی است که هنگام فتح استانبول در سال 1453 میلادی سرود:

پرده داری می‌کند در قصر قیصر عنکبوت/ بوم، نوبت می‌زند بر طارم افراسیاب

تا سال 1311 خورشیدی که به دستور مصطفی کمال پاشا آتاترک نهضت زدودن واژگان فارسی از زبان عثمانی به وجود آمد، واژگان فارسی بسیاری در زبان ترکی عثمانی وجود داشت.
به رغم پارسی زدایی مصنوعی از زبان ترکی، شخصیت های فرهنگی و سیاسی ترکیه برای بیان مقاصد خود همچنان از گنجینه غنی فارسی بهره می گیرند.
رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه تاکنون چند بار از اشعار فارسی در سخنرانی خود استفاده کرده است.

وی در اجلاس سران دو کشور ترکیه و ایران در آنکارا بیت "درخت دوستی بنشان..." حافظ را خواند و در اجلاس سران روند آستانه در تهران نیز با بیت "تو کز محنت دیگران بی غمی" سعدی، مقاصد سیاسی خود را بیان کرد.
رییس جمهوری ترکیه در سخنرانی جمعه شب خود تبدیل موزه ایاصوفیه استانبول به مسجد را یک مسأله داخلی دانست و از همگان خواست به تصمیم دادگاه عالی ترکیه در این زمینه احترام بگذارند.
وی تأکید کرد درهای مسجد ایاصوفیه به روی بازدیدکنندگان غیر مسلمان هم باز است و این مسجد روز 24 جولای افتتاح می شود.
دادگاه عالی اداری ترکیه روز 9 جولای با تغییر حکم سال 1934میلادی هیأت وزیران این کشور درباره ایاصوفیه، آن را از موزه به مسجد تغییر داد.
این حکم با مخالفت آمریکا، فرانسه، رهبر ارتودوکسهای یونان و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) روبرو شده است.