ایران صدا/ ادبیات کلاسیک جهان، خاطره‌انگیزترین آثار را در خود جای داده است و کمتر کسی پیدا می‌شود که در نوجوانی حداقل یک‌بار به این بخش هیجان‌انگیز سری نزده باشد. از برجسته‌ترین آثار بخش ادبیات کلاسیک می‌توان به کتاب جین ایر نوشته شارلوت برونته اشاره کرد که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شویم.

جین ایر همه آن‌چه را که یک رمان جذاب لازم دارد، در خود جای داده است؛ مانند کشش و جذابیت موضوع داستان، تعلیق، عشق، فراق، وصال، شکست، صبر و البته چیزهایی برای یاد گرفتن. اگر به ادبیات کلاسیک علاقه دارید، خواندن جین ایر را به‌عنوان یک اثر جذاب و البته متفاوت به شما پیشنهاد می‌کنیم. همچنین اگر به‌دنبال رمانی آموزنده و تأثیرگذار برای نوجوانان هستید، جین ایر می‌تواند گزینه مناسبی برای انتخاب و هدیه‌دادن باشد.

جِین ایر (Jane Eyre) معروف‌ترین رمان شارلوت برونته خواهر امیلی برونته (نویسنده بلندی‌های بادگیر) و آنا برونته (که به خواهران برونته نیز مشهور هستند) است، که در سال ۱۸۴۷ به چاپ رسید. بر اساس این کتاب فیلم‌های متعددی نیز ساخته شده است.

رمان عاشقانه جین ایر سال ۱۸۴۷ در انگلستان منتشر شد. شارلوت برونته نویسنده‌ی جین ایر مانند بسیاری از زنان نویسنده در دوران خودش از اسم مستعار مردانه برای نوشته‌هایش استفاده می‌کرد. او اسم مستعارش  را «کُرر بل» گذاشته بود. دو خواهر دیگر برونته، امیلی و آن هم برای انتشار آثارشان از اسامی «الیس بل» و «اکتون بل» استفاده می‌کردند.
شارلوت برونته رمان خود را به «ویلیام میکپیس تاکری» نویسنده‌ی بزرگ انگلیسی تقدیم کرد. جین ایر پس از انتشار توجه منتقدان و خوانندگان را به خود جلب کرد و بسیاری کنجکاو بودند تا بدانند «کرر بل» کیست. حتی ناشر کتاب هم تا یک سال بعد نمی‌داست نویسنده‌ی جین ایر یک زن است.
 بعضی از منتقدان معتقدند شارلوت برونته سختی‌های زندگی خود و خواهرانش در دوران کودکی را در شخصیت جین گنجانده است. رمان جین ایر به درونمایه‌های اخلاقی دین مسیح می‌پردازد و بسیاری از مسائل اجتماعی مانند اختلاف طبقاتی و روابط جنسی را در داستانش بیان می‌کند. عده‌ای از منتقدان معتقدند رمان شارلوت برونته در معرفی فمینیسم هم موفق عمل کرده است.

درباره کتاب:
این رمان درباره زندگی دختری است که در کودکی مادر و پدر خود را از دست می‌دهد و پس از ناملایماتی که از بستگان نزدیکش می بیند، به پرورشگاه سپرده می‌شود و در محیط خشک و خشن پرورشگاه بزرگ می‌شود. او سپس با سِمت معلمی به خانه‌ای اشرافی می‌رود و جین با ورود به این خانه درگیر احساسات و اتفاقات تازه‌ای می‌شود.شارلوت برونته رمان جین ایر را که ریشه در زندگی خودش داشت در سی‌و‌سه سالگی منتشر کرد. این رمان از همان زمان یکی از معروف‌ ترین و محبوب‌ترین آثار انگیسی زبان شد. از جین ایر نمایشنامه، اپرا و هفت فیلم سینمایی ساخته شده است. شارلوت در سال ۱۸۵۵ در حالی که فقط ۳۸ سال داشت و تولد اولین فرزندش را انتظار می‌کشید،درگذشت.

قالب کتاب گویا نمایشی

راویان: مهرخ افضلی/دانیال حکیمی /فرشته مردانه/ شهین علیزاده/سعیده فرضی/ صدیقه کیانفر/سینا نیکوکار/ سارا آزادی/عبدالعلی کمالی/آزیتا صالحی/ علی اصغر دریایی/مهدی کاشانیان/حسین فلاح/معصومه آقاجانی/نسرین جمالی/سعید درویش نژاد/علی عمرانی/رحمان باقریان/علی میلانی/ احمد آقالو/غلامحسین بهمنیار/ مجید همزه

کارگردان: جواد پیشگر

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar