پدال/ آئودی امسال در نمایشگاه دیترویت دست پُری داشت و دو خودروی کاملاً جدید را در این نمایشگاه رونمایی کرد. اولین محصول آئودی در این نمایشگاه کانسپت SUV پرچم‌دار آیندهٔ این شرکت یعنی Q8 بود که قبلاً در پدال به آن پرداختیم. این کانسپت پیش‌نمایشی از نسخهٔ تولیدی Q8 محسوب می‌شود. دومین خودروی جدیدی که آئودی برای اولین بار در دیترویت رونمایی کرد بازهم از خانوادهٔ Q این شرکت است. این خودرو نسل جدید کراس‌اوور اسپرت SQ5 است که برخلاف Q8 یک نمونهٔ تولیدی است.
SQ5 جدید درست مانند نسل قبلی خود نسخه‌ای قوی‌تر و سریع‌تر از نسل دوم Q5 محسوب می‌شود. در نسل جدید این کراس‌اوور اسپرت آلمانی پیشرانهٔ 3 لیتری V6 سوپرشارژ قبلی جای خود را به یک موتور جدید 3 لیتری V6 توربوشارژ TFSI داده است که 350 اسب بخار قدرت و 500 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. این همان موتوری است که پیش‌ازاین در مدل‌های S4 و S5 هم شاهد ارائهٔ آن بوده‌ایم. همان‌طور که انتظار داریم، نیروی این موتور به‌صورت استاندارد توسط سامانهٔ کواترو به هر چهارچرخ انتقال پیدا می‌کند. وظیفهٔ رساندن نیروی موتور به سیستم کواترو هم بر عهدهٔ یک گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک است. SQ5 با تکیه بر این قوای محرکه می‌تواند در 5.1 ثانیه از حالت سکون به سرعت 96 کیلومتر در ساعت دست پیدا کند درحالی‌که حداکثر سرعت آن به‌صورت الکترونیکی روی 250 کیلومتر در ساعت محدود شده است.

هرچند نیروی تولیدی این موتور جدید با موتور قبلی یکسان است اما 31 نیوتن متر گشتاور بیشتری تولید می‌کند. علاوه بر این، تعلیق جلو و عقب SQ5 نیز به‌تازگی توسعه یافته است و برای جلو از نوع پنج اتصالی بازطراحی شده‌ای استفاده شده است که دقت فرمان را بهبود می‌دهد. آئودی همچنین یک پکیج سفارشی اسپرت بنام S را هم برای SQ5 ارائه کرده است که شامل یک دیفرانسیل عقب اسپرت برای افزایش پویایی هندلینگ خودرو می‌شود. این دیفرانسیل قادر به تقسیم گشتاور میان دوچرخ عقب بوده و در صورت لزوم می‌تواند حتی تمامی گشتاور را به یک چرخ ارسال کند.
علاوه بر این، آئودی برای اولین بار سیستم تعلیق بادی اسپرت تطبیقی را در SQ5 ارائه کرده است که به‌صورت خودکار ارتفاع خودرو را 3 سانتیمتر کاهش داده و همچنین به راننده اجازه می‌دهد از طریق انتخاب‌گر حالات رانندگی، ارتفاع و نرمی و سفتی تعلیق را به‌دلخواه خود تنظیم کند. حال که صحبت از حالات رانندگی شد باید بگوییم که برای این ماشین در حالت استاندارد چهار حالت رانندگی مختلف شامل لوکس، خودکار، پویا و شخصی ارائه شده است که البته در صورت سفارش پکیج اسپرت دو حالت آلرود و آفرود هم به آن‌ها اضافه می‌شود. سیستم فرمان پویای SQ5 نیز قادر است بر اساس سرعت خودرو، نسبت فرمان را تغییر دهد.

در بیرون این کراس‌اوور اسپرت تمامی صفات معمول یک آئودی سری S بکار رفته است؛ بنابراین در SQ5 جدید شاهد یک جلوپنجرهٔ خاکستری، سپر جلوی اسپرت با ورودی‌های هوای بیشتر جهت هوا رسانی بهتر به موتور جدید، قاب آلومینیومی برای آینه‌های جانبی و سر اگزوزهای جدید مشکی‌رنگ هستیم که برای مطابقت با قلب ارتقاءیافتهٔ SQ5، ظاهر تهاجمی‌تری را برای آن به ارمغان آورده است. همچنین یک تریم بیرونی خاکستری‌رنگ هم برای SQ5 در نظر گرفته شده که شامل تیغه‌های جلوپنجره و ورودی‌های هوای درون سپر جلو، ریل‌های روی سقف و زه دور پنجره‌های جانبی خاکستری می‌شود. چراغ‌های جلو و عقب خودرو نیز از نوع LED و با الگوی طراحی سه‌بعدی هستند.
همان‌طور که انتظار داریم، کابین SQ5 جدید بسیار به نسخهٔ معمولی Q5 شباهت دارد اما بااین‌حال در کابین این ماشین شاهد ارائهٔ ویژگی‌های جدیدی چون مجموعه‌ای از صندلی‌های اسپرت و غربیلک فرمان با قسمت پایینی صاف هستیم. علاوه بر این، یک حالت نمایش اسپرت نیز در صفحه‌نمایش دیجیتالی مجازی آئودی صرفاً برای SQ5 ارائه شده است. تریم داخلی استاندارد SQ5 از نوع آلومینیومی مات است اما می‌توان تریم فیبر کربنی را هم برای آن سفارش داد. برای SQ5 جدید آخرین نسل از سیستم اطلاعاتی-سرگرمی MMI آئودی ارائه شده است که قابلیت تشخیص دسته نوشته را داشته و به‌صورت استاندارد از اندروید اتو گوگل و کارپلی اپل پشتیبانی می‌کند. خریداران می‌توانند یک نمایشگر سربالای تمام‌رنگی را هم برای این خودرو سفارش دهند.

طیف سیستم‌های ایمنی و کمک‌رانندهٔ SQ5 نیز شامل ترمز اضطراری اتوماتیک با قابلیت تشخیص عابر پیاده، سیستم شناسایی نقاط کور و کروز کنترل تطبیقی می‌شود. این کروز کنترل تا سرعت 65 کیلومتر در ساعت می‌تواند در ترافیک‌ها به‌صورت خودکار اتومبیل را متوقف و دوباره به حرکت درآورد. آئودی گفته است که نسل جدید SQ5 از بهار 2017 با مدل 2018 در ایالات‌متحده برای فروش عرضه خواهد شد. قیمت این خودرو هنوز اعلام نشده است با توجه به قیمت 53,300 دلاری تیپ پریمیوم نسل قبلی SQ5 و 60,800 دلاری تیپ پرستیژ می‌توان تا حدودی به قیمت نسل جدید آن پی برد.با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید