عصر ايران/ فولکس‌واگن اميدوار است تا سال 2025 بيش از يک ميليون خودروي الکتريکي را در اختيار مشتريان و سامانه‌هاي حمل و نقل عمومي قرار دهد که اکثر انها با قابليت خودراني و شبه‌خوداني ارائه خواهند شد.
فولکس‌واگن باز هم مدل مفهومي از ميني‌بوس‌هاي کوچکش را -که با الهام از مدل‌هايي با شيشه 21 اينچي ساخته شده- براي اولين بار در ديترويت 2017 به نمايش مي‌گذارد. اين ميني‌بوس شبيه مدل‌هاي "بولي" و "باد-‌ئي" اين خودروسازي است که پيش از اين در نمايشگاه‌هاي گذشته شاهد آن بوده‌ايم.
ظاهرا قرار نيست اين خودرو نيز مانند مدل‌هاي قبلي وارد خط توليد شود. فولکس‌واگن نشان داده که تمايل زيادي براي ساخت مدل‌هايي مانند اين خودرو دارد و به همين دليل کانسپت‌هاي زيادي با اين شکل را ارائه داده است. اين خودرو که "I.D باز" نام دارد، در نمايشگاه موتوري 2017 معرفي شد و يک خودروي عمومي براي روزهاي مدرن محسوب مي‌شود.
اين خودرو به صورت الکتريکي ارائه مي‌شود و قدرتي برابر 369 اسب‌بخار دارد و مي‌تواند با يک بار شارژ مسافتي حدود 600 کيلومتر را بپيمايد.
در صورتي که حالت خودکار " I.Dپايلوت" در اين خودرو را فعال کنيد، امکان چرخش 180 درجه‌اي صندلي و گپ با مشتريان پشت براي راننده مهيا مي‌شود.
سامانه‌هاي ارتباطي در اين خودرو به وفور ديده مي‌شود. خودرو از طريق برنامه‌هاي خاص با تلفن همراه هوشمند هم‌خواني دارد. تمام داده‌هاي کليدي در زمينه اطلاعات و سرگرمي از طريق يک صفحه نمايش بزرگ در برابر ديد راننده ظاهر مي‌شوند.
فضاي داخلي و خارجي خودرو چندان واضح ارائه نشده است. خودرو براي حمل 8 سرنشين ارائه شده است. ابعاد خودرو همانند مدل توريج فولکس‌واگن و بزرگتر از مدل مفهومي ميکروباس قبلي است.
"I.D باز" روي دو محور خود داراي موتور الکتريکي است. خودرو به صورت محرک 4 چرخ ارائه شده و در کمتر از 5 ثانيه به شتاب صفر تا صد کيلومتر مي‌رسد و با بيشينه سرعت 159 کيلومتر بر ساعت به حرکت خود ادامه مي‌دهد. باتري‌هاي اين خودرو در زير قرار گرفته تا به شکلي بهينه بتوان از فضاي داخلي خودرو استفاده کرد.
فولکس‌واگن اميدوار است تا سال 2025 بيش از يک ميليون خودروي الکتريکي را در اختيار مشتريان و سامانه‌هاي حمل و نقل عمومي قرار دهد که اکثر انها با قابليت خودراني و شبه‌خوداني ارائه خواهند شد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد