پدال/ سه سال از معرفي نسل جديد پرفروش‌ترين خودروي ايالات‌متحده يعني پيک‌آپ محبوب فورد F150 با بدنهٔ آلومينيومي مي‌گذرد و حالا فورد نسخهٔ فيس‌ليفت و بروز شدهٔ آن‌را را معرفي کرده است. تغيير ظاهري عمدهٔ اين وانت در قسمت چراغ‌هاي جلو و جلوپنجره روي داده است اما تغيير بزرگ‌تر در زير کاپوت F150 رخ داده است چراکه فورد براي آن يک پيشرانهٔ ديزلي در نظر گرفته است.

در اين فيس‌ليفت قسمت جلويي F150 دوباره طراحي شده است که با چراغ‌هاي C شکل و کاربرد LED در آن‌ها و همين‌طور جلوپنجره‌اي که تا ميان چراغ‌ها ادامه پيدا کرده، بزرگ‌تر و جسورانه‌تر شده است. براي نسخهٔ فيس‌ليفت شدهٔ اين پيک‌آپ، هفت مدل جلوپنجرهٔ جديد (شمال نمونه‌هاي رنگ بدنه، کرومي و مشکي)، شش طرح رينگ جديد (اعم از 17 اينچي تا 22 اينچي) و سه طراحي مختلف درِ عقبي (براي نمونه‌هاي King Ranch، Platinum و Limited) ارائه شده است که همگي با ترکيبات و ويژگي‌هاي نمونهٔ پيش از فيس‌ليفت عرضه مي‌شوند؛ بنابراين پيچيدگي توليد اين‌همه مدل‌ها و تيپ‌هاي مختلف بيشتر خواهد شد.

براي فورد F150 جديد پنج پيشرانهٔ مختلف در دسترس خواهد بود که برخي از آن‌ها جديد و برخي آشنا هستند. بزرگ‌ترين تغيير در ليست پيشرانه‌هاي اين خودرو ارائهٔ يک موتور 3 ليتري V6 توربوديزل است که به همراه گيربکس 10 سرعتهٔ اتوماتيک جديد عرضه مي‌گردد. البته گفته مي‌شود که اين موتور ديزل تا تابستان 2018 در دسترس نخواهد بود و به همين دليل اعداد مربوط به قدرت، گشتاور و مصرف سوخت رسمي آن تا آن زمان مشخص نخواهد بود.

فورد تأييد کرده است که نسخه‌اي از اين پيشرانهٔ ديزلي جديد در حال حاضر در خارج از ايالات‌متحده عرضه مي‌گردد و آن نسخه‌اي است که هم‌اکنون در رنجروور و رنجروور اسپرت مورداستفاده قرار مي‌گيرد؛ اما غيرازاين موتور ديزلي جديد، براي نسخۀ فيس‌ليفت شدۀ F150 يک پيشرانهٔ پايهٔ جديد هم ارائه شده است. اين موتور که از نوع 3.3 ليتري V6 است، جايگزين نمونهٔ 3.5 ليتري قبلي خواهد شد و انتظار مي‌رود همان 282 اسب بخار قدرت و 343 نيوتن متر گشتاور موتور سابق را ارائه کند. نيروي اين پيشرانه هم توسط يک گيربکس شش سرعتهٔ اتوماتيک انتقال پيدا مي‌کند.

ديگر پيشرانه‌هاي اين وانت پرفروش آمريکايي نمونه‌هاي 2.7 ليتري و 3.5 ليتري اکوبوست شش سيلندر و 5 ليتري V8 هستند. براي انتقال نيروي هر سهٔ اين موتورها گيربکس 10 سرعتهٔ اتوماتيک جديد در نظر گرفته شده است که انتظار مي‌رود موجب کاهش مصرف سوخت آن‌ها گردد. البته فورد هنوز آماري رسمي در اين رابطه اعلام نکرده است. علاوه بر اين، تکنولوژي توقف/حرکت نيز به‌صورت استاندارد در تمامي مدل‌ها و موتورهاي F150 ازجمله مدل ديزلي ارائه خواهد شد.

از سوي ديگر، فورد فناوري‌هاي ايمني و سرگرمي جديدي را به F150 اضافه کرده است که ازجملهٔ آن‌ها مي‌توان به چند سيستم ايمني مانند سامانهٔ جلوگيري از برخورد با قابليت تشخيص عابر پياده و کروز کنترل تطبيقي با قابليت توقف کامل و شروع دوبارهٔ حرکت اشاره کرد. اين تراک جديد همچنين به اينترنت 4G LTE، سيستم صوتي جديد، کارپلي اپل، اندرويد اتو گوگل و ديگر تکنولوژي‌هاي روز مجهز شده است.

فورد F150 جديد تا پايان سال جاري با مدل 2018 براي فروش عرضه خواهد شد و معرفي رسمي آن نيز در همين هفته در نمايشگاه ديترويت 2017 صورت خواهد گرفت ولي براي پي بردن به قيمت گزاري مدل‌هاي مختلف و اعلام جزئيات بيشتري از آن بايد تا زماني نزديک به عرضه به بازار صبر کنيم. البته اين اطلاعات براي مدل ديزلي کمي بيش از يک سال ديگر اعلام خواهد شد.
همراه شما هستيم با پوشش کامل آخرين و جديدترين رويدادهاي نمايشگاه خودروي ديترويت 2017، لحظه‌به‌لحظه در ديترويت با پدال…با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد