آنا/ شرکت فولکس واگن با پرداخت غرامت چند ميليارد دلاري براي حل پرونده کلاهبرداري آلاينده هاي محيط زيست با دادگستري شهر ديترويت آمريکا به توافق رسيد.
دادستاني ديترويت همچنين 6 نفر از مديران و کارکنان شرکت فولکس واگن، از جمله اليور اشميت که مدير دفتر مهندسي و محيط زيست فولکس واگن در ميشيگان، را به خاطر نقش آنها در توطئه نزديک به 10 سال تحت تعقيب قرار مي دهد.
دادگاه ديترويت اشميت را به توطئه براي کتمان واقعيت درخصوص آلاينده ها متهم و فولکس واگن هم در خصوص کتمان واقعيت از بازرسان مقصر شناخته شد.

در ماه دسامبر، مقام هاي فولکس واگن ابراز نگراني کردند که ترامپ با موضع حمايتگرايي از صنايع داخلي آمريکا ممکن است نسبت به دولت اوباما سختگيري بيشتري در پرونده فولکس واگن نشان دهد.
بر اساس اين گزارش، اين توافق هنوز نهايي نشده و ممکن است تا هفته آينده به سرانجام نرسد و حتي احتمال شکست مذاکرات نيز وجود دارد.
'هربرت دايس' از مديران ارشد فولکس واگن روز يکشنبه گفته بود که اميدار به مختومه شدن تحقيقات کيفري از اين شرکت در آينده نزديک است اما از ذکر زمان خاصي خوداري کرد.

در همين ارتباط ، نيويورک تايمز روز دوشنبه گزارش داد که پليس فدرال آمريکا (اف بي آي) 'اوليور اشميت' يکي از مديران فولکس واگن را به اتهام ساخت و پاخت در ارتباط با رسوايي آلايندگي بازداشت کرده است. اشميت روز شنبه در فلوريدا بازداشت شد و قرار است در دادگاهي در ديترويت حاضر شود.
فولکس واگن در سپتامبر 2015 اذعان کرد که در 11 ميليون دستگاه خودرو ديزلي در سرتاسر جهان نرم افزارهايي براي تقلب در آزمايش هاي معاينه فني نصب کرده است. سازمان هاي مقرراتي آمريکا اين تقلب را افشا کردند که اين پرونده در آمريکا به 'ديزل گيت' معروف شده و اين امر مي تواند تا سقف 17.5 ميليارد دلار براي اين شرکت در آمريکا هزينه داشته باشد.

پيش از اين نيز دادگاهي در کره جنوبي رئيس کره اي فولکس واگن را به دليل فريب مشتريان و ارائه اجناس و قطعات تقلبي به يک سال و نيم حبس محکوم کرد. از وي با عنوان «يون» نام برده شده و دادگاه در حکم خود آورده که شرکت آلماني به دليل تخلفاتي که انجام داده به شهرت خود در کره جوبي و جهان لطمه زده است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد