پدال/ تسلا مدل 3 را فراموش کنيد زيرا زماني که نسل دوم نيسان ليف به بازار عرضه شود از تکنولوژي رانندگي نيمه‌خودکار ProPilot سود خواهد برد. مديرعامل نيسان کارلوس گوسن جزئيات مربوط به نسل بعدي اين خودرو را در CES 2017 اعلام کرد.

ProPilot به نسل بعدي ليف اين توانايي را مي‌دهد که در يک لاين رانندگي بزرگراه حرکت کند. اگرچه اين سيستم به اندازه‌ي سيستم اتوپايلوت تسلا که حتي مي‌تواند در جاده‌هاي برفي نيز حرکت کند نيست اما هنوز هم نقطه اميد فروش بزرگي براي خودروي الکتريکي قابل‌ابتياع نيسان به شمار مي‌رود.

تا به اينجا نيسان تنها مي‌گويد که نسل بعدي ليف در آينده‌ي نزديک از راه خواهد رسيد اما حدس و گمان‌هاي اخير بيان مي‌دارند اين خودرو اواخر سال 2019 توليد خواهد شد. ليف جديد از پلتفرم و قواي محرکه‌ي يکسان با نسل بعدي رنو Zoe استفاده خواهد کرد. انتظار مي‌رود نيسان براي توليد نسل دوم ليف از طراحي مشابه کانسپت IDS الهام بگيرد.

ProPilot نام تکنولوژي خودران نيسان است. نسخه‌ي کنوني اين سيستم مي‌تواند کنترل فرمان، شتاب گيري و ترمز را به دست گيرد و راننده بايد دست‌هاي خود را روي فرمان بگذارد. اين سيستم تا سرعت 130 کيلومتر در ساعت فعال است. مرحله‌ي بعدي اين سيستم در سال 2018 به راه مي‌افتد و نيسان برنامه دارد تا قابليت رانندگي چند لاين در بزرگراه را به ProPilot اضافه کند. هدف نيسان اين است که تا سال 2020 ناوبري تقاطع‌ها و چهارراه را ممکن سازد.
نيسان نسخه‌ي اوليه‌ي ProPilot را در ژاپن و روي ميني ون سرنا معرفي کرده است. اين خودروساز در سال 2017 سيستم ياد شده را روي کراس اوور محبوب قشقايي نصب خواهد کرد. نهايتاً تا سال 2020 اين سيستم روي 10 خودرو نصب خواهد شد.

نيسان سال‌هاست که روي اين سيستم کار مي‌کند و در سال 2015 کانسپت Piloted Drive 1.0 را معرفي کرد. اين مدل قادر بود که هنگام رانندگي تغيير لاين دهد.
نيسان مدل ليف را براي اولين بار در سال 2010 معرفي کرد و با توجه به استانداردهاي خودروهاي الکتريکي به موفقيت‌هاي عظيمي دست پيدا کرد. نيسان از زمان عرضه تاکنون بيش از 250 هزار دستگاه از ليف را به فروش رسانده است.

تصاوير متعلق به مدل IDS کانسپت است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد