دنياي اقتصاد/ شرکت‌هاي خودروساز به‌دليل افزايش تعهداتشان در ماه‌هاي پاياني سال، مدت زمان تحويل خودروهاي مربوط به فروش فوري و اعتباري را افزايش داده‌اند و اين موضوع رونق معامله در بازار را به‌دنبال داشته است. همچنين بازار خودروهاي داخلي بعد از سپري کردن چند دوره رکود عميق توانسته طي هفته جاري رنگ رونق را به خود ببيند و کارشناسان يکي از عوامل موثر بر اين رونق را افزايش تعهدات خودروسازان در پايان سال از يک سو و افزايش مدت زمان تحويل خودرو در فروش‌هاي فوري ازسوي خودروسازان عنوان مي‌کنند.کارشناسان يکي از دلايل رکود در بازار خودرو طي سال جاري را مراجعه بسيار مردم براي خريد خودرو به‌صورت اعتباري از شرکت‌هاي خودروساز ذکر مي‌کردند. بنابراين عمده مراجعه مشتريان براي خريد خودرو معطوف به نمايندگي‌هاي فروش خودروسازان بود. حال در شرايطي که فروش فوري و اعتباري خودروسازان به‌دليل افزايش تعهداتشان در پايان سال جذابيت چنداني براي مشتريان خودرو ندارد بسياري از آنها براي خريد خودرو به بازار مراجعه کرده‌اند.

در همين حال به‌رغم اينکه هر ساله در دوماه پاياني سال، يعني بهمن و اسفند بازار رونق نسبي به خود مي‌گيرد و معاملات افزايش پيدا مي‌کند، اما همزماني عرضه خودروهاي پلاک 96 به بازار موجب شده که خريد و فروش در بازار با رونق بيشتري همراه شود. برخي از خودروسازان در حالي خودروهاي خود را با پلاک سال آينده به بازار عرضه کرده‌اند که بنا به رسم هرساله اواخر بهمن يا اوايل اسفندماه زمان عرضه خودروها با پلاک جديد به بازار بود؛ حال آنکه برخي از خودروسازان به‌منظور افزايش تقاضا در بازار موفق به اخذ مجوز پلاک 96 از راهور ناجا شدند و زودتر از موعد خودروهاي با پلاک 96 را راهي بازار کرده‌اند. در عين حال، عرضه خودروها با پلاک جديد موجب کاهش تقاضا براي خريد خودروهاي مدل 95 شده و همين موضوع موجب شده که اين خودروها در سراشيبي افت قيمت بيفتند. در اين زمينه فعالان بازار به کاهش 300 هزار توماني خودروهاي مدل 95 نسبت به 96اشاره و پيش‌بيني مي‌کنند که روند کاهش قيمت خودروهاي مدل ۹۵ همچنان ادامه خواهد داشت به طوري که تا پايان سال افت قيمت خودروهاي مدل 95 به يک ميليون تومان خواهد رسيد.

افزايش قيمت خودروهاي داخلي
اما به بازار خودرو برويم و ببينيم قيمت خودروهاي داخلي و خارجي طي هفته جاري چه افت و خيزي را تجربه کرده است. آن طور که نمايشگاهداران خودرو پايتخت روايت مي‌کنند، در حال حاضر پژو 206 تيپ 5 مدل 96 با قيمتي برابر 38 ميليون و 200 هزار تومان خريد و فروش مي‌شود که اين موضوع از افزايش 500 هزارتوماني قيمت خودروي موردنظر در هفته‌جاري حکايت مي‌کند. مدل صندوقدار اين محصول يعني پژو 206 صندوقدار V8 نيز که با مدل جديد به بازار عرضه مي‌شود در حال حاضر با افزايش 500 هزار توماني با قيمت 38ميليون و 700 هزار تومان معامله مي‌شود. از بازار پژو 405 مدل 96 نيز خبر مي‌رسد اين محصول افزايش 200 هزار توماني را به خود ديده است، به‌طوري‌که اين خودرو در حال حاضر 30 ميليون و 900 هزار تومان خريد و فروش مي‌شود. اما ديگر محصول ايران خودرو به نام سمند EF7 مدل 96 طي هفته جاري تغيير قيمتي خاصي را به خود نديده و در حال حاضر 31 ميليون و 700 هزار تومان خريد و فروش مي‌شود.

نمايشگاهداران خودرو پايتخت اما در مورد رانا (محصول ملي ايران خودرو) نيز تاکيد مي‌کنند که اين محصول با توجه به تثبيت قيمتش طي هفته جاري، هم‌اکنون 33 ميليون و 400 هزار تومان به فروش مي‌رود. از رانا که بگذريم، دنا نيز در حال حاضر قيمتي برابر با 45 ميليون و 200 هزار تومان دارد و تيبا هم بدون تغيير قيمتي خاص، در حال حاضر از قيمتي معادل 25 ميليون تومان در بازار برخوردار است. فعالان بازار اما در مورد پرايد نيز خبر از افت قيمت مي‌دهند. به گفته آنها، پرايد در مدل 131 قيمتي برابر با 21 ميليون تومان دارد که نشان مي‌دهد اين محصول طي هفته جاري 100 هزار تومان افت قيمت داشته است. از سوي ديگر اما پرايد در مدل 111 نيز طي هفته جاري 100هزار تومان کاهش قيمت را تجربه کرده است و هم‌اکنون با همان قيمت 21 ميليون و 100 هزار تومان خود به فروش مي‌رسد. از پرايد که بگذريم، سراتوهاي مونتاژي سايپا نيز که قيمت‌گذاري‌شان آزاد است، تغيير خاصي در هفته جاري نداشته‌اند. بر اين اساس، سراتوي اتومات هم‌اکنون 91 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود و اين در حالي است که مدل دنده‌اي آن قيمتي برابر با 75 ميليون و 800 هزار تومان دارد. در بين ديگر خودروهاي بازار اما تندر-90 با نوسان قيمتي همراه بوده است؛ به‌طوري‌که تندر- 90 مدل E2 در حال حاضر 40 ميليون و 400 هزار تومان خريد و فروش مي‌شود که اين موضوع نشان از افزايش 200 هزار توماني قيمت اين خودرو دارد. تندر اتومات هم که در ايران‌خودرو به توليد مي‌رسد، هم‌اکنون قيمتي برابر با 48‌ ميليون و 700 هزار تومان دارد که نشان از رشد 200 هزارتوماني قيمت خودروي فوق در بازار دارد. همچنين پارس تندر هم در حال حاضر قيمتي برابر با 41 ميليون و 200 هزار تومان دارد که اين موضوع نشان مي‌دهد خودرو موردنظر تغيير قيمت خاصي در هفته جاري نداشته است.

از سوي ديگر اما ساندرو نيز که به‌نوعي مدل‌هاچ‌بک تندر90 به‌شمار مي‌رود، در حال حاضر قيمتي برابر با 53 ميليون تومان دارد و اين موضوع از کاهش قيمت آن حکايت مي‌کند. همچنين طي يکي، دو هفته گذشته قيمت ساندرو به‌دليل کاهش عرضه از سوي پارس خودرو، صعودي شده بوده، اما با افزايش دوباره عرضه اين محصول، قيمتش به‌تدريج در حال ريزش است. به گفته فعالان بازار، همين قيمت فعلي ساندرو نيز تا حدي حبابي است و با کمتر بودن عرضه در مقابل تقاضاي اين محصول ارتباط دارد. اين در حالي است که اگر تعادل ميان عرضه و تقاضاي ساندرو ايجاد شود، جا براي کاهش قيمت اين خودرو وجود خواهد داشت.

آرامش در بازار وارداتي‌ها
نگاهي هم اما به بازار خودروهاي وارداتي بيندازيم که طي دو، سه هفته گذشته همزمان با نوسان نرخ ارز، با تغييرات قيمتي روبه‌رو شدند اما طي هفته جاري به‌دليل کاهش نرخ ارز و ثبات نسبي آن، آرامش در اين بازار نيز حاکم شده است. هر چه هست، فعالان بازار تاکيد مي‌کنند که در حال حاضر تويوتا کمري هيبريدي قيمتي برابر با 232 ميليون تومان دارد. همچنين براي خريد تويوتا در مدل RAV4 در حال حاضر بايد 248 ميليون تومان هزينه کرد. تويوتا پريوس هيبريدي نيز تغيير قيمتي خاصي را به خود نديده است و در حال حاضر 152 ميليون تومان به فروش مي‌رسد و مدل معمولي آن نيز 115 ميليون تومان قيمت دارد. در بين ديگر خودروها اما کيا سراتو با قيمتي معادل 147 ميليون تومان عرضه مي‌شود و اپتيما نيز 205 ميليون تومان قيمت دارد. لکسوس مدل NX هم در حال حاضر 365 ميليون تومان به فروش مي‌رسد و اسپورتيج نيز 186 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود. همچنين براي خريد النترا نيز بايد 134 ميليون تومان هزينه کرد و اين در حالي است که توسان نيز همچنان 195 ميليون تومان به فروش مي‌رسد.از سوي ديگر، هيوندايي سانتافه هم که طي هفته جاري تغيير قيمت خاصي را به خود نديده، در حال حاضر 227 ميليون تومان قيمت دارد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد