پدال/ جي‌ام‌سي نسل جديد مدل تراين خود را در نمايشگاه ديترويت رسماً معرفي خواهد کرد اما پيش از آن تصاوير رسمي نسل جديد اين خودرو را منتشر کرده است. تراين از سال 2009 تاکنون تا حد زيادي دست‌نخورده باقي‌مانده بود اما حالا جنرال موتورز اصلاحات کلي و عميقي در آن انجام داده است که ازجملهٔ آن‌ها مي‌توان به طراحي کاملاً جديد و جالب، دو گيربکس مختلف و پيشرانه‌هاي جديد اشاره کرد. مشخص است که چرا تراين براي جي‌ام‌سي اهميت بالايي دارد زيرا اين دومين محصول پرفروش اين شرکت است و حالا پس از 8 سال نسل دوم آن با طراحي جديد، فضاي داخلي بازطراحي شده و سه موتور توربوشارژ معرفي شده است.

نسل جديد تراين در بخش طراحي بيروني ريسک بسيار بزرگي نسبت به نسل قبلي خود داشته است چراکه تراين جديد کاملاً بروز شده و قطعاً هيچ شباهتي با نسل قبلي ندارد. ازجمله تغييرات ظاهري قابل‌توجه اين خودرو مي‌توان به چراغ‌هاي جلوي C شکل، جلوپنجرهٔ بزرگ، دهانهٔ گلگيرهاي مربع شکل و حالت شناور سقف مشابه نيسان مورانو اشاره کرد؛ بنابراين خوشحاليم که تراين از لحاظ ظاهري کاملاً با شورلت اکوئناکس که بر روي يک پلت‌فرم ساخته شده‌اند تمايز دارد. همچنين نسل جديد تراين کوچک‌تر از قبل شده است به‌گونه‌اي که طول آن 8.1 سانتيمتر و فاصلهٔ بين دو محورش 13.2 سانتيمتر نسبت به نسل قبلي کاهش يافته است.

در بخش پيشرانه‌ها اما تراين جديد مانند نسل جديد شورلت اکوئناکس از سه موتور توربوشارژ استفاده مي‌کند بنابراين در اين نسل بايد با موتورهاي چهار سيلندر و V6 تنفس طبيعي نسل قبل خداحافظي کنيم. در ابتداي ليست پيشرانه‌هاي تراين جديد يک موتور بنزيني 1.5 ليتري توربو قرار دارد که 170 اسب بخار قدرت و 275 نيوتن متر گشتاور توليد مي‌کند. موتور بنزيني بعدي هم يک واحد 2 ليتري چهار سيلندر توربو با 252 اسب بخار قدرت و 353 نيوتن متر گشتاور است. براي اين دو موتور بنزيني يک گيربکس 9 سرعتهٔ اتوماتيک در نظر گرفته شده است؛ و پيشرانهٔ آخر هم يک نمونهٔ 1.6 ليتري توربوديزل است که هرچند تنها 137 اسب بخار قدرت دارد اما 325 نيوتن متر گشتاور توليد مي‌کند. اين موتور ديزل هم با گيربکس شش سرعتهٔ اتوماتيک عرضه مي‌شود.

تراين جديد با موتور 2 ليتري بنزيني توربو مي‌تواند تا 1590 کيلوگرم بار را بکسل کند که برابر با ظرفيت کشش نمونهٔ V6 نسل قبلي است. همانند برادرش در شورلت، نسل جديد جي‌ام‌سي تراين هم تحت يک رژيم غذايي سنگين جهت کاهش وزن قرار گرفته است و سازندهٔ مي‌گويد سبک‌ترين مدل آن که نمونهٔ مجهز به پيشرانهٔ 1.5 ليتري بنزيني و ديفرانسيل جلو است، 1510 کيلوگرم وزن دارد که 210 کيلوگرم کمتر از نسل قبلي است. همانند ديگر کراس اوورها، تراين جديد هم در دو مدل ديفرانسيل جلو و چهارچرخ محرک قابل خريداري خواهد بود. براي اين خودرو يک سيستم چهارچرخ محرک جديد طراحي شده است که به جهت کاهش مصرف سوخت مي‌توان آن‌را تنها در حالت ديفرانسيل جلو قرار داد. هر دو نمونهٔ ديفرانسيل جلو و چهارچرخ محرک تراين جديد نيز مجهز به حالات رانندگي مختلفي شده‌اند که مي‌توان هريک از آن‌ها را با توجه به شرايط گوناگون رانندگي انتخاب کرد.

داخل کابين اين کراس‌اوور نوين آمريکايي هم کاملاً بروز شده و بهبود يافته است. ازجمله تغييرات و تجهيزات داخلي تراين جديد مي‌توان ارائهٔ يک تريم آلومينيومي جديد و سيستم اطلاعاتي-سرگرمي با پشتيباني از کارپلي اپل و اندرويد اتو گوگل و اينترنت واي فاي را نام برد. اين سيستم از طريق نمايشگرهاي 7 يا 8 اينچي ارائه مي‌گردد. همچنين نسخهٔ دنالي اين ماشين هم مجهز به سيستم صوتي Bose، گرم‌کن غربيلک فرمان و درِ صندوق بار برقي با قابليت باز شدن از طريق حرکت پا در زير سپر عقب شده است. برخي از ويژگي‌هاي ايمني کليدي جي‌ام‌سي تراين جديد هم عبارت‌اند از سيستم هشدار برخورد از جلو، ترمز اتوماتيک، سيستم کمک به حفظ حرکت ميان خطوط و سامانهٔ هشدار نقاط کور.

مدل‌ها و تيپ‌هاي مختلف اين خودرو از تيپ SL شروع شده، توسط تيپ‌هاي SEL و SLT ادامه يافته و نهايتاً به تيپ لوکس دنالي ختم مي‌شود. دو تيپ پاييني از رينگ‌هاي 17 اينچي استفاده مي‌کنند درحالي‌که براي تيپ SLT رينگ‌هاي 18 اينچي در نظر گرفته شده و تيپ دنالي هم با رينگ‌هاي 19 اينچي عرضه مي‌شود. از ديگر ويژگي‌هاي خاص نسخهٔ دنالي اين خودرو نيز مي‌توان به چراغ‌هاي LED، تزئينات کرومي بيروني بيشتر، گرم‌کن غربيلک فرمان، درِ صندوق برقي و ناوبري اشاره کرد.

جي‌ام‌سي نسل دوم مدل تراين خودرو را کوچک‌تر و سبک‌تر از قبل کرده تا با آن خودروهايي چون تويوتا رافور و مزدا CX-5 را هدف قرار دهد. همان‌طور که اشاره شد، نسل دوم جي‌ام‌سي تراين رسماً در نمايشگاه ديترويت 2017 معرفي شده و به نمايش عمومي درخواهد آمد اما قيمت‌گذاري آن هنوز اعلام نشده است که البته انتظار مي‌رود طي مدت کوتاه در آينده منتشر گردد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد