چرخان/ با افزایش قیمت خودروهای صفر کیلومتر، نگاه‌ها به خودروهای دست دوم تغییر کرده است و برخی به‌سراغ محصولات قدیمی‌تر رفته‌اند، ولی آیا خرید این خودروها، هنوز یک برد محسوب‌ می‌شود؟ در بسیاری از بازارهای کشورهای آفریقایی و آسیایی می‌توان خودروهای دهه 90 میلادی را همچنان دید که با قدرت به‌کار گرفته می‌شوند. در ایران هم خودروهای قدیمی زیادی حضور دارند که مالکان آنها همچنان، از خودروی خود راضی هستند، اما برای کسانی که تازه قصد خرید خودرو را دارند، محصول صفرکیلومتر بهتر است و یا یک خودروی دست دوم قدیمی. با پول خرید یک پراید مدل 90 الی 98، در بازار کشور می‌توان دوو اسپرو مدل 1994 را یافت که شاید از لحاظ فنی هنوز سرحال باشد، ولی خرید آن چندان منطقی بنظر نمی‌رسد.

در دهه هفتاد شمسی، واردات خودرو به کشورمان آزاد شد و همین باعث ورود انبوهی از خودروها به کشور گردید که اسپرو مدل 1992 را یکی از این محصولات بود. دوو اسپرو از یک موتور 1998 سی‌سی با خروجی 115 اسب بخار بهره می‌برد که این پیشرانه نتیجه تلاش مهندسان کمپانی جی. ام آمریکا است. اسپرو مصرف سوخت واقعا زیادی دارد و بنابر اعلام کمپانی سازنده نیز این خودرو مصرف ترکیبی 9.8 لیتر در 100 کیلومتر دارد اما با سوار شدن این خودرو متوجه خواهید شد که اسپرو بیش از 14 لیتر در هر 100 کیلومتر می‌سوزاند.

کیفیت متریال دوو اسپرو بسیار خوب است بطوریکه بعد از حدود 3 دهه از طول عمر آن، همچنان کیفیت خود را حفظ کرده‌اند. در حال حاضر همین متریال با کیفیت اگر در با مشکل روبرو شوند، تامین قطعات با سختی مواجه خواهد بود و شما را بسیار آزار خواهند داد. کابین جادار یکی دیگر از نقاط قوت اسپرو است و براحتی 5 نفر می‌توانند در این خودرو مستقر شوند. ارتفاع و طراحی صندلی‌ها به‌نوعی بوده که شما تصور خواهید کرد بر روی آسفالت نشسته‌اید و این برای برخی آزار دهنده خواهد بود. اسپرو در 2 مدل اتوماتیک و دنده‌ای وارد بازار شد که در حال حاضر مدل دنده دسته بیشتر به‌چشم می‌خورد.

اسپرو از لحاظ فنی اگر چه پا به سن گذاشته است ولی براحتی می‌تواند با پژوهای 405 و حتی پارس موجود در بازار از لحاظ شتاب، رقابت کند. کیفیت فرمان‌پذیری اسپرو تا حد زیادی شما را متحیر خواهد کرد و ضریب اطمینان این خودرو نسبت به خودروهای صفری مانند پراید بیشتر است. طراحی ظاهری اسپرو شباهت زیادی به زانتیای دوست‌داشتنی ایرانی‌ها دارد و برخی این ظاهر کشیده و موشک مانند را به محصولات صفر موجود در بازار ترجیح می‌دهند.

سخن پایانی
دوو سالهاست که دیگر دوو نیست و اسپرو سالهاست که از لحاظ لوازم یدکی با مشکل روبرو است. شاید ویژگی‌های جذاب این خودرو مانند شتاب و قدرت، نسبت به پراید و سایر خودروهای صفر، جذاب‌تر باشد اما شما برای تامین قطعات یدکی این خودرو با چالش جدی مواجه خواهید شد و ممکن است به‌طور کلی قید این خودرو را بزنید. توجه داشته باشید که افراد کمی را می‌توانید بیابید که احتمالا تمایل به خرید اسپرو معیوب باشند یا بتوانند قطعات این خودرو را تامین کنند. باید قبول کرد که عمر این خودروها برای افراد عادی تمام شده مگر آنکه شما یک تیونر و مکانیک خبره باشید تا بتوانید قطعات مختلف را جایگزین قطعات قدیمی کنید.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید