عصر ایران/مدیران کمپانی کیا نیز همواره از سراتو به عنوان یک سدان "باکیفیت" خوش قیمت حمایت کرده اند تا تجربه سواری با خودروی خوب برای اقشار مختلف فراهم شود؛ هر چند این معادله شامل بازار ایران نمی شود!

محصولات خط تولید سراتو در کیاموتورز را باید یکی از پرمخاطب ترین بخش های این کمپانی کره ای دانست زیرا در گروه قیمتی عرضه می شود که بخش بیشتری از مشتریان را با خود همراه می کند. مدیران کمپانی کیا نیز همواره از سراتو به عنوان یک سدان "باکیفیت" خوش قیمت حمایت کرده اند تا تجربه سواری با خودروی خوب برای اقشار مختلف فراهم شود؛ هر چند این معادله با قیمت های جدید دیگر شامل بازار ایران نمی شود! گفتنی است که نسل دوم سراتو در ایران مورد استقبال قرار گرفت و تولید داخلی آن نیز آغاز شده بود.

کمپانی کیا در مدل 2019 سدان سراتو نسل چهارم خودرویی را به مشتری ارائه می کند که می تواند یک دلبر آهنی تمام عیار باشد.
اگر نگاهی کوتاه به طراحی این محصول داشته باشید به سرعت متوجه اشتراک و ارتباط آن با استینگر می شوید که یکی از خاص ترین خودروهای تولیدی کیا است.

گرایش به سمت طراحی استینگر در سراتو 2019 را می توانیم یک اتفاق بسیار خوب بدانیم یا آنکه بهتر بگوئیم کیا این الهام گیری را بسیار خوب انجام داده است؛ طوریکه لباس استینگر در نمای جلوی خودرو به خوبی بر تن این سراتو نشسته است!

نمای ظاهری
هنگامی که روبروی سراتو 2019 قرار می گیریم، تکامل طراحی را به خوبی می توان درک کرد و البته احساس رضایتی در مخاطب شکل می گیرد که یک محصول اقتصادی؛ اینچنین مورد توجه مدیران کمپانی قرار داشته تا بهتر از قبل باشد و این یعنی احترام به مشتری! که قطعا احساس دلچسبی خواهد بود.

اولین چیزی که چشمان شما را شکار می کند گریل(جلوپنجره) با طراحی به اصطلاح بینی ببری آن است. در امتداد طرفین این گریل چراغ های جلو به بهترین شکل ممکن قرار گرفته اند تا سراتو یک ظاهر تهاجمی داشته باشد. بامپر جلو از بخش های عبور هوای زیبا و خوش فرم زیر گریل و چراغ ها تشکیل شده که بازهم نمی توان ایرادی را متوجه آن دانست.

در نمای جانبی ماجراجویی خاصی در طراحی مشاهده نمی شود و همه چیز برای یک سدان کوچک استاندارد به نظر می رسد.
اما هنگامی که به بخش عقب سراتو می رسیم با یک منظره جدید روبرو می شویم که دیگر از آن سادگی نسل های دوم و سوم این خودرو فاصله گرفته و بازهم باید آنرا یک طراحی متفاوت برای این خودرو بدانیم.( سراتو در برخی بازارها ازجمله آمریکا شمالی با نام Forte عرضه می شود به همین دلیل در برخی تصاویر ممکن است این نام را روی بدنه خودرو مشاهده کنید)

در این قسمت کیا سراغ یکی دیگر از محصولات خود رفته تا نشود این سراتو را کاملا یک استینگر اقتصادی و کوچک دانست! بخش عقب خودرو دی ان ای مشترک با رندرهای اپتیما دارد.

این چراغ های زیبا با بامپر یکپارچه به خوبی هماهنگ شده که باید دیفیوزر و چراغ ای روی بامپر را نیز بدان اضافه کنیم که در مجموع شکل مناسبی به این قسمت از خودرو داده اند.

تغییرات شاسی
شاسی سراتو 2019 تغییر محسوسی با مدل قدیمی تر نداشته است تنها یک افزایش 80 میلیمتری در طول گزارش شده که در نهایت طول خودرو را به 4640 میلیمتر رسانده است. فاصله بین دو محور نیز همانند مدل قبلی 2700 میلیمتر است. برای سراتو در مدل 2019 افزایش ارتفاع گزارش شده که هم اکنون ارتفاع خودروی مذکور برابر با 1440 میلیمتر است. همچنین حجم صندوق عقب از 482 لیتر به 502 لیتر افزایش داشته است.

کابین و امکانات هوشمند
کیا برنامه های مفصلی برای این بخش از سراتو در مدل 2019 داشته و حقیقتا ویژگی هایی را لحاظ کرده که حتی در خودروهای بزرگتر و گرانتر برندهای رقیب نیز مشاهده نمی شوند. هنگام ورود به کابین اولین موردی که جلب نظر می کند کیفیت بالای مواد استفاده شده در بخش های مختلف است.

مواد نرم در پنل دربهای جلو و استراحتگاه بازویی حس خوبی را به سرنشین منتقل می کند دقیقا عکس آن چیزی که از مواجهه با یک کنسول سخت با پلاستیک بی کیفیت وجود دارد. بخش های پلاستیکی داشبود در ترکیب با چرم مصنوعی و تریم فلزی یک کابین نسبتا سطح بالا را پیش روی مشتری قرار داده است.

اینجا بازهم می توان سخاوت کیا در طراحی یک محصول اقتصادی را مشاهده کرد. برای نمونه توجه ای به جزئیات فرمان داشته باشید! براحتی می شد یک فرمان ساده تر که هزینه پایین تری در تولید داشته باشد را جایگزین این نمونه کرد ولی سراتو 2019 در این زمینه نیز سربلند است. طراحان کره ای برای کابین سراتو 2019 دوباره سراغ استینگر رفته اند، از این رو داخل کابین سراتو شباهت های زیادی با خودروی مذکور دارد.

صندلی ها در ردیف جلو و عقب بسیار راحت هستند و فضای سر و پاها به خصوص در ردیف عقب متناسب با سرنشین بزرگسال طراحی شده بنابراین مشتریان گرفتار یک فضای تنگ و غیرکاربردی نخواهند بود. صندلی های عقب دارای قابلیت تاشدن هستند که می توان برای حمل بار یا اسباب از این ویژگی استفاده کرد.

برای کنسول جلو از یک نمایشگر لمسی (تبلت شکل) 8 اینچی استفاده شده که با سامانه هوشمند اپل کار پلی و اندروید اوتو هماهنگ است. راننده با استفاده از این نمایشگر می تواند تنظیمات و اطلاعات مورد نظر خود را اعمال و دریافت کند. در سراتو 2019 سه مدل رانندگی بصورت گزینه قابلیت انتخاب دارند. مدل کامفورت، اکو و اسپرت.

سراتو 2019 از منظر عرضه در بازار جهانی مدل های بسیار متنوعی دارد. این خودرو بطور کلی در سه تیپ عرضه می شود با نام های S، EX و LX که از منظر امکانات رفاهی و تجهیزات هوشمند اختلاف های زیادی با یکدیگر دارند. امکانات استاندارد یا پایه برای هر سه تیپ شامل نمایشگر لمسی که بدان اشاره شد، تنظیمات دوگانه سیستم تهویه داخلی، بلوتوث داخلی، آینه های برقی با گرمکن، سامانه کمکی حرکت بین خطوط و سیستم ترمز اضطراری خودکار می شود.

در تیپ ایی اکس صندلی های چرمی مجهز به گرمکن و تهویه برای ردیف جلو، تنظیم 10 حالته برقی صندلی راننده، استارت دکمه ای، سیستم نظارت بر نقاط کور دید راننده و سنسورهای هشدار درنظر گرفته شده است.

امکانات دیگری نیز مانند رینگ های آلومینیومی، درب صندوق اتوماتیک، رنگ خاص، اسپویلر عقب، سامانه تشخیص عابر، رهیاب و کروز کنترل نیز قابل سفارش هستند.

این خودرو یک مدل با نام لانچ ادیشن هم دارد که تمامی آپشن های سفارشی در آن حاضر هستند. علاوه بر این سیستم صوتی هارمن کاردون، شارژر بی سیم و امکانات ایمنی بیشتر نیز در این مدل قرار داده شده است. قیمت این مدل به 30 هزار دلار نزدیک می شود.

موتور
کیا سراتو 2019 با توجه به بازار هدف از چند نمونه موتور استفاده کرده است. تپنده 4 سیلندر 1.6 لیتری با 128 اسب بخار خروجی و گشتاور 154 نیوتن متر، نمونه 2 لیتری 4 سیلندر با خروجی 147 اسب بخار و گشتاور 179 نیوتن متر و البته نسخه 1.6 لیتری توربوشارژ جی تی با خروجی 204 اسب بخار و گشتاور 265 نیوتن متر.

بازهم با توجه به تیپ سراتو، از جعبه دنده 6 سرعته دستی و همچنین جعبه دنده سی وی تی در مدل 2019 این خودرو استفاده شده است. سی وی تی در رانندگی پرشتاب عملکرد خوبی را به نمایش گذاشته و در این زمینه برای کیا تجربه موفقی برای نخستین تجربه حضور جعبه دنده سی وی تی محسوب می شود.

در بررسی عملکرد موتور 2 لیتری با جعبه دنده اتوماتیک سی وی تی میزان مصرف سوخت این خودرو برای هر 100 کیلومتر در شهر حدود 7.8 لیتر، جاده 5.9 لیتر و ترکیبی 6.9 لیتر گزارش شده است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید