باشگاه خبرنگاران/ پس از افشای تصاویر مختلف، سرانجام جنسیس تصمیم گرفته رسماً تصاویر و اطلاعاتی از اولین کراس‌اوور خود یعنی GV۸۰ منتشر کند. به لطف تصاویر فراوانی که طی چند ماه اخیر افشا شدند، طراحی ظاهری GV۸۰ که از طریق تلاش مشترک استودیو‌های طراحی جنسیس در کرهٔ جنوبی، آلمان و ایالات‌متحده شکل گرفته، چندان برای ما ناشناخته نیست.
علاوه بر این، پیش‌نمایش این کراس‌اوور لوکس نیز با رونمایی از کانسپت GV۸۰ در نمایشگاه نیویورک ۲۰۱۷ ارائه شده بود. GV۸۰ در بیرون خودرویی اسپرت و پیچیده به نظر می‌رسد، ولی جلوپنجرهٔ باریک‌تر و شیک‌تر نسخهٔ کانسپت را می‌توان زیباتر از این جلوپنجرهٔ پنج‌ضلعی عظیم خودروی تولیدی دانست. در طرفین این جلوپنجره هم چراغ‌های جلوی چهارتایی قرار گرفته‌اند که مشابه آن‌ها را در نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ سدان G۹۰ هم دیده‌ایم و در حال تبدیل شدن به امضای طراحی جدیدی برای جنسیس است.
در داخل، برند لوکس هیوندای بدون شلوغ کردن بیش‌ازاندازهٔ داشبورد با دکمه‌ها، رویکردی ساده‌گرایانه را دنبال کرده است. به همین دلیل، در کابین GV۸۰ استفاده از دکمه‌های فیزیکی به حداقل رسیده و بجای آن یک نمایشگر لمسی جدید برای کنترل سیستم تهویه و یک صفحه‌نمایش لمسی بزرگ و مستقل برای سیستم اطلاعاتی-سرگرمی در نظر گرفته شده است.
در تصویر رسمی کابین GV۸۰، صفحه آمپر دیجیتالی هم به چشم می‌خورد، اما در تصاویری قبلی صفحه آمپر آنالوگ نیز دیده شده بود که البته احتمالاً فقط در بازار داخلی کره ارائه می‌شود. دیگر عناصر داخلی قابل‌توجه این ماشین نیز شامل دریچه‌های تهویهٔ باریک که تقریباً در کل داشبورد کشیده شده، غربیلک فرمان دو پره و فقدان انتخاب‌گر دندهٔ سنتی می‌شود، زیرا جنسیس مثل جگوار-لندروور، از یک انتخاب‌گر الکترونیکی دوار جواهر مانند استفاده کرده است. به گفتهٔ جنسیس، این کراس‌اوور در نسخه‌های دو ردیفه و سه ردیفه عرضه خواهد شد.
GV۸۰ مثل برادران سدان خود روی یک پلت‌فرم دیفرانسیل عقب ساخته شده که منحصر به برند جنسیس بوده و سامانهٔ چهارچرخ محرک هم برای آن قابل سفارش است. هرچند فعلاً به‌طور رسمی هیچ پیشرانه‌ای برای این کراس‌اوور لوکس اعلام نشده است، اما اطلاعاتی که از کرهٔ جنوبی منتشر شده‌اند به ارائهٔ سه پیشرانهٔ مختلف در بازار داخلی آن کشور اشاره داشته‌اند.
GV۸۰ در ابتدا با یک پیشرانهٔ ۳ لیتری V۶ توربودیزل با ۲۷۴ اسب بخار قدرت و ۵۹۰ نیوتن متر گشتاور به بازار عرضه می‌شود که به همراه یک گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک، خودرو را ظرف ۶.۸ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رساند.
چند هفته بعد، یک موتور ۲.۵ لیتری چهار سیلندر توربو با ۳۰۰ اسب بخار قدرت و ۴۲۲ نیوتن متر گشتاور هم به موتور دیزلی اضافه خواهد شد. GV۸۰ با این موتور ظرف ۶.۹ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رسد. در صدر لیست پیشرانه‌های این ماشین نیز یک موتور ۳.۵ لیتری V۶ توربوشارژ با ۳۸۰ اسب بخار قدرت و ۵۳۰ نیوتن متر گشتاور قرار می‌گیرد که زمان لازم برای رسیدن به سرعت صد کیلومتر بر ساعت را به ۵.۷ ثانیه کاهش می‌دهد.
به‌احتمال‌زیاد هردو موتور بنزینی GV۸۰ در بازار ایالات‌متحده ارائه خواهند شد. به گفتهٔ جنسیس، فروش این کراس‌اوور لوکس در ماه ژانویه در بازار داخلی کره آغاز شده و طی سال ۲۰۲۰ راهی بازار‌های جهانی خواهد شد. انتظار می‌رود GV۸۰ در ماه آوریل در نمایشگاه نیویورک برای آمریکایی‌ها رسماً رونمایی شده و چند ماه بعد به بازار عرضه گردد تا با خودرو‌هایی مثل مرسدس بنز GLE، ب‌ام‌و X۵ و لینکلن اویاتور به رقابت بپردازد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید