چرخان/ خودروسازی فردا، به عنوان یک خودروساز خصوصی، پس از مواجه شدن با تحریم ها و قطع همکاری با شرکت ام جی، چندی پیش اقدام به همکاری با گروه خودروسازی دانگ فنگ چین و زیر مجموعه آن یعنی لیوژو کرده است.

اولین محصول حاصل از این توافقنامه، فردا SX6 نام داشته و از چندی پیش وارد خط تولید خودروسازی فردا شد.
طی این همکاری، کراس اوور دیگری نیز در برنامه تولیدی این خودروساز سمنانی وجود دارد، که قرار است در اوایل سال 99 پا به خیابان های کشور بگذارد. این کراس اوور که از برادر خود، SX6، کوچک تر به نظر می رسد، SX5 نام دارد.

SX5، قصد دارد مانند رقبا خود همچون جک S3، چانگان CS35، ام وی ام X22 و … با موتور تنفس طبیعی در بازار ایران تولید شود.
موتور این خودرو احتمالا از نوع EC5 بوده و با حجم 1600 سی سی، توان تولید 123 اسب بخار، قدرت و 154 نیوتن متر، گشتاور را دارد. گیربکس اس ایکس 5 نیز، از نوع 5 سرعته CVT است.
امکانات این کراس اوور به شرح ذیل است :
– سانروف
– سیستم کمکی فرمان برقی
– سنسور پارک و دوربین دید
– آینه ها تاشو برقی
– سیستم کنترل پایداری
– قابلیت اتصال تلفن همراه به مانیتور خودرو
– مجهز به دو ایربگ راننده و سرنشین
– سیستم کنترل فشار باد تایرها
– و…

با توجه به سطح آپشنی این خودرو، متوجه اقتصادی بودن این کراس اوور هستیم ولی اصلی ترین نفطه قوت SX5 نسبت به رقبا، در بخش طراحی است. این خودرو نیز، مانند هموطنان چینی خود در طراحی، از کراس اوور های آلمانی الهام گرفته که در قسمت جلو و کابین این امر واضح تر به نظر می رسد.
ولی علیرغم این امر، این خودرو نسبت به هم رده ها خود، طراحی بهتری داشته و این نکته، یکی از اصلی ترین شاخصه ها برای خرید خودرو در هر جامعه ای است.

با توجه به سطح امکانات این خودرو در بازارها جهانی، قیمتی معادل با 9500 تا 14هزار دلار را شاهد هستیم، ولی با توجه به مدلی که قرار است در بازار ایران عرضه شود، انتظار قیمت 10000 دلار را خواهیم بود.

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید