خودرو بانک/ مرسدس بنز CLS را می‌توان به جرات یکی از جذاب‌ترین تولیدات کمپانی مرسدس بنز دانست که به واسطه طراحی منحصربفردی که دارد، از همان ابتدا تاکنون مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفته است. نسل اول این خودرو در سال 2005 به صورت رسمی به بازار جهانی معرفی شد و توانست به‌عنوان یکی از پرفروش‌ترین محصولات این شرکت لقب بگیرد. سرانجام در سال 2010 کمپانی مرسدس تصمیم به معرفی نسل دوم CLS گرفت که بر این اساس نخستین نمایش عمومی آن در نمایشگاه خودرو پاریس صورت گرفت. این نسل که با کد اتاق W218 شناخته می‌شود، در دو تیپ سدان و شوتینگ‌بریک (استیشن واگن) تولید و عرضه شده است.

مرسدس بنز تولید انبوه این محصول را از سال 2011 آغاز کرد و در سال 2014 یک فیس‌لیفت جزئی برای آن درنظر گرفت. در نهایت نیز نسل سوم آن از سال 2018 تاکنون روی خط تولید این شرکت قرار دارد. اما داستان ورود مرسدس بنز CLS به بازار ایران بر می‌گردد به همان سال‌های ابتدایی عرضه، یعنی از همان سال 2005 شاهد ورود نسل اول این سدان کوپه به بازار کشور بودیم. در آن زمان اکثر مدل‌های وارد شده به کشور از نوع CLS350 بوده و تعداد محدودی CLS500 توانستند به بازار بسته ایران راه پیدا کنند. اما نسل دوم این خودرو از سال 2012 توسط شرکت ستاره ایران نماینده رسمی محصولات سواری مرسدس بنز در ایران توانست به بازار عرضه شود. این رویه تا اواخر سال 2013 ادامه داشت. اما متاسفانه با ممنوعیت واردات خودروهای 2500 سی‌سی، دیگر هرگز شاهد ورود این سدان خوش خط و خال به بازار کشور نبودیم. از همین رو این مدل را می‌توان یکی از نمونه‌های خاص بازار کشور برشمرد که نسبت به سایر مدل‌های مرسدس دارای تیراژ کمتری در کشور است.

اواسط سال 2012 بود که کمپانی مرسدس بنز برای سهم‌خواهی بیشتر از بازار خودروهای استیشن واگن در اروپا، نسخه شوتینگ‌بریک این محصول را با کد اتاق X218 به صورت رسمی به بازار معرفی کرد. این محصول که ویژه بازار اروپا بود، رفته رفته توانست به برخی دیگر از بازارهای جهانی نیز راه پیدا کند. اما از آن‌جایی که در ایران این دسته از خودروها طرفدار چندانی ندارد، هرگز شاهد ورود رسمی با تیراژ بالای آن نبودیم. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید تنها 3 دستگاه مرسدس بنز CLS500 شوتینگ‌بریک به ایران وارد شده است، که از سرنوشت دو دستگاه آن‌ها خبری در دست نیست و نمونه مورد نظر در این مقاله آخرین بازمانده شوتینگ‌بریک‌ها در ایران است.

همان‌طور که گفته شد مرسدس CLS500 شوتینگ‌بریک یکی از خاص‌ترین نمونه‌های وارد شده به کشور است که شاید بسیاری آن را تاکنون از نزدیک مشاهده نکرده باشند. از طرفی به دلیل آن‌که سلیقه عمومی بازار ایران به سمت خودروهای استیشن گرایش ندارد، ممکن است چهره ظاهری این خودرو با وجود خاص بودن برای بسیاری نامتعارف به نظر برسد. با این حال باید گفت که یکی از زیباترین‌ها در سگمنت خود به‌شمار می‌رود.

بسیاری از بخش‌ها و قطعات این خودرو با سدان کوپه مشترک است. اما تنها قسمت منحصربفرد این خودرو، شیشه‌های عقب و ستون D است که نسبت به نسخه سدان تغییر یافته‌اند. در واقع این پدیده باعث شده تا CLS شوتینگ‌بریک از نمای جانبی طرحی گوه‌ای شکل داشته باشد. همچنین از دیگر تفاوت‌های اصلی میان نسخه سدان و شوتینگ‌بریک، می‌توان به افزایش فاصله بین دو محور در این نسخه اشاره کرد که سبب شده فضای بار بیشتری به واسطه نوع کاربری آن ایجاد شود. بر این اساس می‌توان گفت فضای بار این خودرو در حالت عادی 594 لیتر است که در صورت خواباندن صندلی‌های عقب به 1549 لیتر افزایش می‌یابد. نکته جالب توجه در قسمت عقب این خودرو، پوشش چوبی کف صندوق عقب است که از جنس چوب گیلاس مرغوب استفاده شده است. گفتنی است ایده اولیه این طرح از قایق‌های تفریحی الهام گرفته شده است.

سایر بخش‌های نمایش ظاهری مرسدس بنز CLS شوتینگ‌بریک دقیقاً مشابه نسخه سدان است. به همین منظور نمی‌توان در صورت مشاهده این خودرو از نمای روبه‌رو متوجه تفاوت آن با نسخه سدان شد. نکته جالب توجه در نمای عقب نیز فرم کلی چراغ‌ها است که با همان ظاهر به‌کار رفته در نسخه سدان طراحی شده‌اند.

کابین لوکس و با کیفیت
با ورود به کابین مرسدس بنز CLS شوتینگ‌بریک هیچ تفاوتی با نسخه استاندارد مشاهده نمی‌شود. تنها تفاوتی که می‌توان میان این دو نسخه قائل شد، فضای بیشتری است که در این نسخه به واسطه فاصله بیشتر بین دو محور ایجاد شده است. کمپانی مرسدس بنز برای این نسخه 5 رنگ مختلف تریم داخلی، 5 طراحی متفاوت و 3 نوع پارچه مرغوب درنظر گرفته است که علاقه‌مندان می‌توانند از میان گزینه‌های موجود، ترکیب مورد نظر خود را انتخاب و سفارش دهند.

نکته قابل توجه در کابین CLS، استفاده سخاوتمندانه از چرم و چوب مرغوب است که باعث می‌شود حس و حال یک خودرو لوکس واقعی به سرنشینان منتقل شود. همین موضوع باعث می‌شود تا علاقه‌مندان به محصولات مرسدس بنز توجه ویژه‌ای به CLS داشته باشند.
در کابین این خودرو نیز مانند سایر محصولات مرسدس بنز، شاهد طرحی آشنا هستیم که در دیگر محصولات این کمپانی در آن سال‌ها استفاده شده است. به همین‌ خاطر طراحی کنسول میانی و داشبورد ممکن است برای طرفداران این خودرو چندان تازگی نداشته باشد. نکته جالب توجه در کابین CLS، حذف دسته دنده از روی کنسول میانی است که به تبعیت از برخی مدل‌های نظیر S کلاس، دنده به‌صورت اهرمی کوچک پشت فرمان تعبیه شده است.
تریم داخلی خودروی موردنظر متشکل از چرم قهوه‌ای رنگ و چوب است که در کنار لوکس بودن، میزان هیجان موجود در فضای کابین را دوچندان کرده است. در واقع این طرح باعث شده تا خلق و خوی واقعی CLS نمود پیدا کند. زیرا فلسفه وجودی این کلاس، ارائه سواری آرام و لذت‌بخش در عین حال اسپرت و هیجان‌انگیز است. خصوصاً نسخه شوتینگ‌بریک که برای قشر خاصی طراحی شده است که می‌خواهند نسبت به سایر مردم متفاوت‌تر به نظر برسند و از خودرویی اسپرت با فضای بار بیشتر بهره‌مند شوند.

امکانات رفاهی و آپشن‌ها
همان‌طور که گفته شد، مرسدس بنز CLS خودرویی لوکس و در عین حال اسپرت است که طیف وسیعی از امکانات رفاهی را در اختیار دارندگان خود قرار می‌دهد. جالب است بدانید که امکانات رفاهی و آپشن‌های این خودرو برای هر دو مدل CLS500 و CLS350 یکسان بوده و تفاوتی میان آن‌ها وجود ندارد. مگر آن‌که بسته به نوع سفارش‌گذاری‌ها شاهد تفاوت‌هایی در لیست امکانات رفاهی این خودروها باشیم. همچنین نسخه شوتینگ‌بریک نیز از لحاظ امکانات رفاهی تفاوتی با سدان کوپه ندارد و از بالاترین تجهیزات ایمنی و رفاهی برخوردار است. به‌عنوان مثال از امکانات استاندارد موجود در این خودرو می‌توان به 9 عدد کیسه هوا، سیستم تنظیم خودکار فاصله با خودروی جلویی، سیستم کمکی شروع حرکت در سربالایی، سیستم تشخیص خودکار سرعت مجاز و تنظیم سرعت خودرو متناسب با آن، سیستم PRE-SAFE Brake، سیستم ADAPTIVE BRAKE، سیستم کمکی دید در شب، سیستم کمکی تشخیص جاده در شب، سیستم کمکی پارک، سنسور پارک جلو و عقب، دوربین 360 درجه، سیستم پیشرفته هشدار به راننده در هنگام خواب‌آلودگی، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه، تنظیم برقی صندلی‌های جلو 4 حالته به همراه حافظه، گرمکن و سردکن صندلی‌های جلو، ماساژور صندلی‌های جلو، ساعت آنالوگ، سیستم صوتی حرفه‌ای به همراه 8 بلندگو 4 آمپلی‌فایر 20 واتی و ساب‌ووفر، چنجر 6 تایی با قابلیت پخش DVD و نویگیشن به همراه نقشه دو بعدی و سیستم تشخیص صدا، سیستم ورود بدون کلید و استارت دکمه‌ای، سیستم تزریق سوخت پیشرفته BlueDIRECT و سیستم روشن و خاموش شدن خودرو در ترافیک اشاره کرد.

مشخصات فنی پیشرانه‌
مرسدس بنز برای این نسخه لیست متنوعی از انواع پیشرانه‌های بنزینی و دیزلی را ارائه کرده است که تمامی اقشار جامعه با توجه به نیازها و خواسته‌هایشان بتوانند بهترین انتخاب را از میان آن‌ها داشته باشند. از جمله مدل‌های قابل عرضه برای این خودرو می‌توان به CLS350، CLS350 CDI دیزلی، CLS500 و مدلCLS63 AMG اشاره کرد.

اما در ایران تنها نسخه‌های 350 و 500 توانسته‌اند طی سال‌های عرضه مجوز واردات دریافت کنند. بر این اساس اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به نسخه شش سیلندر داشته باشیم، باید بگوییم که مدل CLS350 توسط یک موتور 3.5 لیتری V6 با قابلیت تولید بیش از 300 اسب‌بخار و گشتاور 370 نیوتون متر تغذیه می‌شود. همچنین شتاب صفر تا 100 این خودرو ظرف مدت 6.7 ثانیه به طول می‌انجامد. مصرف سوخت متوسط این مدل در هر صد کیلومتر نیز 7.3 لیتر اعلام شده است.
اما مدل قدرتمندتر یعنی CLS500 که اتفاقاً خودروی موردنظر در این مقاله نیز از همین نوع است، به یک موتور 4.7 لیتری 8 سیلندر مجهز بوده که از سری موتورهای مشهور مرسدس است که با کد فنی M278 شناخته می‌شود. این موتور با حجم دقیق 4662 سی‌سی قادر است حداکثر توانی حدود 402 تا 408 اسب‌بخار در 5000 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور خروجی 599 نیوتون متر در 4750 دور در دقیقه تولید کند. این می‌شود.

گفتنی است شتاب صفر تا 100 رسمی اعلام شده برای این خودرو حدود 5.2 ثانیه است که با توجه به ابعاد و وزن حدوداً دو تنی آن، بسیار قابل توجه است. یکی از نکات قابل توجه درخصوص این پیشرانه، تکنولوژی به‌کار رفته در آن است که موجب شده سیکل ترکیبی مصرف سوخت آن در هر 100 کیلومتر حدود 6.1 لیتر باشد که این عدد برای یک موتور V8 با حجم تقریبی 4.7 لیتر بسیار قابل توجه است.

تجربه رانندگی
بنز، بنز است؛ فرقی نمی‌کند کلاسیک باشد یا مدرن. پشت فرمان هر مدل از بنز که بنشینید، از همان لحظات ابتدایی متوجه می‌شوید که با خودرویی سروکار خواهید داشت که مانند یک موجود زنده می‌تواند با شما ارتباط برقرار کند. زمانی که دکمه استارت را در این خودرو فشار می‌دهید، همزمان با روشن شدن پیشرانه هشت سیلندر غرشی مهیج از نهاد پیشرانه بر می‌خیزد که شما را برای تجربه‌ای منحصربفرد و دانشین فرا می‌خواهند.
با پایین آوردن اهرم دنده نصب شده پشت فرمان و قرار دادن در حالت D، خود را برای آغاز تجربه‌ای دوست داشتنی آماده می‌کنیم. با فشردن پدال گاز ناگهان شتاب قابل توجهی را همزمان با فرو رفتن در صندلی‌ها احساس خواهید کرد که همین موضوع نشان می‌دهد CLS500 چه حرف‌هایی که برای گفتن دارد.

در صورت نگه داشتن پدال گاز به صورت ممتد و بالا رفتن دور موتور، شاهد تعویض دنده‌ها بدون کوچک‌ترین مکس و تاخیری هستیم که باعث می‌شود عقربه سرعت‌سنج بدون هیچ درنگی یکی پس از دیگری رو به افزایش باشد. سیستم تعلیق ایرماتیک این خودرو که یکی از پیشرفته‌ترین‌ها در نوع خود به‌شمار می‌رود، موجب می‌شود سرنشینان بدون دریافت کوچک‌ترین عکس‌المعل از ناهمواری‌های سطح جاده، به سمت مقصد خود در حرکت باشند.
صندلی‌های این خودرو به‌گونه‌ای طراحی شده که بدن سرنشینان را به خوبی دربر می‌گیرند و راحتی قابل توجهی را برای آنان فراهم می‌سازند. از طرفی تودوزی چرمی و تریم چوبی به‌کار رفته در داخل کابین باعث می‌شود حسی خوشایند به سرنشینان منتقل شود.
یکی از مشکلاتی که در اتاق CLS خصوصاً نسخه شوتینگ‌بریک مشاهده می‌شود، کمبود دید دورن کابین نسبت به فضای اطراف خودرو است. در واقع شیشه‌های جانبی باریک و کشیده که هرچه به سمت عقب امتداد پیدا می‌کنند باریک‌تر می‌شوند، موجب می‌شوند که راننده در ابتدا احساس کند دید کافی نسبت به محیط اطراف خود نداشته باشد. اما از طرفی وجود سیستم‌های کمکی نظیر رادار نقطه کور، سنسورهای پارک جلو و عقب و دوربین دنده عقب و 360 درجه، می‌توانند در مواقع ضروری به کمک راننده بیایند.

نتیجه‌گیری
در پایان باید گفت که اگر قصد دارید در خیابان خاص‌تر از بقیه به نظر برسید، مرسدس بنز CLS شوتینگ‌بریک گزینه‌ای است که می‌تواند شما را به خواسته‌تان نزدیک کند. اما باید به این موضوع نیز توجه کنید که از این نمونه در کشور تعداد بسیار محدودی وارد شده که طبق اعلام برخی منابع موثق، تنها 3 دستگاه از این نمونه وارد کشور شده که در حال حاضر خودروی موردنظر در این مقاله آخرین بازمانده از آن‌ها است و خبری از سرنوشت دو دستگاه دیگر موجود نیست.

در حال حاضر نسخه‌های معمولی یا همان سدان CLS500 در بازار حدود یک میلیارد و 500 تا حدوداً دو میلیارد تومان ارزش‌گذاری می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت از آن‌جایی که نسخه شوتینگ‌بریک در بازارهای جهانی با قیمتی بیشتر از نسخه سدان کوپه عرضه می‌شود، در ایران نیز این خودرو از ارزش بیشتری برخوردار خواهد بود.
اما نکته‌ای که برای خرید این خودرو می‌تواند حائز اهمیت باشد، بررسی‌های دقیق توسط کارشناسان فنی معتبر است. زیرا حساسیت بالای پیشرانه این خودرو موجب می‌شود که در صورت عدم مراقبت‌های صحیح و به موقع، دچار افت کیفی شود و هزینه‌های نگهداری بالاتری داشته باشد. همچنین میزان کارکرد خودرو توسط دستگاه مورد بررسی قرار بگیرد.
از سوی دیگر به دلیل سایز بزرگ رینگ‌ها و فاق کوتاه لاستیک‌های فابریک این خودرو، حتماً سیستم تعلیق ایرماتیک و جلوبندی خودرو مورد بررسی قرار بگیرد. زیرا این بخش به دلیل پیچیدگی‌های فنی می‌تواند دچار مشکلات زیادی شود. اما با این وجود به دلیل کیفیت بسیار بالای این خودرو، در بسیاری از موارد این موضوعات مشاهده نخواهد شد.

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید