اسب بخار/ ابتدای سپتامبر ۲۰۱۹ بود که «ب ام و» از برنامه ریزی خود برای خارج کردن تدریجی سوپراسپرت هیبریدی معروفش، مدل i8، خبر داد. ب ام و این خبر را همزمان با معرفی نسخه سفارشی Ultimate Sophisto از i8 اعلام کرد.
ب ام و هرگز تاریخ دقیقی برای توقف تولید i8 اعلام نکرده بود، اما در گزارشی که در ابتدای سال ۲۰۲۰ در وب سایت “Autocar” منتشر شد گمانه زده بودند که احتمالاً از آوریل ۲۰۲۰، شاهد توقف خط تولید این سوپراسپرت پاک خواهیم بود. همچنان شایعه های خروج i8 از سبد محصولات ب ام و ادامه داشت که سرانجام در هفته گذشته کمپانی باواریایی به طور رسمی توقف تولید i8 را در میانه های آوریل تأیید کرد.

۶ سال از زمان معرفی i8 به بازار جهانی می گذرد. ب ام و i8 در سال ۲۰۱۹ یک رکورد مهم را ثبت کرد. بیست هزارمین دستگاه از i8 در دسامبر ۲۰۱۹ از کارخانه این خودروساز آلمانی در شهر لایپزیگ بیرون آمد. این عدد گواهی بود بر ادعای ب ام و که i8 را پرفروش ترین اتومبیل اسپرت پاک جهان می دانست. البته این آمار، هر دو نسخه کوپه و رودستر i8 را شامل می شود. این دو خودرو، دو مدل از گران ترین محصولات کنونی ب ام و به شمار می روند. نسخه کوپه به قیمت رسمی ۱۴۷٫۵۰۰ دلار و نمونه رودستر با بهای ۱۶۳٫۳۰۰ دلار به فروش می رسد. شاید تنها محصول ب ام و که از نظر قیمت توانایی رقابت با برادران i8 را داشته باشد، سدان بزرگ لوکس و اسپرت M760i xDrive باشد که ۱۵۷٫۷۰۰ دلار قیمت دارد. حال آن که با موتور غول آسای V12 خود ۹ سیلندر بیش تر از موتور ۱٫۵ لیتری کوچک i8 دارد!

در ابتدا قرار بود i8 با یک پیشرانه دیزلی، که پیدایش آن به معرفی کانسپت Vision EfficientDynamics برمی گشت، به بازار بیاید. کانسپت نام برده در سال ۲۰۰۹ با پیشرانه ۳ سیلندر توربو دیزل معرفی شده بود که همزمان با آن موتورهای الکتریکی هم بر روی هر اکسل به کار می افتادند. آرایش هیبرید موتورهای این خودرو منجر به تولید ۳۵۱ اسب بخار قدرت و ۸۰۰ نیوتن متر گشتاور می شد. در نهایت، نسخه تولیدی آن در سال ۲۰۱۴ با قدرت ۳۵۷ اسب بخاری و گشتاور ۵۷۰ نیوتن متری به خط تولید ب ام و آمد. در سال ۲۰۱۸ ب ام و با یک به روز رسانی بر روی i8، توان تولیدی آن را به ۳۶۹ اسب بخار رساند. چرا که این بار، ظرفیت باتری های آن از ۷٫۱ به ۱۱٫۶ کیلووات ساعت افزایش یافته بود. آخرین حرکت ب ام و بر روی شاسی i8 هم همان ویرایش سفارشی Ultimate Sophisto بود که تیراژ تولیدش تنها به ۲۰۰ دستگاه محدود شده است.

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید