باشگاه خبرنگاران/ جدیدترین خودروی مدل کلاس اس مرسدس بنز که قرار است در اواخر سال جاری میلادی رونمایی شود، اولین خودرویی خواهد بود که با نسل دوم رابط کاربری مرسدس بنز (MBUX) کار خواهد کرد. گفته می‌شود این سیستم دارای قابلیت یادگیری، توانایی تشخیص صدای پیشرفته، نمایشگر‌های به‌روز و فرصت‌های بیشتر برای شخصی‌سازی در جلو و عقب اتومبیل است.

مرسدس بنز به دنبال راحتی رانندگان خود
مرسدس خاطرنشان کرد که در بازار‌های اولیه کلاس اس، یعنی آمریکا و چین، صاحب خودرو به طور معمول در عقب نشسته است؛ بنابراین، نسخه جدیدی از مدل پرچمداران خود را به طور منظم طراحی کرده است. به این ترتیب، مسافرانی که در عقب می‌نشینند، به همان کارکرد‌های مربوط به سرگرمی مانند جلو دسترسی دارند و این کارکرد‌ها از طریق سه صفحه لمسی کنترل می‌شوند. هر کدام از این کارکرد‌ها را می‌توان با فناوری OLED و بازخورد لمسی مشخص کرد.
استفاده از حسگر‌ها نقش مهمی در به‌روزرسانی این سیستم بازی می‌کند. عملکرد هشدار خروج می‌تواند تشخیص دهد که سرنشین خودرو می‌خواهد ماشین را ترک کند. وقتی وسیله نقلیه دیگری به یک نقطه کور این خودرو نزدیک می‌شود، چراغ‌های داخلی چشمک می‌زند و صندلی مسافر جلو می‌تواند تشخیص دهد که آیا صندلی کودک به طور صحیح ایمن شده است یا خیر. بنز کلاس اس جدید می‌تواند آینه‌ها و صندلی را به صورت خودکار به گونه‌ای تنظیم کند که برای راننده مناسب باشد. رابط کاربری مرسدس بنز قادر است آینه‌ها را به گونه‌ای تنظیم کند که راننده به نقطه‌های کور اشراف کامل داشته باشد و همچنین سان‌روف را با اشاره دست باز کند.

دکمه‌های سنتی کمتر روی کلاس اس جدید
کلاس اس جدید نسبت به مدل امروزی خود ۲۷ دکمه و سوئیچ سنتی کمتر دارد و عملکرد آن‌ها از طریق تأکید بر روی کشش، کنترل صدا و حرکات دست جبران شده است. با این حال برخی از کارکرد‌ها مانند فعال شدن چراغ‌های جلو و برف پاک‌کن‌های شیشه‌ای با استفاده از کنترل‌های فیزیکی آشنا قابل اجرا هستند. عملکرد علامت تجاری سیستم MBUX نیز به‌روزرسانی شده است. اکنون می‌توان از این طریق توضیح داد که کیت کمک‌های اولیه ماشین در کجا قرار دارد و از طریق بلوتوث به تلفن هوشمند متصل می‌شود. همچنین عملکرد‌های سنتی مانند پذیرش تماس تلفنی یا نمایش نقشه ماهواره‌ای را دارد. اگر راننده بگوید "من خسته‌ام"، سیستم برنامه انرژی بخش را فعال می‌کند، یا اگر یک مسافر عقب همان عبارت را بگوید، این سیستم یک برنامه برای سلامت شخص پخش می‌کند.
به عنوان بخشی از این به‌روزرسانی‌ها، مرسدس همچنین امنیت انفجار خود را بهبود بخشیده است. MBUX علاوه بر نیاز به کد فعالسازی برای فعال کردن عملکرد‌های خاص، از ترکیبی از اثر انگشت، تشخیص چهره و صدا برای دسترسی به تنظیمات جداگانه یا تأیید مراحل پرداخت دیجیتال استفاده می‌کند. MBUX را می‌توان به برنامه مرسدس روی گوشی هوشمند متصل کرد تا صاحبان آن بتوانند هفت پروفایل مختلف - با تنظیمات صندلی خودکار، رادیو و روشنایی - برای خود تنظیم کنند و با اسکن یک کد QR در هنگام ورود، آن‌ها را فعال کنند. این تنظیمات می‌توانند از طریق فضای ابری به سایر مدل‌های مرسدس مجهز به همان سیستم منتقل شوند. نرم‌افزار‌های فضای ابری همچنین امکان کنترل لوازم خانگی و سیستم‌های خانگی هوشمند را از داخل خودرو فراهم می‌کند.