اسب بخار/ قبل از هر چیز باید توضیح داد که «قطعه مصرفی» دقیقا چیست؟ این قطعات به توجه و مراقبتی بیشتر از سایر قطعات نیاز دارند، چرا که عمر مفیدی برای آن‌ها تعریف شده و بعد از مدتی کارکرد و توان اولیه خود را از دست می‌دهند. پس لازم است درخصوص زمان بهینه استفاده از آن‌ها، مراقبت‌ها و تعویض این نوع قطعات اطلاعات بیشتری داشته باشیم.

بسیاری از این اطلاعات در دفترچه راهنمای خودرو‌ها ثبت شده و شما می‌توانید از آن کمک بگیرید، اما این طبیعی‌ست که باتوجه به طرز استفاده شما از ماشین، برند قطعات و فاکتورهای دیگر، قطعات مصرفی باید مدام مورد بازبینی قرار بگیرند. در ادامه می‌خواهیم بهترین قطعات مصرفی خودرو را به شما معرفی کنیم، قطعاتی که طول عمر بیشتری دارند و شما می‌توانید با اطمینان از آن‌ها استفاده کنید.

لنت ترمز خودرو
یکی از بهترین قطعات مصرفی خودرو که تا مدت‌ها می‌توانید روی آن حساب کنید، لنت ترمز خودرو است. این قطعه که مستقیم با جان شما و سایر سرنشینان خودرو ارتباط دارد، یکی از قطعات مصرفی با طول عمر زیاد است. این قطعه با ایجاد اصطکاک در دیسک ترمز و یا کاسه ترمز، شتابی منفی ایجاد می‌کند و سبب می‌شود تا خودرو متوقف شود یا از سرعت آن کم می‌کند. پس تا این‌جا متوجه شدیم که این قطعه همیشه در حال فعالیت و درگیری‌ست و نتیجه آن ساییدگی‌ و فرسوده شدن لنت‌ها به مرور زمان است.

متخصصان می‌گویند عمر مفید لنت ترمز  بین ۴٠٠٠٠ تا ٨٠٠٠٠ کیلومتر است که با توجه به موارد مختلف، این عدد متغیر است. به‌طور کلی این عوامل روی سلامت و زمان تعویض لنت اثر می‌گذارند:

جنس لنت ترمز
رانندگی در مسیرهای خاص
تعداد سرنشین و وزن بارهای ماشین
مسافتی که طی می‌کنید
لرزش پدال
باتوجه به موارد ذکر شده، لازم است هرزگاهی لنت‌ها را بررسی کنید تا باوجود هرگونه مشکلی، آن‌ها را تعویض کنید. اما نشانه‌هایی هم هستن که به شما می‌گویند عمر لنت‌ها سرآمده:

سائیده شدن لنت‌ها
شنیدن صدای جیغ هنگام ترمز گرفتن از لنت‌ها
پدال گیری تا اخرین حد ممکن
پایین آمدن روغن ترمز در مخزن برای پر کردن جای خالی لنت‌ها
روشن شدن چراغ لنت ترمز در برخی خودروها 
کاهش میزان قدرت ترمز
کشیده شدن اتومبیل به یک طرف در زمان ترمز گرفتن
اگر کدام از این نشانه‌ها را دیدید، زمان آن رسیده تا لنت‌های جلو و عقب خودرو را تعویض کنید و از خطرات بزرگ پیش‌رویتان جلوگیری شود.

شمع موتور خودرو
شمع موتور خودرو را هم می‌توان در دسته بهترین قطعات مصرفی خودرو دانست که عمر طولانی آن شما را از خرید و تعویض سریع بی‌نیاز می‌کند. این قطعه با جرقه‌زنی باعث روشن شدن خودرو می‌شود. پس هر خللی در کارکرد این بخش، مانع روشن شدن و درست استارت خوردن ماشین می‌شود. اما چه چیزی باعث این مشکلات است؟ بیشتر شکستی عایق شمع و جمع شدن رسوبات ناشی سوخت ناقص است که شمع را خفه می‌کند.

در نظر داشته باشید که شمع خودرو باید هر  ٢٠٠٠٠ تا تقریبا ۴۵٠٠٠ کیلومترباید تعویض شود، اما بهتر است پیش از آن‌که عمرش به‌طور کلی به‌پایان برسد، شما با بررسی‌های منظم سلامت آن را بررسی کنید. از علائم خرابی شمع می‌توان به این موارد اشاره کرد:

مشکل در استارت خوردن موتور
مشکل در شتاب‌گیری
لرزش ماشین
روشن شدن چراغ چک
سیاه شدن شمع خودرو
اگر تصمیم به خرید و تعویض شمع موتور خودرو داشتید، در نظر بگیرید که این قطعه انواع مختلفی دارد که می‌توانید با توجه به نیاز و کارکردهای مختلف، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید:

شمع نیکلی
شمع ایریدیومی
شمع پلاتینیومی
شمع چند الکترودی
شمع مقاومتی
دیسک ترمز

دیسک ترمز از مهم‌ترین و بهترین قطعات مصرفی خودرو است که در کنار لنت ترمز یکی از مهم‌ترین وظایف را انجام می‌دهد. این قطعه که با چرخ‌های ماشین در گردش است، به محض توقف این قطعه، خودرو هم از حرکت می‌ایستد. پس باید گفت که دیسک به‌طور مستقیم با دو بخش چرخ‌ها و لنت ترمز در ارتباطی همیشگی‌ست.

 دیسک ترمز هم مانند سایر قطعات مصرفی، طول عمر مشخصی دارد که آن را بین ١٢٠٠٠٠ تا ٢٠٠٠٠٠ کیلومتر در نظر می‌گیرند که این عدد با توجه به نوع ماشین و وزن آن، متغیر است. لازم است پیش از آن‌که به دردسرهای مختلف مربوط به خرابی دیسک ترمز بیفتید، با چک کردم مدام این قطعه، متوجه کیفیت و سلامت آن در دوره‌های زمانی مشخص باشید.

از عواملی که باعث خرابی دیسک ترمز ماشین می‌شوند باید به داغ شدن بیش از حد، استفاده از لنت ترمز نامرغوب و عدم تعویض به‌موقع لنت ترمز اشاره کرد که به مرور کارایی دیسک را کاهش می‌دهند و خظرات زیادی را به‌همراه دارد. این دیسک‌ها در دو نوع معمولی و دیسک ترمز خنک شونده تولید می‌شوند. دیسک ترمز معمولی، به شکلی کاملا ساده طراحی شده و سطح بیرونی آ‌ن‌ها صاف و صیقلی‌ست. اما دیسک ترمز خنک شونده یا در شکل‌‎های متفاوتی طراحی و تولید می‌شوند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar