چرخان/ شرکت فورد به‌تازگی، از تیزری رونمایی کرده است که در آن قدرت سرسام‌آور و هیجان‌انگیز نسخه پرفورمنس از شاسی‌بلند Mach-E موستانگ را به نمایش می‌گذارد. درواقع اگرچه از قبل نیز مشخص‌شده بود که قرار است این نسخه خاص، با همکاری زیرمجموعه این شرکت آمریکایی یعنی فورد پرفورمنس و آر تی آر وهیکلز (RTR Vehicles) ساخته شود اما هیچ‌کس هیچ ایده یا نظری در مورد ظاهر خیره‌کننده یا قدرت فوق‌العاده این نسخه تازه‌وارد، نداشته است؛ اما حالا دانسته‌های ما در مورد این شاهکار هنری و صنعتی، کامل شده است.

درواقع نکته جالب ماجرا اینجاست که فورد اعلام کرده است، این خودرو به‌عنوان یک نسخه نمونه اولیه یا همان پروتوتایپ، با استفاده از هفت موتوربرقی خو، می‌تواند قدرت سرسام‌آور 1,400 اسب بخار را به زیر پای راننده جسور خود، منتقل کند. این درست معنای تجارت و مهندسی، در کنار یکدیگر است.

 اگرچه این 1400 اسب بخار، از روی همان موستانگ کبرا جت 1400 (Mustang Cobra Jet) الهام گرفته است که اوایل سال جاری میلادی از طرف این شرکت رونمایی شده بود اما باید گفت که این نسخه جدید، حتی از آن مورد نیز تهاجمی‌تر است. درواقع فورد با استفاده از مواد کامپوزیتی ارگانیک فیبر در قسمت کاپوت Mach-E، توانسته تا وزن نهایی خودرو را کاهش داده و از این طریق به افزایش سرعت آن، کمک کند.

آقای رآن‌هایزا (Ron Heiser)، مهندس ارشد برنامه‌ریزی خودروی Mach-E در مورد این محصول تازه‌وارد می‌گوید: «این خودروی تازه‌وارد قرار است لذت رانندگی را یک جا، به کام راننده بریزد. اگرچه تمامی موستانگ های قبل از آن نیز همان لذت را برای راننده ایجاد می‌کردند اما باید بگویم که Mach-E 1400 به معنای واقعی کلمه دیوانه‌تر از تمام موستانگ های دیگر است.»

درواقع فورد این خودرو را به‌گونه‌ای طراحی کرده است که 3 موتوربرقی در قسمت جلو و 4 موتور نیز در قسمت عقب آن قرارگرفته و قدرت را از طریق محور عقب، به لاستیک‌ها منتقل کنند. البته نکته حیرت‌انگیز در مورد این خودروی پروتوتایپ این است که مهندسان برای سنجش بهترین حالت و بالاترین سرعت و قدرت، آن را در سه حالت چرخ جلو محرک (FWD)، چرخ عقب محرک (RWD) و تمام چرخ محرک (AWD) نیز طراحی کرده‌اند.

بهینه‌سازی‌های گسترده و خارق‌العاده درزمینهٔ آیرودینامیک نیز به‌گونه‌ای انجام‌شده است تا مهندسان اطمینان حاصل کنند این خودروی شاسی‌بلند با سرعت و قدرت بالا، می‌تواند در پیچ‌ها، با اطمینان بالا دریفت کرده و به مسیر خود ادامه دهد.

بر اساس گفته‌های آقای هایزا، اکنون وقت آن رسیده است که این شرکت، داشته‌های فن آورانه خود درزمینهٔ خودروهای برقی را به بوته آزمایش گذاشته، آن‌ها را سنجیده و بتواند بهترین عملکرد را در این آزمایش‌ها برای گسترش دادن تکنولوژی شان به دیگر محصولات، ادامه دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar