خودروکار/ کاهش 10 تا 20 درصدی قیمت ها در بازار خودرو رکوردهای جدید کاهش قیمت را به ثبت رسانده به طوری که برخی از خودروها بیش از 40 میلیون تومان ارزان شدند اما از آن جا که از دهه سوم شهریورماه تاکنون قیمت ها در بازار به صورت غیرواقعی افزایش یافته بود، با وجود کاهش های فعلی، این بازار همچنان طرفداری ندارد.

ریزش قیمت خودروها در بازار برای دومین روز متوالی و به دنبال تداوم کاهش نرخ ارز ادامه یافت و کارشناسان بازار دلیل اصلی این روند را کاهش قیمت ها در بازار ارز می دانند. این بازار که در چند ماه گذشته متاثر از نوسانات ارزی روند افزایشی در پیش گرفته بود روز گذشته نیز همزمان با کاهش قیمت دلار در صرافی ملی، باز هم ریزشی دیگر را تجربه کرد به طوری که هم اکنون قیمت خودروهای داخلی در بازار حدود 20 درصد کاهش را تجربه کرده است.

در این میان خودروهای وارداتی نیز متاثر بازار خودروهای داخلی، شاهد کاهش قیمت بود هرچند به گفته فعالان بازار درصد این کاهش به دلیل قطعی نبودن قیمت این خودروها مشخص نیست اما این خودروها نیز روند کاهشی قیمت را در پیش گرفته اند. 

در حال حاضر معاملات در بازار وارد رکود شده و سرمایه گذاران این بازار از ترس کاهش دوباره قیمت ها، دست از خرید کشیده اند و حتی اعلام قیمت های پایین نیز نتوانسته انگیزه ای برای خرید از سوی آن ها باشد. 

آن ها بر این موضوع تاکید دارند که قیمت ها دوباره در بازار کاهش خواهد یافت چرا که قیمت های فعلی با وجود 20 درصد کاهش هنوز از قیمت های واقعی فاصله دارند و توصیه می شود در این شرایط عجله ای برای خرید وجود نداشته باشد. 

سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران در  این باره می گوید: همانطور که با افزایش قیمت ارز بازار روند صعودی در پیش می گیرد، کاهش قیمت آن نیز بدون شک روند را کاهشی خواهد کرد.

وی با تاکید بر عدم انجام هرگونه معامله در بازار خودرو می افزاید: در چند روز اخیر و با ریزش قیمت دلار قیمت ها در بازار خودرو نیز کاهشی شده اما با این حال همچنان این بازار مشتری ندارد چرا که همه در انتظار ریزش بیشتر قیمت ها هستند و با وجود کاهش قیمت، همچنان قیمت ها را در بازار منطقی نمی دانند. 

موتمنی با تاکید بر این که با ادامه یافتن کاهش قیمت دلار، قیمت ها در بازار خودرو نیز نزولی خواهد بود، تصریح می کند: در چند وقت اخیر قیمت ها در بازار سلیقه ای بوده و بر این اساس دارنده خودرو نسبت به تعیین قیمت اقدام می کرد و این موضوع بر نوسانات بازار دامن زده و منجر به رکود عمیق در بازار خودرو شده بود.

در همین حال نگاهی به قیمت ها نشان از کاهش دارد هرچند عنوان می شود قیمت ها صرفا اعلامی بوده و دلیل نبود مشتری معامله ای با این قیمت ها انجام نشده اما با این حال شاهد کاهش چشمگیر قیمت ها در بازار هستیم.

در نیمه های روز گذشته قیمت پژو 206 تیپ دو به 207 میلیون تومان و تیپ 5 به 278 میلیون تومان رسید که نسبت به روز سه شنبه نیز شاهد کاهش بیش از 20 میلیون تومانی قیمت بوده است.

پژو 207 دستی نیز به 335 میلیون تومان رسید و پژو پارس ال ایکس 280 میلیون تومانی شد . پژو 405 اس ال ایکس نیز به 209 میلیون تومان رسید که نسبت به روز سه شنبه نیز کاهش چشمگیر قیمت را تجربه کرد. دنا نیز شاهد کاهش حدود 30 میلیون تومانی قیمت بود و به 288 میلیون تومان رسید. تیبا دو نیز از 161 میلیون تومان به 154 و مدل صندوقدار آن نیز از 150 میلیون تومان به 132 میلیون تومان رسید. پراید 131 نیز 109 میلیون تومانی شد اما همچنان طرفداری در بازار ندارد. البته این قیمت ها تا پایان ساعت کاری بازار روز چهارشنبه بوده و احتمال کاهش آن از روز گذشته تا به امروز نیز وجود دارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar