آریا/ فیلم مستند «آوازبی سرزمین» ساخته آیت نجفی که به تازگی از سوی آکادمی فیلم اروپا جزو 15 نامزد فیلم اروپائی برگزیده شده بود، یکشنبه شب 11 اکتبر( 19 مهرماه) موفق شد جایزه بزرگ جشنواره بین المللی - اسنابورگ آلمان را نصیب حود کند. این جایزه به همراه 10 هزار یوروبه کارگردان فیلم داده شد.
«آوازبی سرزمین» محصول مشترک آلمان و فرانسه است که تلاش های یک موزیسن ایرانی به نام سارا نجفی و گروهش که از زنان تشکیل شده را روایت می کند که میخواهند به همراه خوانندگان فرانسوی و تونسی یک کنسرت عمومی در تهران در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد برپا کنند.
این فیلم که ساخت آن سه سالی به طول انجامید از سال گذشته تا کنون در بیش از 50 جشنواره بین المللی شرکت کرده و شب گذشته دهمین جایزه خود را در کشورآلمان به دست آورد. این فیلم که ستایشی است از موسیقی ایرانی، ضمن قدرشناسی از قمرالملوک وزیری خواننده جاودانی ایران، به دنبال پیوند زدن موسیقی و آواز ایران با موسیقی و آوازغرب هم هست.
نمایش عمومی «آوازبی سرزمین» از اوایل سال آینده و با نمایش درسینماهای آلمان و فرانسه آغاز خواهد شد.گفتنی است جشنواره اسنابورگ هرساله از7 تا 11 اکتبر در شهر مرزی آلمان با هلند برگزار می شود و تم جشنواره صلح و مسائل انسانی است. امسال 8 فیلم در بخش مسابقه بودند که از میان آنها باید به فیلم - دیپان- اثر ژاک اودیار برنده نخل طلا اشاره کرد. همچنین سه فیلم دیگر این مسابقه در بخش های جشنواره کن هم شرکت کرده بود.