باني فيلم/سال ۲۰۱۷ سالن هاي نمايشي جهان شاهد اجراي ۱۰ نمايش از کارگردان برتر تئاتر خواهند بود.
مجله گاردين ده نمايش برتري را که سال ۲۰۱۷ به صحنه خواهند رفت را معرفي کرد.
هملت
نمايش “هلمت” تئاتر آلميدا از ماه فوريه سال ۲۰۱۷ افتتاح مي‌شود و نمايش “هملت” توسط آيکي که مدير مشاور اين تئاتر است به صحنه خواهد رفت. اين نمايش با حضور اندرو اسکات بازيگر نقش جيم موريارتي فيلم “شرلوک” اجرا خواهد شد. او رکورد قابل توجهي در مسير فعاليت تئاتري‌اش در نمايشنامه “امپراتور و گاليله” تئاتر ملي و نمايش “Cock” تئاتر رويال کورت به دست آورده است. او اکنون در سن ۴۰ ساگي نقش “هملت” به کارگرداني رابرت آيک را بر عهده گرفته و مقابل “ژوليت استيونسون” در نقش “گرترود”، “جسيکا براون فيندلي” در نقش “اوفليا” ايفا نقش مي‌کند.
رياکار
نمايش “رياکار” کمدي است که برنده جايزه بهترين نمايشنامه شده است و به کارگرداني کارگردان ماهر فيلم‌هاي کمدي فيليپ برين اجرا خواهد شد. ريچارد برن نويسنده اين اثر است.
آنتوني و کلئوپاترا
“آنتوني و کلئوپاترا” يکي از تراژدي‌هاي شکسپير است که سال ۱۶۰۶ نوشته شده است. اين اثر يکي از تراژدي‌هاي عاشقانه شکسپير است که اين بار توسط اقبال خان در تئاتر استنفورد به صحنه مي‌رود. در آن “ژوزتي سيمون” به عنوان ملکه مصري ظاهر خواهد شد. اقبال‌خان که نمايش جنجالي “اتللو” را با يک سياهپوست ساخته است اين‌بار تجربه جديدي از شکسپير را رقم خواهد زد.
بز، يا سيلويا کيست؟
دامين لوييس، که آخرين بار در نمايش “بوفالوي آمريکايي” ديويد مامت حضور داشت، هم اکنون در نمايش کلاسيک آمريکايي “بز، يا سيلويا کيست؟ ” نوشته ادوارد آلبي خواهد درخشيد.
لوييس در اين اثر ايفاگر نقش مارتين معمار ميانسالي است که زندگي خانوادگيش پس از آن که او عاشق يک بز مي‌شود فرو مي‌پاشد.
کارگرداني و تهيه کنندگي اين اثر بر عهده ايان ريکسون است و در سالن “رويال هي‌مارکت” انگلستان به صحنه مي‌رود.
وسواس
جود لاو فروردين‌ و ارديبهشت‌ سال ۲۰۱۷ با تئاتر “وسواس” برگرفته از فيلمي با همين نام به کارگرداني لوکينو ويسکونتي کارگردان نئورئاليست سينماي ايتاليا، بعد از ۲۲ سال به صحنه تئاتر باربيکن انگلستان باز مي‌گردد.او قرار است در اين تئاتر که با کارگرداني ايوو ون هوو برنده جايزه اوليويه سال گذشته براي کارگرداني نمايش “چشم‌اندازي از پل”، به صحنه خواهد رفت در نقش جينو به ايفاي نقش بپردازد. ويسکونتي “وسواس” را در سال ۱۹۴۳ بر اساس رمان “پستچي دو بار در مي‌زند” نوشته جيمز کين ساخت.
اين اثر به زندگي جينو که يک خانه به دوش آواره است مي‌پردازد که در يک مسافرخانه مشغول به کار مي‌شود. او به مرور زمان به همسر صاحب مسافرخانه علاقه‌مند مي‌شود و با همدستي يکديگر، صاحب مسافرخانه را به قتل مي‌رسانند اما پس از آن درگير شک و دودلي نسبت به هم مي‌شوند.
فرشتگان در آمريکا
نمايش “فرشتگان مرگ” اثر ماريان اليوت است که در تئاتر ملي انگلستان به صحنه خواهد رفت. اين اثر سرشار از صحنه هاي خيره کننده سياسي و مذهبي “توني کاشنر” با طراحي رويايي از “ناتان لين” آمريکايي و “دنيس گاف” و همينطور اندرو گارفيلد و راسل تووي است.
فريمن
سام مندس کارگردان فيلم پرفروش “جيمز باند”، نمايشنامه اي از “جز باترورث” را در رويال کورت لندن کارگرداني مي کند. اين نمايش که عنوان آن “freeman” است آپريل و مي به صحنه خواهد رفت. گفتني است؛ سام مندس کارگردان انگليسي است که بخاطر ساخت اولين فيلم خود با نام “زيباي آمريکايي” توانست جايزه اسکار بهترين کارگرداني را از آن خود کند. از جمله فيلم‌هاي مطرح مندس مي‌توان به زيباي آمريکايي، جاده‌اي به‌سوي تباهي، جاده انقلابي و اسکاي‌فال اشاره کرد.
ساعتي که ما چيزي درباره همديگر نمي‌دانيم
ويلز ويلسون در تازه ترين اثر خود نمايش “ساعتي که ما چيزي درباره همديگر نمي دانيم” را به صحنه خواهد برد. او اين نمايش فوق‌العاده بي‌کلام پيتر هاندکه را سال ۱۹۹۲ در ميدان شهر با ۴۵۰ شخصيت بر روي صحنه برد. اين اثر براي اولين بار سال ۱۹۹۴ در جشنواره فيلم ادينبورگ بريتانيا و سال ۲۰۰۸ به طور مسحور کننده اي در سطح ملي بر روي صحنه رفت. اين نمايش اکنون به عنوان بخشي از فصل جديد “لوکئوم” به اسکاتلند برگشته است.
هوس زير درخت نارون
اين نمايشنامه يوجين اونيل که اجراي آن تا سال ۱۹۴۰ در بريتانيا ممنوع شد، تراژدي يوناني است که اغراض نفساني و همچنين غرايز فرويد را در يک مزرعه آمريکايي نقل مي‌کند. کل نمايشنامه پيرامون مرد ۷۵ ساله به نام “افرايم کابوت” مي گذرد که با دختر جواني ازدواج کرده است؛ او علاقه و تمايل به داشتن پسر دارد. سام ياتس کارگردان اين اثر است.
هميلتون
اين نمايش که روايت داستان مهاجرت و تولد نسل نخست آمريکايي‌ها و الکساندر هميلتون از بنيان‌گذاران ايالات متحده را روايت مي‌کند، موفق به کسب ۱۱ جايزه توني شده است. کسب چنين موفقيتي براي نخستين بار صورت مي‌گيرد و رکورددار نامزدي “توني” پيش از اين نمايش “بيلي اليوت” در سال ۲۰۰۹ و توليد‌کنندگان سال ۲۰۰۱ بود که هر يک ۱۵ نامزدي کسب کرده بودند.
“هميلتون” که يکي از نادر نمايش‌هاي موزيکالي است که توانسته کاملا خود را وارد فرهنگ عاميانه در حدي گسترده کند. اين نمايش از نظر تجاري هم به شدت موفق است و هر هفته در برادوي ۶۰۰ هزار دلار سود مي‌کند. قرار است نمايش آن گسترده‌تر هم بشود و بعد از يک تور در شيکاگو در ماه سپتامبر به آمريکاي شمالي و لندن هم برود. اين نمايش براي کتاب و آهنگ آقاي ميراندا، کارگرداني توماس کِيل، رهبري ارکستر الکس لاکاموآر، رقص‌آرايي اندي بلانکنبولر، لباس‌هاي پل تازول و طراحي نور هاول بينکلي هم برنده توني شد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد