باني فيلم/ چهره هاي شناخته شده، فعالان و حتي کودکان در حرکتي بهترين خاطرات شان را از رييس جمهور ايالات متحده و بزرگترين دستاوردهاي او به اشتراک گذاشتند.
هيچ سه کلمه اي به غير از «بله ما مي توانيم» نيستند که بتوانند بهتر از کلمات ديگر کمپين رياست جمهوري باراک اوباما را به تصوير بکشند. اين جمله شعاري که براي نخستين بار در سال ۲۰۰۸ در ايالت نيوهمپشاير مورد استفاده قرار گرفت، باعث شد کانديداسي او فراگير شود و نظر راي دهندگاني را جلب کند که از سياست هاي واشنگتن خسته شده بودند.
حالا با توجه به اينکه در کمتر از ۱۰ روز ديگر اين رييس جمهور از کاخ سفيد بيرون خواهد رفت، اين شعار هم ريبوت شده است. کاخ سفيد ويديويي را با عنوان «بله ما مي توانيم: به يادماندني ترين لحظات شما از رياست جمهوري اوباما» را منتشر کرده است. اين ويديو که در آن چهره هاي شناخته شده، فعالان و کودکان به نمايش درمي آيد، به بزرگترين دستاوردهاي اوباما در کاخ سفيد نگاه مي کند. اين ويديو به اکتشاف در موضوعاتي مي پردازد که او نسبت به آن ها اقدام به افزايش آگاهي کرد، به رفتارهايي نگاه مي کند که او آن ها را تغيير داد و از مهم ترين لحظات رياست جمهوري اش ياد مي کند.
لئوناردو دي کاپريو، تام هنکس، الن دجنرس، جري ساينفلد، جان لجند، کري واشنگتن، ساموئل ال. جسکون و بسياري از چهره هاي ديگر در آن بهترين خاطرات شان را از رييس جمهور لحظاتي که باعث شد با خود بگويند «بله ما مي توانيم» را به اشتراک مي گذارند. جان لجند خواننده در آن اقرار مي کند: «من هرگز پيش از اين به خاطر نتيجه انتخابات گريه نکرده بودم.»
دي کاپريو مي گويد: «وقتي که من در سازمان ملل بودم و شنيدم که رييس جمهورمان مي گويد مسئله تغييرات اقليمي مهم ترين مسئله اي است که ما با آن مواجه هستيم، آن هم نه تنها ما و بلکه نسل هاي آينده، بسيار حرف الهام بخشي بود.»
اما دجنرس از استعدادهاي رقص پرزيدنت ياد مي کند و مي گويد: «مراسم CVS با ميشل خيلي باحال بود و رقصيدن با باراک در مراسم تولدش هم جالب بود. او خوب هم مي رقصد. نبايد براي اين سرزنشش کنند، تو رقصنده خوبي هستي.»
تام هنکس مي گويد سياست آقاي اوباما در مورد کوبا بود که بيشتر از همه روي او تاثير گذاشت. او در توضيح مي گويد: «او تمام قوانيني که در مورد کوبا وجود داشت را تغيير داد و اين کار را با خلاصه ترين انگيزه ممکن انجام داد و گفت کارهايي که تا الان کرديم عملي نشده اند.»
کري واشنگتن گفت رياست جمهوري اوباما باعث شد مردم حس کنند سهمي در کاخ سفيد دارند و اضافه کرد: «آدم واقعا تحت رياست جمهوري او آن سه کلمه اول قانون اساسي را حس مي کرد که مي گويند ما مردم هستيم.»
ساموئل ال. جکسون لحظه اي را به ياد آورد که لايحه حمايت از سلامت مقرون به صرفه تصويب شد و مي گويد: «من فاميل هايي دارم که نمي توانند پول بيمه سلامت را تقبل کنند بنابراين خيلي خوب بود که فهميدم اگر اتفاقي براي آن ها بيفتد، از آن ها حمايت مي شود.»
در اين ويديو همچنين کساني هستند که توضيح مي دهند چطور اوباما باعث شد آن ها طي رياست جمهوري اش حس کنند بخشي از کاخ سفيد هستند. آن ها از همه چيز از افزايش آگاهي در مورد خشونت جنسي تا امضاي تفاهم نامه اقليمي پاريس به عنوان به يادماندني ترين لحظات شان صحبت مي کنند.
يک دانش آموز مدرسه اي کلاس سومي به ياد مي آورد که چطور اوباما شخصا به نامه او پاسخ داد و مليندا گيتس، همسر بيل گيتس هم خاطره برخورد او با دانش آموزان مدارس بوستون را تعريف کرد. يکي ديگر از افرادي که در ويديو صحبت کرد از اوباما به اين خاطر تشکر کرد که او نخستين ديا (چراغ موشي هندي) را به مناسبت ديوالي (فستيوال نورهاي هند) در کاخ سفيد روشن کرد.
با وجود اينکه هيچ اشاره مستقيمي به رييس جمهور منتخب دونالد ترامپ در ويديو نمي شود، همه کساني که در آن حضور دارند حسي از غم را القا مي کنند. اوباماها در حال حاضر آماده آخرين خداحافظي خود با راي دهندگان آمريکايي مي شوند. آن ها آخرين مهماني خود را روز جمعه در کاخ سفيد برگزار کردند و ميشل اوباما هم آخرين سخنراني خود به عنوان بانوي اول ايالات متحده را ايراد کرد. بانوي اول که در رخدادي در کاخ سفيد به مناسبت تجليل از مشاوران مدرسه اي صحبت مي کرد، با اشک در چشمانش دفاعي احساس از گوناگوني آمريکا کرد. او به مخاطبان جوانش گفت که «کشور متعلق به شماست.»
آقاي اوباما هم روز سه شنبه در شيکاگو که زادگاهش است، آخرين سخنراني رسمي اش به عنوان رييس جمهور آمريکا را ايراد کرد.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد