برترين ها/ فصل هفتم سريال پرطرفدار و پربينندۀ شبکۀ AMC که سالهاست روي زبان ها افتاده و در حوزۀ زامبي‌ها حرف اول را در سينما مي‌زند؛ ويتريني از ايراداتي است که باعث شده تعدادِ بينندگان اين فصل به کمترين مقدار خود در ۴ سال اخير پخش سريال برسد. همچين دست‌يابي بزرگي مطمئنا نيازمند ايرادات جدي و غير قابل بخششي است که در ادامۀ مطلب به بررسي آنها مي‌پردازيم تا ببينيم آيا واقعا موقع خداحافظيِ مردگان متحرک از صدر پربيننده‌ترين سريال هاي چند سال اخير رسيده است؟

چند نفر به چند نفر؟!

همانطور که مي‌دانيد، بسياري از حوادث داخل سريال را با اقتباس از داستان هاي مصور آن خلق مي‌کنند. از همين رو از خيلي وقت پيش ها قرار بود که روزي، آنتاگونيستي بي‌رحم، تهديد بر انگيز و کشنده وارد داستان شود که نيگان نام دارد و با چوب بيسبالِ سيم‌خارداري‌اش که لوسيل نام دارد؛ مي‌خواهد ريک و گروهش را به سطوح بياورد.

قسمت پاياني فصل قبل که واقعا نيز جذاب و هيجان‌انگيز بود و يکي از بهترين اپيزود هاي سريال به حساب مي‌آيد؛ توانست تاحدودي قدرت و عظمت گروه ناجيان را که توسط نيگان رهبري مي‌شود، به نمايش بگذارد. نمايشي که در انتها به هنرنمايي جفري دين مورگان (نيگان) انجاميد و به بينندگان و به ويژه ريک و گروهش فهماند که با تهديدي بسيار بزرگ رو به رو شده‌اند.

اولين اشتباه فصل هفتمِ مردگان متحرک را، مي‌توان در اپيزود پاياني فصل قبلي پيدا کرد. آنجايي که نيگان براي انتقام‌گيري از ريک و برقراري عدالت اعلام کرد که مي‌خواهد يکي از اعضاي گروه ريک را با لوسيل بکشد. همين کار را هم کرد. اما متاسفانه به تصميم سازندگانِ فيلم، بايد تا شروع فصل بعدي براي پاسخ دادن به اين سوال صبر مي‌کرديم که "نيگان چه کسي را کشت؟”. مدت زمان زيادي که تا شروع فصل هفتم باقي مانده بود، زمان بسيار زيادي بود تا بينندگان و طرفدارانِ سريال به بررسي سرنخ هاي داستاني بپردازند و قرباني احتمالي نيگان را پيدا کنند و از همه مهم‌تر اينکه براي هر يک از قرباني هاي احتمالي يک بار سوگواري پيش از مرگ بگيرند و متلاشي شدن هرکدامشان را به نوبت متصور شوند.
پس اينطور که پيداست در اپيزود آغازينِ فصل هفتم بدونِ هيچ هيجان و شوکِ غير منتظره‌اي قرار بود به تماشاي مرگ يکي از اعضاي گروه ريک بپردازيم. حتي اگر عضو بسيار دوست داشتني و محبوبي مثل گلن باشد که از اپيزود دوم سريال با ريک همراه بوده. البته اندوهِ مرگ گلن را پيش از اينها يک بار تجربه کرده بوديم؛ اما اينبار به نظر مي‌رسد هيچ راه برگشتي براي گلن وجود نداشته باشد.

اغلب سکانس هاي موجود در هشت اپيزودِ ابتدايي فصل هفتم مربوط به شومن بازي هاي نيگان و ديالوگ هاي مرموزانۀ آن است تا هرچه بيشتر به اهميت بسيار زياد آن پي ببريم. اگر سازندگانِ فيلم مقداري در پردازش نيگان در اين نيم‌فصل صرفه جويي مي‌کردند شرايطِ کنوني سريال خيلي بهتر از اينها مي‌شد. البته اين نيم‌فصل بيشتر پيش‌نمايشي براي قسمت هاي آيندۀ سريال و نبردِ بين ريک و نيگان به حساب مي‌آيد.

اما اشتباهِ بزرگي که منجر به اشتباهات بيشتري توسط سازندگانِ فيلم شد؛ اين بود که يک سناريوي سه – چهار قسمتي را در هشت قسمت کش دادند و از آن بدتر اينکه علي‌رقم زمان استاندارد اپيزود هاي اين سريال، برخي از قسمت هاي اين نيم‌فصل بيش از حد معمول طولاني بودند. طولي بدون هيجان که بيشتر صرف معرفي و آشنايي با نيگان شده بود.
امپراطوري ايزيکل، ديگر لوکشينِ جديدي است که در اين فصل وارد دنياي مردگان متحرک شده. اين امپراطوري توسط يک پادشاه غيرواقعي که يک ببر واقعي به همراه دارد، فرمانروايي مي‌شود و دست بر قضا از سوي ناجيان (گروه نيگان) تحت ظلم واقع شده است و مانند ريک‌ و الکساندريايي ها بايد مقدار زيادي از دارايي‌هايشان را به آنها تقديم کنند. احتمالا کارول و مورگان، دو شخصيت عميق و اميدوارکنندۀ سريال، قرار است پل رابط بين امپراطوري و الکساندريا باشند. البته بايد در نظر داشت که اين دو شخصيت از اتفاقاتي که براي ريک و گروهش افتاده بي‌خبر هستند و فعلا خود را ملزوم به سرزدن به الکساندريا نمي‌دانند.

از سويي ديگر نيز ساشا و مگي در هيل‌تاپ در گير و دارِ رئيسِ آنجا مشغول زندگي هستند تا فرزند مگي که پدرش به تازگي توسط نيگان به کام مرگ رسيد، به دنيا بيايد. ناجياني که در اين فصل با آنها رو به رو شده‌ايم خيلي بزرگتر از دار و دستۀ فرمانداري هستند که در ماجراهاي زندان به مدت دو فصل با آنها دست و پنجه نرم کرديم. از طرفي ديگر نيز حضور نيگان در مردگان متحرک براي فصل هشتم نيز توسط جفري دين مورگان به تاييد رسيد و اينطور که پيداست قرار است شاهد کش و قوس هاي بسيار زيادي بين ريک و نيگان باشيم. کش و قوسي که در نهايت منجر به يک جنگ بزرگ مي‌شود. جنگي که در يک سوي آن ناجيان به فرمانروايي نيگان قرار گرفته‌اند و در سوي ديگر آن الکساندريايي ها و هيل‌تاپي ها و امپراطوري ايزيکل.

يکي ديگر از مهم‌ترين اتفاقاتي که طي اين فصل و به ويژه در آغاز آن افتاد؛ ايجاد يک وضعيت روحي و رواني نگران کننده و غيرمعمول براي اعضاي گروه ريک است. از ريک که رهبر گروه بود و متلاشي شدن دو تن از اعضاي بسيار مهمش را تماشا کرد گرفته؛ تا پسرش کارل که در اين سن کم، خشونت هاي بسيار فجيعي را نظاره‌گر بوده و سوداي جواني‌اش در انتها ممکن است براي نيگان دردسر ساز باشد.
مخصوصا هنگامي که يواشکي وارد پايگاه ناجيان شد و پس از کشتن دوتا از سرباز هاي نيگان، همراه وي مشغول گشت‌زني در محيط پايگاه شد و البته همچنان به کله شقي هايش در مقابل نيگان ادامه داد و در مقابل نيز نيگان از هم‌صحبتي با کارل و بي‌پروايي هاي وي لذت مي‌برد. اما در سويي ديگر؛ ريک اصلا وضعيتِ مطلوبي ندارد. همانند شواليه‌اي که بدون سلاح به چنگ اژدها افتاده، فقط به دستورات اژدها گوش مي‌کند تا مبادا يکي ديگر از دوستانش به قتل برسند. ريکي که در اين نيم‌فصل مشاهده مي‌کنيم کاملا به زير کشيده شده و ابهتش را از دست داده و بيش از هرچيزي نياز به يک جرقۀ حياتي دارد تا به سمت پايگاه نيگان و ناجيان شعله بکشد و حداقل انتقام دوستانش را بگيرد.

دريل نيز وارد يک برهۀ اذيت کننده در زندگي‌اش شده و نيگان آن را کاملا در چنگ خود نگه داشته. دريل روزهاي زيادي در يک اتاق خالي بدون لباس کافي مشغول گوش دادن به يک موسيقي تومخفي و اعصاب‌خردکن است و ساندويج غذاي سگ مي‌خورد و به نوبۀ خود در مقابل پيشنهادِ نيگان مقاومت مي‌کند. پيشنهادي که مربوط به پيوستن به ناجيان و رها کردن ريک مي‌شود. دريل را هم که مي‌شناسيد؛ باوفايي که هيچوقت زير بار حرف زور نمي‌رود و در انتها نيز حتما انتقام خود را از کساني که پا روي دمش مي‌گذارند، مي‌گيرد.
تا اينجا که هشت قسمت از اين فصلِ ناکام مي‌گذرد هنوز آنطور که بايد، طرفداران از سريال لذت نبرده‌اند و تنها در قسمت اولِ فصل به سوال چند ماهۀ خود پايان دادند و سپس تنها روايت داستاني را تماشا کردند که به هيچ وجه پتانسيل اين همه کشش را ندارد و بايد خلاصه تر از اين حرف ها روايت مي‌شد. خوشبختانه اپيزود هشتم، با روندي که داشت طرفداران را تا حد زيادي به نيم فصل دوم اميدوار کرده است و حتي جفري دين مورگان نيز در ابنباره در مصاحبه‌اش اعلام کرده است که شاهد دو اپيزود بسيار هيجان انگيز پس از تعطيلات هستيم که وي نيز در آنها حضور مهمي خواهد داشت.

علاوه بر هيل‌تاپي ها و امپراطوري ايزيکل، به نظر مي‌رسد گروهي از زنان نيز در فواصل دورتر وارد ماجرا شوند که البته طي سوگندي که تارا در مقابل دوستش که عضو اين گروه است خورد، قرار نيست هيچوقت محل اقامت اين گروه را براي اعضاي گروه خودش فاش کند. حتي در انتهاي اپيزود ششم نيز شاهد بوديم که تارا در مقابل پرسش هاي روزيتا سکوت کرد و هيچ حرفي در رابطه با گروهي که در جنگل با آنها ملاقات کرد نزد. بهرحال بايد منتظر باشيم و ببينيم که در آينده کش مکش هاي بين ريک و نيگان چگونه ادامه پيدا مي‌کنند.

آيا الکساندريا به کمک هيل‌تاپ و امپراطوري ايزيکل از پس ناجيان و نيگان بر مي‌آيند يا تارا نااميدوارانه به سمت گروه زنانه اما بسيار بي‌رحمي مي‌رود که در جنگل بدون حضور حتي يک مرد زندگي مي‌کنند و دست بر قضا از ناجيان نيز دل پري دارند و چه بهتر از اينکه در حضور سه قبيلۀ ديگر، فرصتي براي انتقام گيري از ناجيان داشته باشند.
مردگان متحرک در سال هاي متوالي توانسته مهمان هميشگي بسياري از مردم در سطح جهان باشد و به بزرگترين پروژۀ سرگرمي مربوط به دنياي زامبي ها تبديل شود و دنيايي کاملا جديد و پساآخرالزماني را خلق کند که مردم زيادي از تماشاي اتفاقات رخ داده در آن لذت مي‌برند. مخصوصا اگر شخصيت هاي دوست داشتني و محبوبي نظير ريک و دريل و … نيز در داستان حضور داشته باشند که عده‌اي با آنها ارتباط عميق قلبي وارد کنند که مرگ هر يک از آنها موجب ناراحتي جمع کثيري از مردم جهان مي‌شود.

به تازگي نيز شاهد جفري دين مورگان هستيم که با حضور خود در همين يک نيم‌فصل، خود را در دل بسياري از طرفداران سريال جا کرده است و علي‌رقم منفور شدن، به محبوبيت بسيار زيادي دست پيدا کرده است. اميدواريم به همين زودي ها ريک انتقام خود را با مرگ نيگان از ناجيان نگيرد تا هرچه بيشتر شاهد هنرنمايي هاي اين شخصيت دوست داشتني و تازه وارد اما حرفه‌اي باشيم که البته سازندگان بيش از اندازه به ويژگي هاي مثبت آن ايمان دارند و در مصرف آن اسراف مي‌کنند و اغلب به جاي نمايش هاي خوفناک و ترسناک، شاهد وراجي هاي چند دقيقه‌اي و يک طرفه‌اي هستيم که در آنها مدام مشغول ثابت کردن قدرت خود به اطرافيانش است.

ادامۀ فصل هفتم سريال مردگان متحرک پس از تعطيلات پيش رو آغاز مي‌شود. به شخصه به عنوان طرفداري که سالهاست اين سريال را دنبال مي‌کنم، آرزومندم که در نيم‌فصل دوم به اوج شکوه خود بازگردد و از پتانسيل بسيار خوبي که دارد به نحو احسن استفاده کند و طرفداراني که در اين روز ها از آن نااميد شده‌اند را راضي نگه دارد.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد