برترين ها/ تحليل تيم برتون از سخت ترين کارهاي عالم است زيرا او ۳۵ سال است فيلم هايي مي سازد که فقط با مهر اختصاصي خود وي تعريف و معنا مي شود و فلسفه وجود آنها چيزي الا خود وي نيست.
عنوان فيلم جديد تيم برتون، «خانه خانم پرگرين براي بچه هاي خاص است اما شکي نيست خانه اي که در اين فيلم مي بينيم، خانه خود برتون براي بچه هاي خاص و بهتر بگوييم اين عرصه، عرصه اختصاصي و اين موجودات، تمام و کمال تيم برتوني هستند و از وادي مختص به وي مي آيند.

اکثر فيلم هاي برتون، سوژه هايي غيرمتعارف و مخصوص خود وي داشته و واقعاً خاص بوده اند و اين موج که با شاهکاري مثل «ادوارد دست قيچي» در سال ۱۹۹۰شروع شد و با «اسليپي هالو» (۱۹۹۷) ادامه يافت و با «سوييني تاد» (۲۰۰۷) به نقطه اوج تازه اي رسيد، حالا در قالب فيلم جديد برتون هم جلوه گري ويژه اي دارد.
در هاليوود اين به يک ضرب المثل تبديل شده که «کافي است نام تان تيم برتون باشد تا با طرح ساخت هر فيلم عجيب تان موافقت شود» و شکي نيست که مخلوقات و کاراکترهاي آثار سينمايي او به قدري غريب اند که در قالب فيلم هاي هيچ کارگردان ديگري مجوز ساخت نمي گيرند.

غذاهاي ويژه يک بارون

البته فيلم جديد برتون براساس رماني از رنسام ريگز ساخته شده که به اندازه کافي سوژه و آدم هاي عجيب در آن هست که برتون بتواند روي آنها مانوور انجام بدهد و اين دو نفر را اعضاي مناسب تيمي يکدست و هماهنگ جلوه بدهد. داستان ريگز و ورسيون سينمايي برتون به ما مي گويند که در جريان جنگ جهاني دوم و در بمباراني که نازي ها بر مناطقي از بريتانيا انجام دادند، يتيم خانه زيباي بچه هايي که در فيلم مي بينيم ويران شد ولي پس از آن شرايط براي آنها به تدريج توام با امنيت بيشتري شد.
حالا پس از گذشت ۷ دهه و در حالي که اين «کودکان برتوني» خيال بزرگ و پير شدن ندارند (!) خطري تازه براي آنها سر برآورده است که از جانب يک بارون (ساموئل ال جکسون) است. اين بارون به دنبال هر موجود جانداري است تا با اشتياق و رضايت هر چه بيشتر چشم هاي آنان را از جا دربياورد و به عنوان غذاي خود بخورد!

عقاب هاي بلند پرواز

در ۷ دهه اي که بچه ها امنيت داشتند و هنوز گذارشان به اين بارون بي رحم نيفتاده بود، به همت خانم پرگرين (اوا گرين) امنيتي کاذب و در عين حال واقعي را تجربه کردند زيرا پرگرين با تکرار دائمي زندگي آنها در روز قبل از بمباران نازي ها اين بچه ها را در يک بهشت تصنعي حفظ کرده بود و تکرار زندگي آدم ها در يک روز خاص (و به دفعات تجربه کردن يک روز) البته سوژه اي است که بيش از ۲۰ سال پيش در فيلم ماندگار «Groundhog Day» هم تجربه و عرضه شد، هم پرگرين که قابل تبديل شدن به يک عقاب بلند پرواز است و هم اطرافيان وي که بينشان خانم اووست (جودي دنچ) هم مشاهده مي شود، بسيار عجيب و غريب اند و مي توانند کارهايي را انجام بدهند که فقط از جن و پري ها برمي آيد.
با بازي هنرمندانه اين هنرپيشه ها و البته به لطف گريم مفصل و در عين حال فانتزي صورت گرفته روي آنان بيننده دائماً حس مي کند با يک قصه صرف طرف است ولي هر چقدر هم رنسام ريگز در زمان نگارش اين داستان و ترسيم کاراکترهايش دست به خلق چيزهاي عجيب زده باشد، در جريان اقتباس سينمايي برتون آنها تبديل به همان موجودات برتوني هميشگي و مخلوقات اختصاصي وي شده اند.

اينجا وادي هري پاتر نيست اما…

اين قطعاً مدرسه هاگ وارتز که محل تحصيل کودکان طالب سحر و جادو در سلسله کتاب ها و فيلم هاي هري پاتر تلقي مي شود، نيست ولي داستان ريگز و فيلم برتون به ما مي گويند که راز بزرگي در ارتباط با اين بچه ها و افراد تحت سرپرستي خانم پرگرين وجود دارد که آنها تمايلي به بيان آن ندارند.
راز بزرگ آنها داشتن تواني غيرمعمول و ماندگاري چشمگير و انجام حرکات معجزه وار و فرابشري است و هر فردي هم که به جمع شان اضافه مي شود، اين خصلت را دارد. يکي از آنها جاکوب پورتمن (آسا باترفيلد) است که راهي طولاني از فلوريداي آمريکا را تا اين نقطه دور در خاک بريتانيا طي کرده تا به چشم خود ببيند که بر سر خانه سابق پدري اش چه آمده و در جريان بمباران ها به چه روزي افتاده است. پدربزرگ او (ترنس استمپ) در رويارويي با موجودي بزرگ و کريه به نام هالوگاست کشته شده و اين ماندگارترين زخم بر قلب و وجود جاکوب است.

سفر در دل زمان

جاکوب با قانع کردن پزشک روانکاو خود (اليسون ياني) مجوز سفر به شبه جزيره بريتانيا و به واقع کشور کوچک و سرسبز ولز در دل بريتانيا را مي گيرد ولي با اين شرايط که پدر بي حوصله و کمي تا قسمتي ديوانه وي (کريس اوداد) او را همراهي کند. اما جاکوب با جا گذاشتن پدرش خود را به محل زندگي خانم پرگرين مي رساند تا آنجا با بچه هاي خاص و داراي قابليت هاي فوق العاده اي ديدار کند که زماني همنشينان پدربزرگ مرحوم وي بوده اند. او به واقع به سرزمين ويژه و اختصاصي تيم برتون وارد مي شود و به عرصه اي که در هنر سينما و در عرصه خيال و فانتزي فقط در نزد برتون و ميان مخلوقات او آن را مي توان يافت.
به آرامي در مي يابيم که جاکوب بسياري از عادت هاي پدربزرگش را به ارث برده است و چون اينجا وادي اختصاصي برتون است. او با زني آشنا مي شود که سالها و شايد هم قرن ها پيش زن محبوب پدربزرگش بوده و امکان سفر در دل زمان و کوچ به هر مقطعي از گذشته، اين امر را در قالب اين قصه خاص مقدور ساخته است. حالا به نماهاي پاياني فيلم مي رسيم که با قلم جين گولدمن و بر طبق سلايق برتون مامن هر رويدادي است و حتي يک جنگ اسکلت ها با يکديگر به سبک و روال ۷۰ سال پيش وي هري هاوزن را هم مي بينيم. همه چيز جور شده است تا برتون با افکار منحصر به فرد خود زندگي کند و لذت ببرد و فروش قابل توجه فيلم طي ۸ هفته اکران آن در سطح جهان نشان مي دهد که سينما دوستان نيز اين نوع سينما را پس نمي زنند.

مشخصات فيلم

دنياي ويژه تيم برتون و فيلم جديدش

عنوان: «خانه خانم پرگرين براي بچه هاي خاص»

محصول: کمپاني هاي فاکس و TSG

تهيه کنندگان: پيتر چرنين، ينو تاپينگ، درک فري و کاترلي فروئن فلدر

سناريست: جين گولدمن براساس رماني از رنسام ريگز

کارگردان: تيم برتون

مديرفيلمبرداري: برونو دلبونل

تدوينگر: کريس لبنزون

بازيگران: اوا گرين، آسا باترفيلد، کريس اوداد، آليسون ياني، روپرت اورت، ترنس استمپ، الا پرنل، جودي دنچ، ساموئل ال جکسون، کيم ديکنز، اولان جونز، فينلي مک ميلان، لورن مک کراستي، جورجيا پمبرتون، ميلو پارکر، پيکسي ديويس و هايدن کيلر استون.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد