ايلنا/ محسن شريفيان درباره سابقه حضورش در جشنواره موسيقي فجر گفت: سابقه حضورم در جشنواره موسيقي فجر به نهمين دوره اين فستيوال برمي‌گردد. من با گروه‌هاي مختلفي در جشنواره فجر به روي صحنه رفته‌ام و گروه موسيقي "ليان" هم سابقه زيادي در اين جشنواره فجر دارد.

سرپرست گروه "ليان" درباره اجراي اين گروه در سي و دومين جشنواره موسيقي فجر اظهار کرد: "ليان" براي هر اجرايش يک سورپرايز يا حرکت تازه دارد که هيچ‌وقت دستاويز کارهاي تبليغاتي آن نبوده، چون وقتي مخاطب به کنسرت مي‌آيد تازه مي‌فهمد اتفاق نوي کنسرت ما چيست. در کنسرت‌مان در جشنواره موسيقي فجر هم اتفاق جالبي خواهد افتاد

وي افزود: من در قالب سي و دومين جشنواره موسيقي فجر کنار گروه "ليان" يک گروه خوب از موسيقي بوشهر را معرفي مي‌کنم و اين کاري است از عهده من برمي‌آيد. اين گروه شيوه متفاوتي از موسيقي بوشهر را ارائه مي‌دهد و نوازندگان بسيار خوبي دارد که تا کنون در جشنواره ديده نشده‌اند. من اين اتفاق را به جشنواره موسيقي فجر هديه مي‌دهم.

اين محقق موسيقي بوشهر درباره انگيزه‌اش از معرفي يک گروه جديد در جشنواره فجر گفت: من در جشنواره موسيقي فجر بزرگ شده‌ام و مي‌خواهم با اين کارم به جشنواره بها بدهم. دلم مي‌خواهد موسيقي بوشهر و نوازندگان منطقه‌ام به مردم ايران معرفي شوند. شايد معرفي اين گروه‌ها وظيفه‌اي برعهده جشنواره باشد ولي به هر حال اين اتفاق کنار گروه "ليان" مي‌افتد که در موسيقي فولک ايران يک برند است.

سرپرست گروه "ليان" ضمن اشاره به فروش تمامي بليت‌هاي کنسرتش در جشنواره فجر و پيشتاز بودن "ليان" از اين حيث در ميان گروه‌هاي نواحي، در مورد اجراي‌ گروهش در سالن رودکي گفت: انتخاب سالن رودکي براي محل اجراي گروه ليان تصميم مسئولان جشنواره بوده و ما به اين تصميم احترام مي‌گذاريم اما ظرفيت گروهى که سالن ميلاد نمايشگاه و تالار وحدت رو "سولدآوت" مى کند بيشتر از اين‌هاست و اجراهايي که ما در سالن‌هاي ديگر داشته‌ايم آن را اثبات مي‌کند.

محسن شريفيان در پاسخ به سوالي درباره کيفيت گروه‌هاي دعوت شده به سي و دومين جشنواره موسيقي فجر اشاره کرد: ما اکنون همراه گروه‌مان در حال اعزام به فستيوال "جاده ابريشم" هستيم که در چين برگزار مي‌شود، بنابراين به خاطر تمرکزي که روي اين فستيوال داشتم، چندان نتوانستم که روي جدول اجراهاي سي و دومين جشنواره موسيقي فجر دقت کنم. با اين وجود يک بار جدول اجراهاي جشنواره را ديدم و به نظرم آمد که هر گروهي که فعاليت مي‌کند در اين جشنواره حضور دارد. شايد سياست جشنواره اين بوده که از همه گروه‌هاي فعال موسيقي براي اجرا در اين جشنواره دعوت کند و دل همه را به دست بياورد.

او در ادامه تأکيد کرد: به نظرم نبايد هر گروهي با هر سطح هنري بتواند در جشنواره موسيقي فجر شرکت کند و اعتقاد دارم که بايد شأن هنري جشنواره فجر رعايت شود. من کاري به تعدد گروه‌ها و سوابق آن‌ها ندارم. حرف من اين است که سابق بر اين آثار ارائه شده به جشنواره فجر بررسي مي‌شدند و گروه‌هاي انتخابي جشنواره با حساسيت انتخاب مي‌شدند. الآن اين موضوع رعايت نمي‌شود که شايد به نفع جشنواره نباشد و به اعتبار آن لطمه بزند.

سرپرست گروه "ليان" اضافه کرد: الان جشنواره "ومکس" همچين وضعيتي دارد و مثلاً به ما پيغام مي‌دهد که ما از ميان بيش از ٧٠٠ گروه، شما را انتخاب کرده‌ايم تا به جشنواره "ومکس" بياييد و اجرا کنيد. جشنواره فجر هم در گذشته همچين وضعيتي داشت و اجرا در آن براي گروه‌ها اعتبار بود.

باسابقه‌ترين عضو سي و دومين جشنواره موسيقي فجر گفت: جشنواره حتي از تجربيات دست‌پرورده‌هاي خودش هم استفاده نمي‌کند که اين موضوع چندان جالب نيست. من حدود 2 ،3 سال بود که به خاطر مسائلي از اين قبيل در جشنواره فجر شرکت نمي‌کردم. اين‌بار هم که در جشنواره حضور يافتم به خاطر آن بود که يک بخش از موسيقي منطقه‌‌ام که مهجور باقي مانده، به واسطه گروه "ليان" مطرح شود. متأسفانه موسيقي منطقه ما گاهي بد معرفي مي‌شد و ما سعي مي‌کنيم که تصوير درست آن را به مخاطب ايراني ارائه دهيم.

محسن شريفيان ادامه داد: جشنواره موسيقي فجر بخشي از هويت ما است و ما در اين‌باره با هيچ کس تعارفي نداريم. ما خودمان بايد ممارست کنيم تا کيفيت اين جشنواره بالا برود. من کاري به اين موضوع ندارم که دبير جشنواره چه کسي است. اين‌که دبير جشنواره دوست من باشد يا نباشد مهم نيست، مهم اين است که جشنواره کيفيت داشته باشد. دلم مي‌خواهد از نتيجه‌ دوره‌هاي قبلي جشنواره استفاده شود. مسئولان ما مي‌دانند که جشنواره مشکلاتي دارد ولي نمي‌خواهند آن را حل کنند. دليلش را هم واقعاً نمي‌دانم.

آکا صفوى، اکلو فرامرزى خواننده‌هاى گروه ليان و حسين سنگسر، مرتضي پاليزدان، حميد اکبرى، مهدى شريفيان، ايمان قاسمى و امين سليميان از نوازندگان ثابت گروه ليان هستند.

گروه موسيقي بوشهري "ليان" به سرپرستي محسن شريفيان در سي و دومين جشنواره موسيقي فجر در تاريخ پنج‌شنبه 30 دي‌ماه ساعت 21:30 در سالن رودکي به روي صحنه خواهد رفت.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد