جيم/ مخاطبان راديو «پيمان طالبي» را از «جوان ايراني سلام» و اجراهاي بي‌نظيرش در برنامه صبحگاهي راديو جوان مي‌شناسند. او البته يکي دو سالي است که به تلويزيون کوچ کرده‌است و تجربه موفقي در اجراي برنامه «مردم چي ميگن؟!» و «زنده رود» دارد. طالبي در مسابقه «خانه ما» گويندگي نريشن‌ها را بر عهده دارد و به خوبي از پس اين کار برآمده است. با او درباره اين مسابقه هم کلام شديم.
چه شد که پذيرفتيد گوينده اين مسابقه باشيد؟
من به هرحال راديويي هستم و تجربه گفتن نريشن را دارم. با کارهاي اجتماعي هم که درون مايه طنز دارند خيلي راحت هستم. خيلي اتفاقي با دوستان‌مان که در خانه مستند هستند، آشنا شدم. کار را خيلي دوست داشتم به همين دليل قبول کردم و يک سري ايده‌ها در حوزه کلامي ارائه کردم که از آن‌ها استقبال کردند.
تيپ نريشن گفتن شما معمولا در مسابقات به کار گرفته مي‌شود، وجه تمايز کار شما چيست؟
در برنامه‌هايي به اين شکل با درون مايه طنز بار تخريب روي آدم‌ها يک ذره زيادي به چشم مي‌خورد. در اين برنامه بي‌احترامي نمي‌کنيم و کل بار طنزمان روي اتفاقات است و هيچ شرکت‌کننده‌اي را مسخره نمي‌کنيم. رويکرد طنز خيلي ملايمي داريم که شما وقتي کار را مي‌بينيد شايد خيلي نخنديد اما شوخي مي‌کنيم که کار شيرين شود.
اين شوخي‌ها مبتني بر متن است؟
بله. من در اين کار کاملا به متن متکي و متعهد هستم. چون نويسنده و کارگردان کار آقاي رمضان خيلي خودشان مسلط هستند جزو معدود کارهايي است که خودم را خيلي به متن ملزم مي‌کنم.
علت موفقيت مسابقه چيست؟
هميشه رقابت و برنامه‌هايي که در آن رقابت وجود دارد براي ما جذاب است. الان اگر به کسي بگويند به شما 500 هزار تومان مي‌دهند يک ماه خانواده پنج نفره را تامين کن به شما مي‌خندد، آن هم در شهرهاي بزرگي مثل تهران و اصفهان. اما در جريان مسابقه همه در فکرند کاري کنند مبلغ بيشتري از اين 500 هزار تومان بماند و براي اين هدف کارهاي خارق العاده‌اي مي‌کنند. مثلا حاضرند گرسنگي بکشند تا پول بيشتري به جيب بزنند. البته برخي بينندگان به اشتباه تصور مي‌کنند که مي‌خواهيم بگوييم مي‌شود با 500 هزار تومان زندگي کرد. در حالي که چنين چيزي نيست. ما مسابقه گذاشتيم و اين يک فضاي رقابتي است.
ولي بحث صرفه‌جويي جزو اهداف مسابقه بوده است؟
بله صد در صد. صرفه جويي رويکرد اين برنامه هست. ما مي‌خواهيم بگوييم اگر بخواهيم، مي‌توانيم. مثلا اگر بحران آب پيش بيايد مي‌توانيم مديريت کنيم يا وقتي در تابستان مي‌گويند کمتر آب مصرف کنيم گاهي مي‌شود کارهايي کرد که به کل جامعه کمک شود. رويکرد ديگري هم که دارد جلوگيري از تجمل گرايي است مثلا اين که مي‌شود در مهماني اشکنه درست کرد و همه دور هم باشند و بخندند.
شما نريشن‌ها را بعد از ضبط گفتيد؟
بله. ضبط سري اصفهان شهريور تمام شد و دوستان آمدند تصاوير را تدوين کردند. من مرحله يکي مانده به آخر وارد مي‌شوم. ابتدا يک بار خودم تصاوير را مي‌بينم و از بعضي نکات يادداشت بر مي‌دارم و بعد متن را مي‌خوانم و در تصوراتم اتفاقات را مرور مي‌کنم و سپس متن را مي‌گويم. يعني هم‌زمان فيلم را نمي‌بينم.
انجام اين کار چه بازخورد‌هايي براي شما داشته است؟
عمدتا صداي من را تشخيص داده‌اند و ازکار هم راضي هستند. اين هم بيشتر به اين خاطر است که من قبل از اين که تصويرم ديده شود، صدايم شنيده شده بود.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد