هنر آنلاين/ با معرفي آثار بخش سوداي سيمرغ و چشم‌انداز سينماي ايران، فيلم‌هايي که از جشنواره فجر باز ماندند مشخص شدند.

در حالي که اسامي فيلم‌هاي حاضر در بخش سوداي سيمرغ جشنواره 35 به صورت کامل اعلام شد، برخي فيلم‌ها يا به زمان مورد نظر براي تحويل اثر نرسيد و يا در بخش انتخاب نتوانستند نظر هيئت داوران را جلب کنند.

در اين ميان برخي آثار هرچند کارگردانان نام آشنا و کارکشته‌ پشتشان قرار داشت، اما هيئت انتخاب جشنواره از حضور آن‌ها بنا به دلايل مختلف ممانعت کرد. در اين مجال نگاهي داريم به فيلم‌هايي که در جشنواره امسال حضور ندارند و بايد ديد سال آينده در اکران عمومي چه سرنوشتي برايشان رقم خواهد خورد.

کاناپه

"کاناپه" به کارگرداني کيانوش عياري که گفته مي‌شود به علت مميزي‌هاي بسيار از جشنواره جا ماند، فيلمي که از همان روز اعلام نتايج هيئت انتخاب همه را به وادار به واکنش کرد، چرا که بازيگران اصلي زن فيلم از کلاه گيس استفاده کرده‌اند و در واقع در فيلم در مقابل محارم خود حجاب ندارند. عياري پس از اعلام اين نتيجه عنوان کرد که ديگر هرگز در سينماي ايران فيلمي نمي‌سازد که زنان فيلمش در مقابل محارم خود حجاب داشته باشند. "کاناپه"، روايت زندگي دو خانواده‌اي است که مي‌خواهند با هم وصلت کنند، اما در نهايت يک کاناپه باعث ايجاد مشکلاتي در زندگي آنها مي‌شود. بازيگران: فرهاد آييش، ابوالفضل پورعرب، بابک حميديان، فرگل فربخش، آتوساانواريان، بيتابيگي، سميراذکايي، تينا عبدي، رزيتاسلطاني، باحضور فريباکامران وجهانگيرالماسي


هجوم

شهرام مکري که سال گذشته فيلم "ماهي و گربه" او درگروه هنر و تجربه بازخورد بسيار خوبي داشت، امسال تصميم گرفت "هجوم" را با همان سبک و سياق اما به شکلي ديگر بسازد. فيلم ساخته شد و با توجه به اين که مکري منتظر اکران فيلمش در جشنواره سي و پنجم بود ، به علت مميزي هاي فراوان امکان حضور در بخش چشم انداز سينماي ايران را هم ندارد. داستان "هجوم" درباره يک تيم ورزشي آماتور و مربي شان است. اعضاي تيم رازي براي پنهان کردن دارند و گروهي در جست وجوي پيدا کردن سرنخ هايي از اين ماجرا هستند. بازيگران: بابک کريمي، محمد ساربان، لوون هفتوان، عبد آبست، الاهه بخشي، پدرام شريفي، مهدي اعتماد سعيد، بهزاد دوراني، ميلاد رحيمي، فراز مديري، سجاد تابش، محمد برهمني، سعيد زارعي، ايمان صياد برهاني، مجيد يوسفي، اسماعيل گرجي، علي ميري، رامتين هوشمند، محمد تقي زاده فريد، مجيد اسدي، سهيل سميعي، زهرا سليمانيان


لِرد

گفته مي‌شود "لرد" به کارگرداني محمد رسول اف نيز به علت مميزي امکان حضور در جشنواره را نيافته است. داستان فيلم درباره‌ مردي به نام رضا است که براي اداره‌ مزرعه‌ خود، در زنجيره‌ روابط فاسد محلي گرفتار شده است. اين فيلم سال گذشته پروانه‌ ساخت خود را از اداره نظارت و ارزشيابي وزارت ارشاد دريافت کرده بود. رسول اف پس از چند سال دوري از توليدات رسمي سينماي ايران، "لِرد" را در سکوت خبري در شمال کشور و بخش‌هايي در تهران مقابل دوربين برد. محمد رسول اف فيلم‌هاي "گاگومان"، "جزيره آهني"، "باد دبور"، "کشتزارهاي سپيد"، "به اميد ديدار" و "دستنوشته‌ها نمي‌سوزند" را در کارنامه خود دارد. رضا اخلاقي‌راد، سودابه بيضايي، نسيم ادبي، ميثاق زارع، زينب شعباني، ژيلا شاهي، مهدي مهربان، مجيد پتکي، باقر يکتا، سپهر عبادي، محمد پورحسن، امين نامدار، شهرام يحيايي بازيگران اين فيلم هستند.


"نهنگ عبر 2؛ سلکشن رويا"

سامان مقدم پس از اين که فيلم "نهنگ عنبر" به نمايش درآمد و مورد توجه مخاطبان قرار گرفت، تصميم گرفت "نهنگ عنبر 2؛ سلکشن رويا" را نيز به تصوير بکشد و اين کار را کرد ولي فيلم در بخش انتخاب از دور خارج شد. زوج اصلي "نهنگ عنبر؛ سلکشن رويا" رضا عطاران و مهناز افشار هستند. داستان فيلم ادامه ماجراهاي ارژنگ صنوبر و رويا است. نام فيلم اما يادآور يکي از سکانس‌هاي بامزه "نهنگ عنبر" است جايي که ارژنگ آهنگ هاي مورد علاقه رويا را در نواري به نام "سلکشن رويا” به او مي دهد. رضا عطاران، مهناز افشار، ويشکا آسايش، حسام نواب‌صفوي، رضا ناجي، اميرحسين آرمان، سيروس گرجستاني و علي قربان‌زاده بازيگران اين فيلم هستند.


ساعت پنج عصر

قرار بود مهران مديري با اولين فيلم سينمايي خود در مقام کارگردان به جشنواره بيايد که اين اتفاق به علت عدم اتمام فيلمبرداري نيفتاد و گروه فيلمبرداري مديري به رهبري محمود کلاري همچنان مشغول کار هستند. "ساعت 5 عصر" روايت يک صبح تا شب از زندگي مردي است با بازي سيامک انصاري که قرار است پرونده‌اي را به سرانجام برساند اما در پي اين روند اتفاقاتي برايش رخ مي‌دهد. برخلاف آنچه تصور مي شد مديري در فيلم سينمايي خود ظاهرا قرار است از داستانها و سبک وسياق سريال‌هايش فاصله بگيرد. در اين فيلم علاوه بر خود مديري و انصاري، آزاده صمدي و امير جعفري نيز به ايفاي نقش مي‌پردازند. از عوامل ديگر اين پروژه مي توان از عليرضا شمس به عنوان دستيار اول و برنامه ريز ،محمود خرسند به عنوان مدير صدابرداري، ميشا جودت به عنوان طراح گريم، امير حسين حداد به عنوان طراح صحنه و لباس و سيد حسين هاديانفر به عنوان جانشين تهيه کننده و مدير توليد نام برد.


ملي و راه هاي نرفته اش

تهمينه ميلاني همانند گذشته و ساير آثار خود همچنان دراين فيلم دغدغه اش مسائل اجتماعي و خانوادگي است. پس از اعلام اسامي و حذف فيلم ميلاني، او در پستي نوشت: شايعات زيادي درباره عدم حضور " فيلم ملي (مليحه) و راه‌هاي نرفته‌اش " در فضاي مجازي پخش شده است و عده‌اي از شما نگران از عدم حضور فيلم در جشنواره فيلم فجر سوال فرموده‌ايد ، واقعيت اين است که فيلم به دليل موضوع آن (خشونت خانگي) که از نظر من و همسرم اولويت فرهنگي است و مي‌تواند راهگشاي زوج‌هاي جوان به زندگي بهتر شود، مورد پذيرش هيئت انتخاب قرار نگرفته است و فقط همين. اميدوارم در اکران عمومي تاثير خود را در کاهش خشونت خانگي بگذارد . به نظر ما عوامل فيلم شايستگي تشويق داشتند که ممکن نشد . "ملي و هزار راه نرفته اش" داستان دختري جوان و کم تجربه به نام "مليحه" است که با ازدواجي نادرست و بدون رضايت خانواده با جواني به نام سيامک دچار مشکلاتي مي شود. بازيگران اين فيلم سينمايي عبارتند از:ميلاد کي مرام، ماهور الوند، جمشيد هاشم پور، السا فيروزآذر، سارا خوييني ها و ستاره اسکندري.


گيلدا

اميد بنکدار و کيوان عليمحمدي فيلم ديگري را در کارنامه خود ثبت کردند تحت عنوان "گيلدا". اين دو کارگردان که پيش تر تمامي آثارشان به بخش سوداي سيمرغ راه پيدا کرده بود امکان حضور در جشنواره فيلم فجر را نيافتند. در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: گيلدا، مالک رستوران سپيد، سياه ترين شب زندگيش را پشت سر مي گذارد. او براي نجات زندگيش تا صبح فردا فرصت دارد . مهناز افشار، سياوش مفيدي، حميدرضا پگاه، رضا شفيعي جم، هادي حجازي فر، فرخ نعمتي، مرتضي اسماعيل کاشي، حامد کميلي، سعيد چنگيزيان و هنرمند خردسال مهديار عزيزي بازيگران اين فيلم سينمايي هستند. با غيبت اين فيلم و "نهنگ عنبر 2" مهناز افشار در اين سال در جشنواره حضور نخواهد داشت.


لابي

ساخته محمد پرويزي است. "لابي" روايت آدم‌هايي است که آمده‌اند چند صباحي بمانند و بروند، گاهي از کنار هم بي‌تفاوت مي‌گذرند و گاهي مي‌مانند... هر مسافر قصه‌اي دارد. شهاب حسيني، ساره بيات، سحر دولتشاهي، مصطفي زماني، پگاه آهنگراني، عليرضا آقاخاني، بهنوش طباطبايي، شهرام حقيقت دوست، مهرداد صديقيان، آزاده صمدي، آرمان درويش، سام نوري، هستي مهدوي فر، مهسا همتي، مارن ميلر، سارا منجزي پور، الهام جعفرنژاد بازيگران اين فيلم هستند. کمتر کسي منتظر عدم حضور اين فيلم در بخش سوداي سيمرغ بود.


يواشکي

از جديدترين فيلم رضا درميشيان هيچ اطلاعاتي منتشر نشده و همانند فيلم هاي قبلي درميشيان بسياري از علاقه مندان جشنواره منتظر رونمايي اين فيلم بوده‌اند. گفته شد در لحظات آخر درميشيان از حضور فيلم در جشنواره منصرف شده است.


بوف کور

"بوف کور" به نويسندگي و کارگرداني احمدرضا معتمدي و تهيه کنندگي سعيد سعدي است و بازيگراني چون حامد کميلي، انديشه فولادوند، احمد مهرانفر، هومن برق نورد و سيد مهرداد ضياعي از بازيگران اصلي اين فيلم هستند. بوف کور" مضموني اجتماعي دارد و داستان زندگي يک نوازنده دو تار سنتي را روايت مي کند که از شهرستان براي کار به تهران مي آيد و پس از چندي جذب يک بند راک مي شود...


بي‌حساب

در خلاصه داستان اين فيلم سينمايي آمده است:"دن کيشوت پس از فراغت از تدارک مقدمات کار، نخواست بيش از اين در اجراي نقشه خويش درنگ کند." حميد فرخ نژاد، علي قربان زاده، طناز طباطبايي و صابر ابر، با هنرمندي:افسانه بايگان و با حضور آتيلا پسياني ترکيب بازيگران اصلي اين فيلم سينمايي را تشکيل مي‌دهند.


نرگس مست

"نرگس مست" اولين تجربه بلند سينمايي سيد جلال الدين دري است که تهيه کنندگي آن را عبدالله اسفندياري بر عهده دارد. بازيگراني که در اين فيلم حضور دارند، عبارتند از سعيد پورصميمي، سيامک صفري، رضا فياضي، هومن برق نورد، متين ستوده، بهنام قرباني، اميرحسين مدرس، مهدي پاکدل و ميترا حجار. خلاصه داستان فيلم: داستان يک سازنده قديمي تار است که در خانه اش با گروه جواني که تمرين موسيقي مي‌کنند، مراوده دارد. او در فضاي ذهني خودش اساتيد موسيقي ايران را گاه به جاي آن ها تصور مي کند و ما ترانه‌هاي ماندگار فارسي را از آن اساتيد مي شنويم.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد