وطن امروز/ چند روز بیشتر از آغاز ماه رمضان نگذشته است اما «سردلبران» خیلی زود به دل مخاطبان نشسته و گوی اقبال را از سایر مجموعه‌های نمایشی ربوده است. مجموعه‌ای که در عین وجود فضای معنوی با محوریت مسجد داستانی دراماتیک و هیجانی با رگه‌هایی از کمدی دارد و توانسته طیف بسیار وسیعی از مخاطبان را به خود جلب کند. اگرچه این سریال در فیلمنامه، کارگردانی و پرداخت شخصیت‌ها چند سر و گردن بالاتر از بقیه مجموعه‌های نمایشی ماه رمضان امسال است اما یک ویژگی جالب باعث شده سردلبران بیش از سایر مجموعه‌های مناسبتی امسال به چشم بیاید و آن هم حضور شخصیت‌های برجسته دهه‌های 60 و 70 است که سال‌هاست گرد تاخت و تاز سلبریتی‌های خوش‌بر و روی هنرور به صورت‌شان نشسته و کمتر از آنها خبری در سیما و سینما به چشم می‌آید. غیبت این هنرمندان در دهه 90 حتی دغدغه رهبر انقلاب را هم برانگیخته بود، طوری که وقتی جعفر دهقان در محضر رهبر انقلاب حضور پیدا می‌کند، ایشان از این بازیگر باسابقه، علت کم‌کار شدنش را جویا می‌شوند و می‌گویند: «آقای دهقان کم‌کار شده‌اید! تلاش‌تان را بیشتر کنید و برای خدا هم کار کنید.». حضور موفق هنرمندانی چون محمد کاسبی، جعفر دهقان، فرخ نعمتی، جهانبخش سلطانی، اسماعیل محرابی و... در سردلبران که به نظر می‌رسد حاصل تصمیمی هدفمند از سوی سازندگان این مجموعه تلویزیونی بوده، تحسین بسیاری را برانگیخته است. نکته جالب درباره این بازیگران، همقطاری آنها در تاسیس حوزه هنری انقلاب اسلامی است که آنها را از سال 58 تاکنون هم‌عهد ساخته است.
محمد کاسبی
محمد کاسبی که در این سریال به شخصیت خادم مهربان و در عین حال غرغرو در آمده است، پیش از این حضور فعالی در عرصه سریال‌های تلویزیونی داشته است. چهره ماندگار او در «خوش‌رکاب» و «خوش‌غیرت» همواره در ذهن مخاطبان جاودان مانده است. کاسبی که متولد 1330 است، پیش از انقلاب در تئاتر فعالیت داشته و تحصیلات آکادمیک خود را در رشته بازیگری و کارگردانی سینما و تئاتر دانشکده هنر‌های دراماتیک گذرانده است. او سال 58 به همراه دوستان خود اقدام به پایه‌گذاری حوزه اندیشه و هنر اسلامی کرد که بعد‌ها نام «حوزه هنری» به خود گرفت. اگرچه کاسبی را پایه‌گذار مرکز هنرهای نمایشی ارشاد و بازیگر تئاتر و تلویزیون می‌دانستند اما او تمام فعالیت‌های خود را به جهت فعالیت در حوزه هنری تعطیل کرد. کاسبی در دهه اول انقلاب نقش‌های برجسته‌ای در آثار دفاع‌مقدس داشت و حضور او در فیلم‌هایی چون «توبه نصوح»، «بدوک»، «پدر»، «براده‌های خورشید»، «کمین»، «مریم مقدس»، «نفوذی» و... ماندگار شده است. دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد برای بازی در فیلم «پدر» از جشنواره فجر از جمله افتخارات او است. همچنین کاندیداتوری دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فجر برای بازی در فیلم‌های «بدوک» و «دیوار» در کارنامه او دیده می‌شود. کاسبی اما کارنامه پربارتری در مجموعه‌های نمایشی تلویزیون دارد و سریال‌هایی چون «رعنا»، «خوش‌رکاب»، «خوش‌غیرت»، «صاحبدلان»، «سه در چهار»، «حانیه» و... بخشی از فعالیت‌های ماندگار او را رقم می‌زند.
اسماعیل محرابی
محرابی برخلاف کم‌اقبالی‌اش در سینما، کارنامه پرباری در تلویزیون دارد. او که سال 1323 در تهران دیده به جهان گشوده، از سال 1359 با «کرکس‌ها نمی‌میرند» وارد دنیای سینما شد. محرابی اما با «سربداران»، «بوعلی سینا»، «هزاردستان»، «خانه سبز» و... هنوز چهره آشنایی برای مخاطبان ایرانی دارد و دکتر سردلبران خیلی زود به یاد بیننده‌های دهه 70 و 80 آمد. او در دهه 90 تنها با فیلم «گذر موقت» در دنیای سینما حاضر شد و سردلبران می‌تواند برای محرابی دریچه‌ای روشن به آینده سینما و تلویزیون محسوب شود.
فرخ نعمتی
از آن روزی که فرخ نعمتی در فیلم «لکه» با موضوع فتنه 88 بازی می‌کرد، احتمال می‌رفت این چهره سینمایی با بغض سیاسی برخی همصنفان خود روبه‌رو شود. اگر چه این احتمال محال نبود اما اقبال‌ها به فرخ نعمتی روزافزون شد. به گونه‌ای که او در دهه 90 در 12 سریال و تله‌فیلم و 9 فیلم سینمایی از جمله «سرو زیر آب»، «امپراتور جهنم»، «کمدی انسانی»، «یتیم‌خانه ایران» و... ایفای نقش کرد. این بازیگر کم‌حاشیه و صبور سینما و تلویزیون هم اکنون 67 سالگی خود را از سر می‌گذراند و صدای جوان و پرستیژ خاص او، همچنان مورد اقبال کارگردان‌های سینمایی و تلویزیونی است. اگر چه نقش او در سردلبران همچنان پررنگ نشده است اما با توجه به روند سریال به نظر می‌رسد جزو کاراکتر‌های اثرگذار این مجموعه به حساب آید.
جعفر دهقان
پوتیفار «یوسف پیامبر»، عبدالستار «یتیم‌خانه ایران»، رضاشاه «معمای شاه»، ماکسی‌میلیان «مردان آنجلس» و برزوی این روزهای «سردلبران»، سال‌هاست با نقش‌های متفاوت در مقابل دوربین سیما و سینما ایفای نقش می‌کند. بازیگر بیش از 50 فیلم سینمایی و فراتر از 30 سریال تلویزیونی این روزها نقش پهلوان قصه دلبران را در شب‌های ماه مبارک بازی می‌کند. دهقان که 58 بهار از خداوند عمر گرفته است، در 21 سالگی وارد حوزه هنری شد و در همان سال فعالیت سینمایی خود را با بازی در فیلم توجیه به کارگردانی منوچهر حقانی‌پرست آغاز کرد. او که در دهه 80 بیش از 15 فیلم در کارنامه خود داشت، تنها به ایفای 3 اثر سینمایی در دهه 90 اکتفا کرده است. ماجرای پیگیری رهبر انقلاب از کم‌کاری این بازیگر سال‌های دور دفاع‌مقدس خود قصه‌ای جالب دارد. در ماجرای بستری شدن رهبری در بیمارستان، یکی از عیادت‌کنندگان جعفر دهقان بود که از این دیدار با شگفتی یاد می‌کند. وی این خاطره را اینچنین تعریف می‌کند: «دیدار با رهبر برای من قوت قلب بود. زمانی که کنار رهبر رفتم و با ایشان صحبت کردم، به من فرمودند: آقای دهقان کم‌کار شده‌اید! تلاش‌تان را بیشتر و کار کنید و برای خدا هم کار کنید. چیزی که مرا متعجب کرد شناخت کامل ایشان از ما بود. جای تعجب دارد که رهبری با همه مشغله فکری و کاری‌شان کارهای ما را دنبال کنند و ما را بشناسند. این صحبت رهبری با من یک قوت قلب بزرگی بود، چرا که احساس کردم برای رهبر کشورم مهم هستم و ایشان کارهای مرا دنبال می‌کنند و مرا می‌بینند». حالا جعفر دهقان که تنها برای ایفای نقش خود در «یتیم‌خانه ایران» دندان خود را متناسب با نقش عبدالستار کشید! در شخصیتی جدید و پهلوان‌منش، یکی از کاراکتر‌های محبوب خانواده‌های ایرانی در ماه رمضان شده است.
جهانبخش سلطانی
همان صدای رسا و ته‌لهجه اصفهانی در فیلم‌های دفاع‌مقدس، «قصه‌های مجید» و... که جهانبخش سلطانی را متمایز از هم‌رده‌های خود می‌کرد. سال‌ها بود از آن صدای بلند و صورت پرهیبت خبری در قاب تلویزیون و پرده‌های سینما نبود. او که نزدیک به یک دهه از قاب تلویزیون فاصله گرفته بود، این بار شخصیتی سرمایه‌سالار را در سردلبران ایفا می‌کند. سلطانی هم مانند محمد کاسبی و فرخ نعمتی 67 بهار را از سر گذرانده است و از سال 45 بازی در تئاتر را پیشه خود برگزید. کارنامه سلطانی مملو از آثار دفاع‌مقدسی است و «عملیات کرکوک»، «حماسه مجنون»، «مهریه بی‌بی» و «باشگاه سری» از جمله آثار به یادماندنی او محسوب می‌شود.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar