جام جم/ زهرا سعیدی به‌واسطه ایفای نقش‌های متفاوت تلویزیونی شناخته شده است. او در سریال آپارتمانی عمودی‌ها در نقش (سوری) یک زن خانه‌دار، مصمم و با انگیزه برای حضور در فعالیت‌های اجتماعی، بازی جذابی ارائه می‌کند.
سعیدی بازیگر با سابقه تئاتر، سینما و تلویزیون سال‌ها‌ست در بازیگری فعالیت می‌کند و همسر یک هنرمند با سابقه شیرازی (مجید افشاریان) و مادر بازیگر و کارگردان جوان تلویزیون و سینما (ایمان افشاریان ) است. سعیدی اصالتی شیرازی دارد و به‌صورت حرفه‌ای از سال 1349 با گروه تئاتر شیراز کار خود را آغاز کرده است. از جمله کارهای کارنامه بازیگری سعیدی می‌توان به: فیلم‌ها و مجموعه‌های نظیر آینه‌ای در غبار و قشلاق، کیمیا، صنوبر، مریم مقدس، ستایش، بوی باران و چشمان آبی زهرا اشاره کرد.

دوران پر کاری را در سریال‌های تلویزیونی تجربه می‌کنید...
من کار جدی ام را با حضور در تلویزیون آغاز کردم و به نوعی تلویزیون خانه اصلی ام محسوب می‌شود و بازی در کارهای تلویزیونی باعث محبوبیتم بین مردم شده است. با بازی در سریال‌های تلویزیونی فرصت ایفای نقش‌های مختلف، متنوع و دارای اصالت و هویت را به دست می‌آورم و خوشبختانه در این سه‌دهه اخیر با اغلب بزرگان تلویزیون فرصت و مجال همکاری پیدا کرده‌ام.

در سریال خانه مادری هم در قالب شخصیتی متفاوت حضور موفقی دارید...
بله، این سریال از تولیدات مرکز کرمان است. به نظرم سریال‌سازی در استان‌ها از رشد خوبی برخوردار است. نکته مهم دیگر درباره سریال خانه مادری این است که اولین سریال تولید محصول شبکه امید است. در این سریال نقش زن متمول، مهربان و نیک‌اندیشی به نام آذربانو را بازی می‌کنم که رابطه خوبی با تعدادی نوجوان دارد . زنی که مادر شهید است و تصمیم می‌گیرد سرپرستی چند نوجوان یتیم را به‌عهده بگیرد. در این سریال با بازیگران با تجربه نظیر مهدی صباغی همبازی هستم.

در سریال چشم و چراغ این فرصت را پیدا کردید از لهجه مادریتان استفاده کنید...
این سریال به کارگردانی محمد قاسمی که در شبکه استانی فارس تولید شده و برای من هم جذابیت داشت در این سریال از لهجه شیرین و دوست داشتنی شیرازی استفاده کنم. در چشم و چراغ نقش یک زن سنتی، اصیل و مهربان شیرازی را بازی کردم . این سریال اثری اجتماعی است که در لایه‌های داستانی آن طنز در قالب ارائه مسائل آموزشی ارائه می‌شود.
داستان در یک خانه زیبا، بزرگ و سنتی شیرازی با معماری خاصش می‌گذرد. در این اثر ضمن توجه به روایت داستانی جذاب به سنت و فرهنگ اصیل شیرازی بدرستی پرداخته می‌شود. سریالی که تنوع لوکیشنی و تصویری آن از نقاط قوتش محسوب می‌شود.

برای قبول نقش‌ها چه متر و ملاک‌هایی دارید؟
برای یک بازیگر کیفیت نقش تعیین‌کننده است به‌طور مثال بازی در عمودی‌ها را به‌خاطر کلیت کار پذیرفتم. سریال عمودی‌ها یک کار آپارتمانی است و البته این ویژگی در انتخابم برای بازی در سریال اولویت اصلی نبود. به نطرم ساخت سریال‌هایی از جنس عمودی‌ها یک نیاز ضروری برای جامعه امروز ماست تا بتواند فرهنگ درست زندگی شهری را آموزش دهد.

در سریال عمودی‌ها نقش زنی را بازی می‌کنید که مدیریت یک مجتمع مسکونی را بر عهده دارد. چقدر از تجربیات زندگی شخصی در ایفای این نقش بهره بردید؟
مدتی در مجتمعی که زندگی می‌کردم مسئولیت مدیریت را برعهده داشتم و تجربیات خوبی در این زمینه کسب کردم. تعدادی از ساکنان به هیچ وجه رعایت زندگی گروهی را نمی‌کردند و تن به قوانین آپارتمان‌نشینی نمی‌دادند. موقعی که قرار شد این نقش را بازی کنم بخوبی از این تجربیاتم استفاده کردم.

آیا به دلیل شهرت‌تان به عنوان بازیگر به عنوان رئیس مجتمع محل زندگی‌تان انتخاب شدید؟
این دلیل هم نقش داشت و در ضمن خودم هم به ایفای این نقش علاقه داشتم و البته با توجه به شرایط و عدم همکاری برخی ساکنین تجربه خوبی برایم نبود.

سوری! نقشی که در عمودی‌ها بازی کردید چه ویژگی‌هایی دارد؟
به نظرم برجسته‌ترین خصیصه شخصیتی سوری آسان گیری‌اش است. زنی که مثل خیلی از زنان دیگر به همسر و فرزندانش گیر نمی‌دهد و باعث آزار و اذیت آنها نمی‌شود و تلاش می‌کند زندگی آرامی داشته باشد. این نوع آدم‌ها زندگی را زیاد سخت نمی‌گیرند و تلاش می‌کنند از آن لذت ببرند . سوری اهل خرده‌گرفتن و ناراحت شدن الکی نیست و در کل زن موجه و موقری است.

تشویق‌های مردم در روند کاریتان چه اثراتی داشته است؟
بدون تردید این تشویق‌ها برایم دلگرم کننده بوده است و برای مردم و نظراتشان احترام ویژه‌ای قائلم و سعی می‌کنم شخصیتی که از من در ذهن مردم ساخته شده است، خرابش نکنم. اگر به مردم احترام بگذارید و بدانند برای آنان کار می‌کنید در نهایت این کار بر دل مردم اثر گذار است. در واقع مردم می‌دانند شما برای آنها کار می‌کنید، می‌دانند برای آنها با کار خوب ارزش قائل می‌شوید.

آیا اولویت‌هایی برای قبول پیشنهادهای بازیگری دارید؟
یک‌سری از فاکتور برای پذیرش نقش هایم دارم که مراقبم از آن دور نشوم. یعنی در وهله اول ما انتخاب می‌شویم و بعد براساس متن نقش راقبول یا رد می‌کنم. در حقیقت من تمایلی ندارم در نقش‌هایی بازی کنم که به آن علاقه، دلبستگی ، ارتباط و سنخیتی ندارم. در این چهار دهه دوران بازیگری‌ام از ایفای نقش‌های خنثی و مونوتن دوری کرده‌ام و یک جاهایی از بازی مدام نقش‌های زنان صرفا مثبت خسته می‌شوم. البته پسرم ایمان در کار تئاترش نمایش جنایت و مکافات یک نقش منفی بسیار درست و درمان به من پیشنهاد کرد که یک پیرزن رباخوار است معمولا ایمان در فیلم هایش نقشی برایم در نظر می‌گیرد و به قول خودش در زمان نوشتن فیلمنامه برای من نقشی می‌نویسد. در پنج فیلم پسرم بازی کرده‌ام.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar