ایسنا/ شهرام اسدی گفت: عزت‌الله انتظامی نقش را زندگی می‌کرد، با فیلمنامه‌ای که در اختیارش بود ابتدا روزها و روزها بر سر کلمه به کلمه‌اش با خود کلنجار می‌رفت و سپس رو در روی کارگردان می‌نشست و حالا با تسلطی هم‌سطح نویسنده و کارگردان با نقش مواجه می‌شد.
کارگردان فیلم سینمایی «روز واقعه» که عزت‌الله انتظامی در آن نقش‌آفرینی کرده بود، در گفت‌وگویی با ایسنا درباره جایگاه هنری این هنرمند گفت: بدون هیچ تردیدی جایگاه ایشان فارغ از ماده زمان، در هر عصر و دوره‌ای برای هنر و فرهنگ این سرزمین یگانه و خاص خواهد بود. بی‌تکرار و مثال زدنی. در یک جمله اگر بخواهم عنوان کنم باید بگویم عزت الله انتظامی در عرصه بازیگری یک معیار، شاخص و الگو بود. با تمام ویژگی‌های یک هنرمند تمام عیار، بازیگری در قله و در بالاترین نقطه بود.
او در پاسخ به اینکه وجه تمایز این هنرمند با دیگر همنسلانش در چیست، بیان کرد: از نقطه نظر کیفی، شاخصه مهم بازیگری آقای انتظامی، غریزی بودن او بود. نقش را زندگی می‌کرد، با فیلمنامه‌ای که در اختیارش بود ابتدا روزها و روزها بر سر کلمه به کلمه‌اش با خود کلنجار می‌رفت و سپس رو در روی کارگردان می‌نشست و حالا با تسلطی هم سطح نویسنده و کارگردان با نقش مواجه می‌شد و همه تحلیل‌ها را از همه جوانب به دقت بررسی می‌کرد و در واقع بر بنیاد باوری که خود در تنهایی به دست آورده بود، ساختار نقش را می‌ساخت و از نقطه نظر حرفه‌ای و اجرائی همانند هم نسلان خود، هنرمندی بود به شدت دقیق، وقت شناس با بالاترین درجه مسئولیت پذیری بدون کمترین توجه به حاشیه‌ها و موانع بازدارنده.
این کارگردان همچنین درباره راز ماندگاری بزرگانی چون عزت الله انتظامی اظهار کرد: عوامل زیادی در ماندگار شدن این هنرمند دخیل هستند. او در همه این سال‌ها وسواس خود را حفظ کرد و هر نقشی را نپذیرفت و تنها نقشی را بازی می‌کرد که با قلب و جانش به آن متصل شد. اینکه حتی بعد از 40 سال تا آخرین روز بازیگری‌اش، درست مانند روز اول از ترس‌ها، احتیاط‌ها و مراقبت‌هایش انباشته و مالامال بود، عجله نداشت و مترصد آماده کردن کارنامه‌ای طویل و پرشمار نبود و به واقع راز ماندگاری این عزیزان در سلامت روح شان بود. روحش شاد!
او در پایان گفت: عزت ما جامه تهی کرد و غمگین‌مان کرد اما تا همیشه عزت ماست.
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar