ایسنا/ «ضعف در مدیریت برنامه»؛ عکاسان خبری روی این واژه‌ها تاکید دارند. آن‌ها می‌گویند در مراسمی مانند تشییع جنازه، ضعف در مدیریت برنامه باعث بروز مشکلاتی در کار آن‌ها می‌شود.

یکی از لازمه‌های هر جامعه‌ای ثبت تصویری وقایع آن برای ماندگاری در تاریخ است. ماموریت انجام چنین کاری بر دوش عکاسان خبری قرار دارد. آن‌ها هر جا خبری هست، حضور دارند تا رسالت خود را انجام دهند اما مشکلات و معذوریت‌هایی هم بر سر راهشان وجود دارد.

یکی از برنامه‌های خبری که به واسطه برخی ویژگی‌هایش بازتاب تصویری خوبی دارد، مراسم تشییع پیکر افراد مشهور است. با این حال یک عکاس خبری در چنین مراسمی دچار چه مشکلاتی است؟ او تا چه اندازه باید در این فضاها حریم خصوصی را رعایت کند؟ آیا پرداختن به سلبریتی‌های حاضر در مراسم تشییع به حاشیه رفتن و دور شدن از اصل مطلب است؟

این‌ها پرسش‌هایی است که خبرنگار ایسنا از سه عکاس خبری پرسید که در ادامه می‌توانید نظرات آن‌ها را در این زمینه بخوانید.

مهدی قاسمی ـ عکاس خبری ـ با تاکید بر اینکه یک عکاس خبری نباید در مراسم تشییع جنازه به شکلی ظاهر شود که توهین به مراسم باشد، می‌گوید: به یقین عکاسان نباید برهم‌زننده مراسم باشند، اما از طرفی باید برای آن‌ها جایگاه مناسبی در نظر گرفته شود تا پوشش تصویری مراسم به درستی انجام شود.

او معتقد است حریم خصوصی متعلق به متوفی است و ادامه می‌دهد: من به شخصه به هیچ وجه از صورت متوفی یا چنین صحنه‌هایی عکاسی نمی‌کنم اما دیگر افراد حاضر در مراسم باید آگاه به این مطلب باشند که در مراسمی عمومی و با حضور تعداد زیادی از مردم و اصحاب رسانه حاضر شده‌اند، پس لازم است که مراقب رفتار خود باشند.

قاسمی می‌گوید: ما علاقه نداریم از تلخی‌ها عکاسی کنیم اما این وقایع، بخشی از تاریخ‌ هستند و ما نیز بر حسب وظیفه‌ حرفه‌ای‌مان ناچار به عکاسی می‌شویم، پس حداقل انتظار ما از برگزارکنندگان این است که مکان مناسب و کارشناسی شده‌ای برای این کار داشته باشیم. همان طور که داربست می‌بندند تا چمن‌های تالار وحدت خراب نشود، انتظار داریم شأن مراسم و عکاسان زحمتکش مطبوعاتی هم حفظ شود و جایگاه خوبی هم برای عکاسان تدارک ببینند.

در همین حال ابراهیم نوروزی ـ عکاس خبری ـ نیز معتقد است افرادی که برگزارکننده مراسمی مانند تشییع جنازه هستند باید شرایطی را فراهم کنند که عکاسان خبری بتوانند به راحتی کار خود را انجام بدهند.

او ادامه می‌دهد: بی‌برنامگی در این مراسم‌ باعث اذیت شدن اهالی رسانه و دیگر حاضران می‌شود. ما معمولا در چنین برنامه‌هایی ضعف مدیریتی داریم.

نوروزی درباره رعایت حریم خصوصی در مراسم تشییع اظهار می‌کند: وقتی افراد در مراسمی رسمی شرکت می‌کنند، باید مراقب رفتار خود باشند زیرا در معرض نمایش هستند؛ البته برخی موارد را هم عکاس‌ها باید رعایت کنند. آن‌ها باید حال شخصی افراد را درک کنند. عکاسان نباید فضا را خراب کرده یا تحت تاثیر حضورشان قرار دهند.

او در ادامه بیان می‌کند: گاهی برخی سلبریتی‌ها رفتاری را انجام می‌دهند و بعد انتظار دارند رسانه‌ها آن را منعکس نکنند.

نوروزی درباره تمرکز برخی گزارش‌های تصویری روی سلبریتی‌های حاضر در مراسم می‌گوید: عکاسان رسانه‌ها به آنچه مخاطبانشان می‌خواهند، نگاه می‌کنند. من فکر نمی‌کنم باید روی سلبریتی‌ها کار شود بلکه باید به دنبال چیزهای دیگری گشت و از زوایه دیگری به موضوع نگاه کرد. اگر یک عکاس بتواند متفاوت ببیند، این بُرد او است.

او ابراز امیدوار می‌کند: کاش اتفاق خوبی رخ دهد و افرادی که مراسم‌ مختلف را برگزار می‌کنند با نماینده رسانه‌ها جلسه‌ای برگزار کنند و از جاهایی مانند انجمن صنفی عکاسان مطبوعتی مشورت بگیرند تا کار بهتر انجام شود.

مرتضی نیکوبذل عکاس خبری دیگری است که نظر او را در این زمینه جویا می‌شویم که از موبایل به دست‌ها و عکاسانی که به امید فروش عکس‌هایشان در مراسم تشییع حضور پیدا می‌کنند گله دارد.

او می‌گوید: فرآیند عکاسی، رابطه متقابل بین عکاس و سوژه است. سوژه می تواند فردی در خیابان یا یک سلبریتی باشد. فردی که عکاسی خبری حرفه‌ای می‌کند می‌داند چگونه باید عکسش را تهیه کند و به سوژه احترام می‌گذارد.

نیکوبذل اظهار می‌کند: بخش مشکل‌زای مراسم تشییع عکاسان اینستاگرامی هستند. آن‌ها می‌خواهند با قرار دادن عکس سلبریتی‌ها در صفحه‌هایشان تعداد فالوئرهایشان را بالا ببرند. از طرفی عکاسانی در این مراسم‌ها حاضر می‌شوند که امید دارند چند وقت دیگر یک گالری فراخوان بدهد و عکس‌های این مراسم را بخواهد و آن‌ها بتوانند عکس خود را به آن گالری بفروشند.

این عکاس تاکید می‌کند: اگر به دوربین‌های موبایل و عکاسانی که شخصیت حرفه‌ای نداشته باشند، اجازه عکس گرفتن ندهند دیگر با مشکلات مواجه نمی‌شوید.

او با این حال درباره تمرکز برخی عکاس‌ها روی سلبریتی‌های حاضر در مراسم بیان می‌کند: در دنیا هم اینگونه است که اگر فرد مشهوری فوت کند، سلبریتی‌ها بخش زیادی از عکس‌های مراسم او را تشکیل می‌دهند.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar